رئیس امور عشایر شهرستان شوش خبر داد:

پرداخت ۵ میلیارد ریال وام به شترداران شهرستان شوش

پرداخت ۵ میلیارد ریال وام به شترداران شهرستان شوش

به گزارش گل چرم رئیس امور عشایر شهرستان شوش اظهار داشت: در سه ماه گذشته، پنج میلیارد ریال به شترداران این شهرستان بعنوان عشایر كوچ روی درون استانی در چارچوب وام های كم بهره پرداخت گردید.نوروز دبات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: آمار كل عشایر هر ۱۰ سال دریافت می گردد و طبق آخرین آمار به دست آمده، برنامه های حمایتی مناسبی برای عشایر كوچ رو را در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: طبق تعریف های رسمی، به خانواده هایی كه پنج كیلومتر در فصل های مختلف سال در محدوده استان جا به جا می شوند خانوارِ درون كوچ اطلاق می گردد.
دبات اظهار داشت: در سه ماه گذشته پنج میلیارد ریال وام برای ۴۵ خانواده دارای شتر در نظر گرفته شد كه این تسهیلات كم بهره و بدون ضامن هستند.
رئیس امور عشایر شهرستان شوش با اشاره به اینكه پیگیر مرحله دوم اعطای وام هستیم، اظهار نمود: شوش نخستین شهرستان در كشور است كه برای شترداران آن وام تخصیص داده شد و رقم وام هم به نسبت تعداد دام محاسبه می گردد.
رحیم كعب عمیر، فعال كشاورزی و مشاور مدیر كل جهاد كشاورزی استان خوزستان هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در استان خوزستان دو نوع عشایر كوچنده وجود دارند؛ عشایری كه از شمال، شمال غربی و شرقی وارد استان می شوند و فصل زمستان و پاییز را در خوزستان سپری می كنند كه سازمان امور عشایر هم امكانات مختلفی در اختیار آنها می گذارد. اما عشایر درون كوچ نوعی از عشایر هستند كه در استان حضور دارند و از شهری به شهری دیگر جا به جا می شوند.
وی با اشاره به اینكه بیشتر حمایت های امور عشایر از گوسفند داران، شترداران و گاومیش داران است، اضافه كرد: گاومیش داران سمت هورالعظیم، تالاب بامدژ و تالاب مالح و گاهی به سمت حاشیه كرخه و دز تمركز دارند و فعلا اولویت اول در طرح حمایتی، گوسفندداران و شترداران است و بخش گاومیش داران در برنامه آینده هستند.
این فعال كشاورزی توضیح داد: شترهای ما در دنیا بی نظیر هستند و علاوه بر كمك به افزایش تولید گوشت قرمز، با تكثیر شتر می توان صنعت گردشگری و شترسواری در فصل های زمستان و پاییز و اوایل بهار را توسعه داد.
وی بیان كرد: چون خوراك شتر از انواع گیاهان و درختچه ها و خارهای بیابان تأمین می شود، هزینه تهیه خوراك برای این دام پایین است.
كعب عمیر اضافه كرد: طرح پشتیبانی از عشایر درون كوچ رو در شوش بعنوان پایلوت موفقیت آمیز بود. طرح را تا غرب رامهرمز هم ادامه می دهیم تا بتوان شترداران استان را به توسعه برسانیم. در این زمینه نماینده شوش، فرماندار شوش، مدیر كل امور عشایر و رئیس امور عشایر این شهرستان همراهی كرده و با مسئولان بخصوص بخشداران شهرستان های مختلف در حال صحبت هستیم.
این فعال كشاورزی اظهار داشت: از سال قبل تا كنون امور عشایر استان تسهیلات خوبی به عشایر درون كوچ رو داده و سال آینده این تسهیلات بهتر و دقیق تر خواهند شد.

1397/10/21
22:19:35
5.0 / 5
5137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم