در گزارش گل چرم اعلام شد

دولت كشاورزان را برای كشت محصولات استراتژیك دلسرد كرد

دولت كشاورزان را برای كشت محصولات استراتژیك دلسرد كرد

به گزارش گل چرم یك مقام مسئول با اشاره به اینكه كمباین مخصوص برداشت كلزا در كشور كم است و باید از كمباین های گندم برای برداشت این محصول استفاده شود، اظهار داشت: این اقدام سبب ریزش محصول و خسارت كشاورزان می شود.محمدشفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سیاست گذاری های نادرست سازمان برنامه و بودجه و شورای اقتصاد در بحث تعیین قیمت کلزا باعث شد تا برنامه کشت این محصول تحقق نیابد، اظهار داشت: علیرغم پیشنهادات تشکل های بخش خصوصی و وزارت جهاد کشاورزی، حداقلِ قیمت را برای کلزا تعیین کردند که برای کشاورزان مقرون به صرفه نبود و در نهایت کشاورزان استقبال زیادی از کشت نکردند.
وی افزود: سال ۹۶، دولت وعده های زیادی را در زمینه تولید کلزا به کشاورزان داد که هیچکدام آنها عملی نشد و همین مسئله هم از دیگر علل بی رغبتی کشاورزان به کشت بوده است.
خلف وعده دولت و قهر کشاورزان
ملک زاده اظهار داشت: بعنوان مثال وعده هایی درباره تعیین نرخ منطقی و خوب و همینطور در حوزه بیمه محصول به کشاورزان داده شد که هیچکدام آنها عملیاتی نگردید و کلزاکاران شاکی بودند که دولت به تعهدات خود عمل نکرده است. حتی در بحث پرداخت مطالبات هم حتی همین سال جاری هم تأخیر زیادی وجود داشت تا پول کشاورزان را بدهند و همه این موارد سبب بی رغبتی کشاورزان می شود.
وی افزود: کلزا محصولی است که خریدار آن دولت می باشد و هر کسی نمی تواند آنرا خریداری کند ازاین رو توسعه کشت آن به حمایت ها و مشوق های دولتی نیازمند است که این حمایت ها هم صورت نمی گیرد.
این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: در بحث ماشین آلات کلزا هم با مشکل مواجه هستیم. کمباین مخصوص برداشت کلزا در کشور کم است و باید از کمباین های گندم برای برداشت این محصول استفاده گردد که سبب ریزش محصول و خسارت به تولید و کشاورزان می شود.


منبع:

1399/05/02
23:41:00
5.0 / 5
2840
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم