یك مقام مسئول اعلام كرد:

ساماندهی۱۴۰۰ تعاونی غیرفعال بخش كشاورزی

ساماندهی۱۴۰۰ تعاونی غیرفعال بخش كشاورزی

به گزارش گل چرم یك مقام مسئول از ساماندهی شركت تعاونی های غیرفعال در بخش كشاورزی آگاهی داد و اظهار داشت: این تعاونی ها طی فرآیند ای سه ساله كه از سال 98 شروع شده، ساماندهی خواهند شد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمدرضا شاه پسند معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی در نشستی خبری به مناسبت هفته تعاون اظهارداشت: تعاونی ها سازه های اجتماعی هستند که بر محور مردم شکل می گیرند به جهت اینکه بتوانند مزایای اقتصادی و اجتماعی کسب کنند و محور اصلی آنها مشارکت است.
وی با اشاره به اینکه معاونت توسعه تعاونی ها در سازمان مرکزی تعاون روستایی از سال ۹۶ به وجود آمده است، اظهار داشت: این اتفاق برای توسعه و گسترش تعاونی ها و تشکل های بخش کشاورزی اتفاق بسیار مهمی بوده است.
این مقام مسئول با اشاره به کارهای عمده این معاونت طی سال های گذشته اظهار داشت: ما ۹۰۰ واحد اعتباری را که از کارهای خود تخطی کرده و خارج شده و به حوزه واسطه گری وجوه ورود کرده بودند، تعطیل کردیم.
شاه پسند افزود: همین طور مشکلات صندوق تعاون روستایی ایرانیان که طی سال های گذشته مقداری گرفتار زیان شده بود، با اقدامات انجام شده رفع شد و هم اکنون این صندوق به کار خود ادامه می دهد و تلاش می نماییم آنرا به صندوقی قوی در بخش تبدیل نماییم.
وی همین طور از تشکیل شورای هماهنگی در حوزه اتحادیه های ملی و تعاونی ها آگاهی داد و اضافه کرد: ایجاد این شورا برای آن بوده که اتحادیه ها و تعاونی ها بتوانند از تجربیات و ظرفیت های یکدیگر در بخش استفاده کنند.
معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به اینکه حدود ۵ هزار و ۲۰۰ شرکت تعاونی و اتحادیه بالادستی از این سازمان مجوز دریافت کرده اند، اظهار داشت: این شرکت های تعاونی و اتحادیه ها در ۱۴ رشته فعال می باشند که هر سال مورد حسابرسی قرار می گیرند و صورت مالی از آنها استخراج می شود. ضمن اینکه علاوه بر این تعداد ممکنست شرکت های دیگری در این عرصه فعال باشند که مجوز فعالیتشان را وزارت تعاون صادر کرده باشد.
شاه پسند اشاره کرد: حدود هزار و ۴۰۰ شرکت تعاونی نیز از سازمان مرکزی تعاون روستایی مجوز دریافت کرده اند اما به دلیلهای مختلف هم اکنون غیرفعال هستند. بعنوان مثال ممکنست اعضای آن مهاجرت کرده یا فوت شده باشند اما این تعاونی ها گاهی مبادرت به دریافت تسهیلات می کنند که ما آنها را شناسایی کرده ایم و طی فرآیند ای سه ساله به وضعیتشان رسیدگی خواهیم کرد.
وی افزود: این تعاونی ها یا باید فعال شوند یا با تعاونی های مشترک دیگر ادغام گردند و یا اینکه منحل خواهند شد که البته رویکرد ما به سمت انحلال نیست و تنها در صورتیکه دو روش قبلی جواب ندهد، این اتفاق می افتد، ضمن اینکه این فرآیند ساماندهی از سال قبل شروع شده است.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایجاد نظام صنفی در ۳۲ استان کشور افزود: نظام صنفی هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو دارد و ۹۵۰ هزار پروانه فعالیت برای آنها صادر شده، ضمن اینکه در همین راستا ۳۶۰ عنوان شغل در بخش کشاورزی شناسایی و برای آنها کدهای بین المللی تعریف شده است.
شاه پسند همین طور از پیگیری ایجاد چند انجمن جدید در بخش کشاورزی آگاهی داد و اظهار داشت: تشکیل انجمن های کاکتوس، گل رز، گل نرگس، گلخانه سازان و نهاده های دامی در حال پیگیری است، ضمن اینکه انجمن های زالو، حبوبات فدراسیون زعفران و قارچ نیز در دست اقدام است تا تشکیل شوند.


منبع:

1399/06/16
23:00:23
5.0 / 5
2395
تگهای خبر: اتحادیه , كشاورزی , گلخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم