در گزارش گل چرم اعلام شد:

دولت با این گرانی ها می خواهد خرده كشاورزها را از میدان به در كند

دولت با این گرانی ها می خواهد خرده كشاورزها را از میدان به در كند

به گزارش گل چرم عضو شورای مركزی خانه كشاورز با انتقاد از سیاست های دولت در بخش كشاورزی اظهار داشت: این سیاست ها منجر به تهدید امنیت غذایی كشور می شود.مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به افزایش وحشتناک قیمت نهاده های کشاورزی همچون کودها و سموم شیمیایی عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی با اقداماتی همچون عرضه کشاورز کارت به کشاورزان تلاش می کند تبعات سیاست های نادرست تیم اقتصادی دولت را تا حدودی کم کند که متأسفانه در این حوزه چندان موفق نبوده است. چون که کشاورزان استقبال گسترده ای از این طرح ها نداشتند.
وی افزود: متأسفانه تیم اقتصادی دولت، کشاورزی را در تنگنا قرار می دهد تا کسری بودجه را در سایر بخش ها جبران کند و در طول ۴ دهه پس از انقلاب این حجم کم لطفی و بی مهری به بخش کشاورزی بی سابقه بوده است.
این فعال بخش خصوصی ضمن اشاره به اینکه افزایش شدید نرخ کودها و سموم کشاورزی سبب شد که کشاورزان این محصولات را از برنامه کشت خود حذف نمایند اظهار داشت: متأسفانه با عدم استقبال کشاورزان از خرید کودهای فسفاته و پتاسه مواجه هستیم و هم اکنون انبارها مملو از این محصولات است. چون که بدلیل گرانی، کشاورزان قادر به خرید و استفاده از آنها نیستند.
اسدی خاطرنشان کرد: بدون استفاده از این کودها در کشت محصولات استراتژیک، کاهش بهره وری و تولید این محصولات امری محتمل است.
وی ضمن اشاره به اینکه اقدامات تیم اقتصادی دولت کاملاً آگاهانه و برای هدایت بخش کشاورزی به سمت سیستمی مدرن است، اظهار داشت: درواقع دولت نمی خواهد از مسیری درست راندمان بخش کشاورزی بالا ببرد و مبادرت به مدرن سازی این بخش نماید. بلکه ظاهراً اعتقاد دولتمردان این گونه است که کشاورزی آنقدر گران شود تا خرده کشاورزها و کسانی که توانایی حضور در این حوزه را ندارند از این شغل خارج شده و اراضی خویش را به سرمایه گذاران واگذار کنند تا سرمایه گذاران بدون احتیاج به دریافت یارانه از دولت مبادرت به مدرن سازی کشاورزی و افزایش بهره وری کنند.
این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: این طرح در ظاهر طرحی خیلی خوب و مطلوب است اما نکته بسیار مهم این است که حذف طبقه روستایی از جامعه کشاورزی منجر به مهاجرت از روستاها و افزایش حاشیه نشینی در اطراف شهرهای بزرگ می شود که این تهدیدی بسیار جدی برای جامعه ما است و می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.
اسدی ضمن اشاره به اینکه دولتمردان تذکرها و هشدارهای بخش خصوصی را نشنیده گرفته اند، افزود: ما از دولتمردان کاملاً ناامید شده ایم و از دلسوزان نظام می خواهیم که مراقب سیاست های دولت در بخش کشاورزی که می تواند منجر به از دست رفتن خودکفایی محصولات استراتژیک و به خطر افتادن امنیت غذایی کشور شود، باشند.


منبع:

1399/08/27
22:22:55
5.0 / 5
1675
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم