تا سال ۱۴۰۵ رخ خواهد داد؛

خوداتكایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای

خوداتكایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای

به گزارش گل چرم رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اظهار داشت: تا آخر سال 1405 در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای به 50 درصد خوداتكایی می رسیم.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ارتباط تصویری با برنامه روی خط شبکه خبر با اعلان اینکه بذر و نهال بعنوان هسته اولیه تولید گیاهان زراعی و باغی بسیار با اهمیت در کشور می باشند، گفت: در کشور سالانه حدود ۲ میلیون تن بذر و حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون اصله نهال لازم است.
وی اضافه کرد: سلامت، تأیید و گواهی بذر و نهالی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، تضمین کننده کمیت و کیفیت تولید کشاورزان در انتهای فصل کشت است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رویکرد جدیدی را در پیش گرفته و قسمتی از ظرفیت های ایستگاه های دولتی را به طرح های مشارکتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه افزایش تولید بذر و نهال گواهی شده و شناسنامه دار اختصاص داده است؛ همچون این موارد بزرگ ترین طرح کشت یکنواخت زعفران کشور در صد هکتار در ایستگاه تحقیقات کشاورزی شاهرود است که با مشارکت سرمایه گذاری بخش خصوصی کلید خورده است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اضافه کرد: طرح تولید و تجاری سازی بذر ارقام تولید داخل اسفناج، نشای پیوندی صیفی جات و بطور ویژه خربزه، دانش فنی پیاز، خربزه خارطونی، کاهوی رقم ستاره و همین طور طرح کاشت نهال های مثمر و غیرمثمر شناسنامه دار و با همکاری مؤسسه تحقیقات باغبانی، مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال انجام می باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: از حدود ۲ میلیون تن بذر مصرفی کشور حدود یک و نیم میلیون تن بذر گندم و جو است که ۱۰۰ درصد در تولید آن خودکفا هستیم، اما در مقابل در بعضی محصولات دیگر بذرها وارداتی است و وابستگی داریم که مهم ترین آن بذر سبزی، صیفی و تولید گلخانه ای در فضای محصور است که ۹۸ درصد آن وارداتی است و برای تولید داخلی آن برنامه ای با معاونت علمی ریاست جمهوری تدوین شده است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: مقرر شده تا انتهای سال ۱۴۰۱ خوداتکایی مان در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای از ۲ درصد فعلی به ۲۰ درصد برسد و تا آخر سال ۱۴۰۵ به ۵۰ درصد خوداتکایی برسیم.


منبع:

1399/08/23
13:08:32
5.0 / 5
1773
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گل چرم