روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:

تجار و بازرگانان به هیچ وجه نباید در راه فعالیت خود درگیر موانع اداری شوند

تجار و بازرگانان به هیچ وجه نباید در راه فعالیت خود درگیر موانع اداری شوند

رئیس جمهور وزیر جدید صمت را مكلف كرد، زنجیره كامل تامین و توزیع شامل تولید، صادرات و واردات كشور، از مرحله ثبت سفارش تا توزیع كالا در فروشگاه ها را ایجاد و زمینه دسترسی همه مدیران، فعالان اقتصادی و عموم مردم به این سامانه را فراهم آورد، تا در هر لحظه همه بتوانند از تمامی مراحل ورود، توزیع و میزان و موجودی كالا در كشور باخبر شوند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در یکصد و هفتادمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که بامداد روز یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد، پیرو مصوبات و مباحث جلسات گذشته درباب ایجاد و فعال سازی سامانه جامع اطلاعات تجارت کشور، وزارت صمت از روند ایجاد این سامانه و فعالیت آن گزارشی ارائه کرد.
رئیس جمهور این سامانه را مرکز اطلاعات و مدیریت کالا و واردات و صادرات کشور توصیف کرد و با تاکید بر نیاز مبرم اقتصاد کشور به آن و لزوم تکمیل پوشش گسترده این سامانه اضافه کرد: فقدان انسجام و چند بخشی بودن نظام گردش اطلاعات زنجیره تامین، تولید و توزیع کالا در کشور دهه های متمادی استمرار داشته که نه فقط فعالان، تولیدکنندگان و مدیران اقتصادی کشور را با کمبود اطلاعات مدیریتی روبرو کرده بود، زمینه ای برای سواستفاده ها نیز به وجود آورده که به آرامش و امنیت روانی مردم در حوزه اقتصاد لطمه می زد.
رئیس جمهور با اعلان اینکه این سامانه باید بتواند تمامی حلقه های مسیر تامین و توزیع کالا را به یکدیگر متصل کند، گفت: این سامانه با ایجاد شفافیت، امکان مقابله موثرتر با فساد و قاچاق را فراهم خواهدنمود و یک اقدام بزرگ در حوزه ساماندهی اقتصاد شمرده می شود.
روحانی اشاره کرد: همه دستگاه ها همچون گمرک و بیمه موظف می باشند اقدامات خودرا برای پیوستن کامل به این سامانه، به سرعت انجام دهند.
در ادامه جلسه و بعد از گزارش رئیس بانک مرکزی از عملکرد 108 صادرکننده نمونه کشور که در طول سال قبل به 100 درصد تعهد خود برای بازگرداندن بیش از 26 میلیارد دلار ارز صادراتی به چرخه اقتصادی عمل کرده اند، مقرر شد مشوق هایی برای صادرکنندگان خوشنام در نظر گرفته شود.
رئیس جمهور در این نشست با تاکید بر این نکته که تجار و بازرگانان کشور چه در شرایط جنگ اقتصادی و چه در شرایط عادی به هیچ وجه نباید در راه فعالیت خود درگیر موانع اداری شوند، اظهار داشت: در کنار رفع موانع و ایجاد سهولت و سرعت برای فعالیت بازرگانان، دولت وظیفه خود می داند برای آن دسته از صادرکنندگان خوش سابقه و متعهد کشور که در شرایط سخت اخیر عملکرد موثر و مفیدی داشته اند، مشوق هایی در نظر بگیرد.
روحانی دستور داد سازمان مالیاتی، نسبت به برگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگانی که تعهدات خودرا انجام می دهند حداکثر ظرف دو هفته اقدام نماید.
در این جلسه مقرر شد مالیات ارزش افزوده کلیه صادرکنندگان با بیان بانک مرکزی و به نسبت ایفای تعهد برگشت ارز صادراتی در مدت 2 هفته برگردانده شود.1399/07/13
13:55:06
5.0 / 5
2198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم