گزارش گل چرم

افزایش مجدد قیمت تخم مرغ و نارضایتی مردم

افزایش مجدد قیمت تخم مرغ و نارضایتی مردم

به گزارش گل چرم بالا رفتن قیمت نهاده ها و افزایش چند باره قیمت تخم مرغ باعث نارضایتی مردم شده و این وضعیت برای تولیدكننده هم مقرون به صرفه نیست.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها- ولی الله حسین زاده: با عنایت به افزایش بی رویه و چند باره قیمت تخم مرغ که از اقلام غذایی اصلی مردم بویژه اقشار ضعیف به حساب می آید و با عنایت به گلایه های شهروندان در مورد افزایش قیمت تخم مرغ و نگرانی از حذف شدن این کالای اساسی از سبد غذایی در گفتگو با چند تن از شهروندان و رئیس هیئت مدیره تعاونی مرغداران تخم گذار استان این مورد را بررسی کردیم. منصور بازدار در مورد علل گرانی تخم مرغ به خبرنگار مهر اظهار داشت: مرغداران در ماه های گذشته به علت قیمت پایین تخم مرغ متحمل خسارت زیادی شدند، واقعیت این است که قیمت های قبلی تخم مرغ به هیچ عنوان برای مرغداران توجیه اقتصادی نداشت.
وی ادامه داد: علیرغم اینکه تخم مرغ در ردیف اقلام اصلی در سبد غذایی مردم بویژه دهک های پایین به حساب می آید چاره ای جز افزایش قیمت تخم مرغ نداشتیم و بدون تردید اگر قیمت تخم مرغ تغییر نمی کرد خیلی از واحدهای تخم مرغ به دلیل ضرر و زیان ناچار به تعطیلی می شدند. بازدار در مورد مشکلات تولید کنندگان تخم مرغ هم تصریح کرد: مهم ترین مشکل مرغداران در زمینه تأمین و تهیه دان مرغ است و علیرغم اینکه بخشی از دان مرغ با ارز ۴۲۰۰ تأمین می شود اما سهمیه در نظر گرفته شده برای استان قزوین ۶۰ درصد دان مورد نیاز مرغداران را تأمین می کند بنابراین مرغدار مجبور است ۴۰ درصد دان مرغ مورد نیاز خویش را از راه واسطه ها با قیمت های بالاتری تأمین کند که این کار قیمت تمام شده تخم مرغ را هم بالا می برد. وی در مورد قیمت گذاری تخم مرغ اظهار داشت: هم اکنون قیمت تمام شده تخم مرغ برای تولید کننده حدود ۹ هزار و ۹۸۷ تومان است که اگر ۱۲ درصد سود را برای تولید کننده در نظر بگیریم این قیمت در مقابل درب مرغداری به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان می رسد که هنوز در مورد آن توافق نکرده ایم. این تولید کننده تخم مرغ در استان قزوین بیان نمود: هر شانه تخم مرغ ۲ کیلوگرم است و باید قیمت هر شانه تخم مرغ ۲۲ هزار تومان فروخته شود.
بازدار اضافه کرد: افزایش قیمت تخم مرغ در هفته های اخیر تا حدودی قیمت تخم مرغ را به سمت قیمت های واقعی و تمام شده نزدیک کرده چونکه با عنایت به افزایش قیمت دان، نیروی انسانی، هزینه های حمل و نقل و افزایش قیمت واکسن هیچ چاره ای جز افزایش قیمت وجود ندارد. بازدار خاطرنشان کرد: قیمت پیشنهادی ستاد تنظیم بازار برای تخم مرغ هر کیلو ۹۵۰۰ تومان است که این قیمت مورد قبول تولید کندگان تخم مرغ نیست و درخواست و پیشنهاد ما برای قیمت تخم مرغ هر کیلو ۱۱ هزار تومان است. وی در بخش دیگری از این گفتگو با یادآوری اینکه روزانه در استان قزوین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن تخم مرغ تولید می شود اظهار نمود: استان قزوین رتبه ۱۲ تولید تخم مرغ کشور را دارد. بازدار خاطرنشان کرد: در استان ۵۲ واحد صنعتی مرغداری با ظرفیت بیشتر از ۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار و اشتغال زایی ۴۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در زمینه تولید تخم مرغ فعالیت دارند که ۲۵ درصد از تخم مرغ تولید شده استان قزوین در داخل استان مصرف می شود و ۷۵ درصد از این محصول به استان های همجوار همچون تهران ارسال می شود. رئیس هیئت مدیره تعاونی مرغداران تخم گذار استان قزوین تصریح کرد: در ماه هایی که دولت مجوز صادرات می دهد روزانه ۶ تن تخم مرغ از گمرک استان قزوین به کشورهای همسایه همچون عراق، قطر، عمان و افغانستان صادر می شود. وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در مورد صادرات برنامه ریزی دراز مدت و مؤثری وجود ندارد و گاهی اوقات با تلاش صادرکنندگان چند ماهی می توانیم در بازارهای جدیدی در خارج از کشور حضور یافته و کالای خویش را عرضه نماییم اما ناگهان سیاست دولت برای صادرات متوقف و تغییر پیدا می کند و این امر سبب می شود بازارهای تخم مرغ ایران در اختیار رقبای ما از کشورهای ترکیه، هندوستان، اوکراین قرار گیرد.
رئیس هیئت مدیره تعاونی مرغداران تخم گذار استان قزوین خاطرنشان کرد: کیفیت تخم مرغ های ایران بویژه استان قزوین بسیار بالا است و مصرف کننده های خارجی ترجیح می دهند از محصول ایران استفاده کنند بنابراین تابحال هیچ محموله تخم مرغ صادراتی از استان قزوین برگشت نخورده است. مردم از گرانی ها گلایه دارند خانم عبادی که خانه دار است در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن ابراز ناراحتی از افزایش بی رویه قیمت ها در بازار اظهار داشت: باور کنید هر روز که می خواهیم خرید نماییم از اینکه قیمت ها باز هم بالا رفته گرفتار مشکل روحی روانی شده ایم و مشخص نیست چه کسی باید این وضعیت را کنترل کند. وی بیان نمود: در ماه های گذشته گوشت و مرغ گران گردید و ما کمتر گوشت قرمز مصرف می نماییم و امروز که تخم مرغ شاید ارزان ترین غذای افراد ضعیف باشد هم قیمتش بالا رفته و ما نمی دانیم چه تکلیفی داریم. حسینی از کارگران یکی از واحدهای صنعتی هم با عصبانیت ناشی از افزایش بی رویه قیمت ها به خبرنگار مهر اظهار داشت: این همه دستگاه های نظارتی و بازرسی داریم ولی همچنان قیمت ها در حال افزایش می باشد و نمی دانیم مشکلات خویش را به چه کسانی بگوییم.
وی ادامه داد: خانواده هایی که پر جمعیت هستند با این وضعیت درآمدی واقعاً کمرشان در مقابل افزایش قیمت ها شکسته و خم شده و عاجزانه از مسؤلان درخواست می نماییم به فکر مردم باشند. حسینی خاطرنشان کرد: اگر نان و تخم مرغ که غذای روزمره هستند هم گران شود مشخص نیست چه باید بکنیم و چه کسی باید این وضعیت را کنترل کند. کرمی از بازنشستگان یکی از ادارات هم خاطرنشان کرد: طبقات کم درآمد، کارگران و بازنشستگان در این شرایط بد اقتصادی با مشکلات بیشتری مواجهند و مسؤلان موظف می باشند به فکر آنها باشند. وی بیان نمود: قزوین مرکز تولید مرغ و تخم مرغ کشور است و قرار نیست افزایش قیمت در این استان هم مانند استان های دور افتاده باشد که هزینه حمل و نقل می دهند و باید تولید کنندگان موظف شوند سهم استان را بیشتر کنند تا قیمت ها بالا نرود. کرمی اظهار داشت: ادامه گرانی کالاهای اساسی بخصوص مواد غذایی که طبقات کم درآمد استفاده می نمایند مانند مرغ و تخم مرغ منطقی نیست و امیدواریم مسؤلان برای پیشگیری از افزایش بی رویه و توزیع آن با قیمت تعادلی چاره اندیشی کنند. مصرف کننده و تولیدکننده ناراضی است در این میان لازم است تا دولت ضمن پشتیبانی از تولیدکننده از بروز مشکلات عدیده در زمینه تولید مواد غذایی اساسی پیشگیری کند که پرداخت تسهیلات و سرمایه در گردش، تأمین نهاده های دامی با ارز دولتی، تهیه دان مرغ و پرداخت یارانه می تواند به کاهش چالش های این بخش کمک نماید.
افزایش بی رویه قیمت ها بخصوص در بعضی کالاهای اساسی می تواند در کنار مشکلات اقتصادی و معیشتی برای خانواده ها به چالش های روحی و روانی بیشتر مردم هم منجر شود بنابراین انتظار می رود با تشکیل کارگروه ویژه با حضور مدیران صنعت و معدن، تعزیرات حکومتی، اتحادیه های صنفی و استانداری با پشتیبانی از تولیدکنندگان و تشدید بازرسی ها برای جلوگیری از تداوم افزایش بی رویه قیمت ها که باعث نارضایتی مردمی هم خواهد شد جلوگیری شود.


منبع:

1399/04/14
17:10:13
5.0 / 5
3074
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم