معاون امور عمرانی استانداری خوزستان خبر داد:

ایجاد زیرساخت عمرانی مناسب برای افزایش محصولات كشاورزی خوزستان

ایجاد زیرساخت عمرانی مناسب برای افزایش محصولات كشاورزی خوزستان

به گزارش گل چرم معاون امور عمرانی استانداری خوزستان اظهار داشت: ایجاد زیرساخت های عمرانی مناسب با محوریت پروژه های آبیاری در خوزستان، جهش تولید محصولات کشاورزی استان را در امسال محقق کرد.فاضل عبیات در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: استان خوزستان با دارا بودن خاصیت ها و ظرفیت های فراوان موجود و نهفته، قطب برتر محصولات کشاورزی در کشور شمرده می شود.
وی تاکید کرد: ۱۴ درصد از تولیدهای کشاورزی کشور در استان خوزستان انجام می شود که در این راستا گندم، ذرت، نیشکر، چغندرقند، برنج، سبزی و صیفی، نباتات علوفه ای، خرما، آبزیان پرورشی و انواع گوشت مهم ترین محصولات تولید شده به حساب می آیند.
معاون امور عمرانی استانداری خوزستان اشاره کرد: با وجود بروز چالش ها و تنگناهای گوناگون در استان خوزستان اما روند روبه رشد تولید ناخالص در بخش کشاورزی استان خوزستان همچنان امیدوارکننده و در کشور تأثیرگذار بوده است تا جایی که این روند افزایشی نه فقط درهیچ مقطعی متوقف نشد بلکه باثبات تر از همیشه مسیر خودرا ادامه داده است.
عبیات تاکید کرد: مهم ترین عوامل جهش تولید محصولات کشاورزی استان خوزستان، اجرای پروژه های کاربردی و مناسب عمرانی در این بخش است چونکه اجرای پروژه های سازه ای و طرح های غیر سازه ای در امتداد توسعه آبیاری اراضی کشاورزی استان تأثیر بسیار جدی را در افزایش حجم محصولات تولید شده داشته است.
وی بیان کرد: توسط کشاورزی قراردادی در استان خوزستان، محصولات تولید شده به صورت هدفمند انجام شده که این مساله علاوه بر منافع اقتصادی، موجب تحولات شایان توجهی در بخش کشاورزی خوزستان شده است.
رشد ۸۰ درصدی محصولات کشاورزی خوزستان
عبیات با اشاره به اینکه بحران سیلاب در ابتدای سال ۹۸ چالش های مختلفی را در حوزه کشاورزی برای استان ایجاد کرد، در ادامه اظهار داشت: بعد از این بحران با مدیریت کارآمدی که در امتداد افزایش راندمان کشاورزی مورد توجه قرار گرفت، مجوزهای کشت و تولید در استان افزایش قابل توجهی یافته اند.
وی با اعلان اینکه این رویه علاوه بر رشد سرمایه گذاری موجب ایجاد فرصت های مناسب شغلی در بخش کشاورزی استان شده است، به مقایسه آمار تولید محصولات کشاورزی سالهای ۹۸ و ۹۹ اشاره نمود و اظهار داشت: امسال مجموعه تولید محصولات کشاورزی استان به میزان ۱۷ میلیون ۵۰۰ هزار تن رسید که نسبت به میزان ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تن انواع محصولات تولید شده در سال ۹۸ با رشد ۱۷ درصدی همراه بوده است.
عبیات اضافه کرد: ارزش تولید محصولات کشاورزی استان امسال ۶۱۳ هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال قبل رشد ۸۰ درصدی را نشان میدهد.
وی با اشاره به اینکه در سال قبل ارزش محصولات تولید شده کشاورزی استان ۳۴۱ هزار و ۴۵ میلیارد ریال بود، از افزایش سطح کشت برخی محصولات استراتژی استان امسال آگاهی داد و اظهار نمود: کشت کلزا از ۴۴ هزار هکتار امسال به ۷۷ هزار هکتار، گندم بنیان از ۱۸ هزار به ۶۴ هزار هکتار، چغندرقند از ۱۳ هزار به ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
عبیات در آخر اظهار داشت: کشاورزی قراردادی کلزا برای نخستین بار در سطح ۲۶ هزار هکتار از اراضی استان خوزستان انجام شده است.
به گزارش گل چرم به نقل از مهر، برمبنای چشم اندازهای پیش بینی شده در افق سال ۱۴۱۰ مجموع تولیدهای بخش کشاورزی خوزستان از ۱۷.۲ میلیون تن در سال به ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.منبع:

1399/10/18
00:15:05
0.0 / 5
1496
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گل چرم