كشاورزی هوشمند به اقلیم، نگاهی جامع نگر است

كشاورزی هوشمند به اقلیم، نگاهی جامع نگر است

به گزارش گل چرم وزیر جهاد کشاورزی اعتقاد دارد که کشاورزی هوشمند به اقلیم، نگاهی جامع نگر در جهت حفظ منابع طبیعی است.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به سیزدهمین نشست مجازی وزرای کشاورزی جهان در حاشیه هفته سبز برلین اعلام نمود: به منظور «ارتقای امنیت غذایی»، «کاهش خطرات تغییر اقلیم و سازگاری با این پدیده»، و «حفظ منابع طبیعی و زیستی»، انتقال به سیستم تولید کشاورزی کارآمد، بهره ور، باثبات‏، انعطاف‏پذیر و پایدار، اجتناب‏ناپذیر است. در این راستا، «کشاورزی هوشمند به اقلیم»، بعنوان نگاهی جامع نگر از راه تلفیق طرح ها و استراتژی های در ارتباط با تغییرات اقلیم و کشاورزی پایدار، در جهت حفظ منابع طبیعی و بهبود منافع پایدار بشری، گام برداشته و ترویج می شود.
متن پیام کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران به سیزدهمین نشست مجازی وزرای کشاورزی جهان به شرح زیر است:
فرصت را مغتنم شمرده و به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران مراتب سپاس و قدردانی خویش را از میزبان محترم سیزدهمین مجمع جهانی غذا و کشاورزی (GFFA) اعلام می دارم و از حضور در جمع شما خشنودم و امیدوارم بزودی این دیدارها از نزدیک صورت پذیرد.
خانم ها و آقایان، امروز در شرایطی دور هم جمع شده ایم که به علت شیوع گسترده بیماری در جهان امکان سخن گفتن رو در رو ممکن نیست. جهان دقیقاً در گرماگرم تلاشهای وسیع و گسترده برای حل معضلات در ارتباط با سلامت، ایمنی و حق دسترسی به غذا به یک باره در پشت سد پاندمی متوقف گردید.
شیوع پاندمی باعث کاهش دسترسی به نیروی کار در تولید و فرآوری مواد غذایی به علت محدودیت در حمل و نقل، وجود قرنطینه و ترس از ابتلاء به ویروس شده است. همینطور افزایش دستمزدها، کاهش عرضه کالاهای با ارزش افزوده بالا، مشکل دسترسی به بازار تأمین مالی و به خصوص تأمین سرمایه در گردش، نوسان در تقاضای مواد غذایی و کشاورزی به علت تغییر الگوی مصرف خانوارها به سمت مصرف کالاهای بهداشتی و درمانی و تقویت‏کننده سیستم ایمنی بدن، اختلال و ناامنی غذایی را تشدید کرده است.
بر اساس تحلیل‏ بانک جهانی در ماه ژوئن، پیش‏بینی می شود در سال ۲۰۲۰، کووید ۱۹ بین ۸۸ تا ۱۱۵ میلیون نفر را گرفتار فقر شدید کرده و فرایند کاهش فقر را نسبت به سالهای قبل، حدود سه برابر کندتر نماید. افزایش فقر، ناامنی غذایی را زیاد می کند به صورتی که برآورد می شود تا آخر سال ۲۰۲۰ حدود ۱۳۰ میلیون نفر دیگر در شرایط ناامنی شدید و اضطراری قرار بگیرند.
بر اساس شرایط موجود و چشم‏انداز آینده، توجه به مواردی همچون «افزایش سرمایه‏گذاری در فناوری، ارتباطات و مدیریت دانش»، «افزایش کارایی و بهره‏وری»، «توسعه خدمات پشتیبان مانند سردخانه، انبار، امکانات حمل‏ونقل، پایانه صادراتی و غیره»، «توسعه و گسترش فروش الکترونیکی و مجازی»، «توسعه استارت آپ ها»، «ساماندهی و تقویت زنجیره ارزش مواد غذایی و کشاورزی»، «تقویت و توسعه تشکل های گروهی و جمعی»، «حمایت هوشمند از تولیدکنندگان کوچک مقیاس در طول زنجیره ارزش»، «حمایت غذایی از خانوارهای آسیب‏پذیر»، «ایجاد اشتغال و تنوع درآمدی برای خانوارهای آسیب‏پذیر»، «تدوین و اجرای سیاست های حمایتی و تجاری مناسب»، «همکاری های منطقه‏ای در موضوعاتی مثل دانش و علم، سرمایه‏گذاری، و تدوین سیاست های منطقه‏ای»، «ایجاد پایگاه داده و اطلاعات سیستم غذایی» و «تحلیل و آینده‏نگری در مورد مؤلفه های امنیت غذایی»، به منظور افزایش تاب‏آوری سیستم غذایی، لزوم دارد.
در این میان بخش کشاورزی با «برنامه های اقدام و عمل» مناسب، می تواند بر سه مؤلفه امنیت غذایی شامل «فراهمی»، «دسترسی» و «سالم بودن غذا»، تاثیر گذاشته و به تاب‏آوری سیستم غذایی کمک نماید.
در این زمینه می توان به اقداماتی همچون «افزایش بهره‏وری محصول و نهاده‏ها»، «کاهش ضایعات و هدر رفت»، «توسعه فناوری و مدیریت دانش»، «تشویق افزایش سرمایه‬ ‏گذاری در خدمات پشتیبان»، «حمایت از توسعه تشکل ها و گروه های تولیدی و خدماتی مرتبط»، «توجه به سلامت و استاندارد غذا»، «افزایش حاصلخیزی خاک و خاک‏ورزی»، «توجه به تنوع زیستی»، «افزایش صیانت و حفاظت از منابع طبیعی و پایه»، «حمایت از زنجیره ارزش محصول و تقویت آن»، «توجه به آثار و نتایج تغییرات آب و هوایی و همینطور شیوع کووید ۱۹ و اتخاذ راهکارهای مناسب برای مدیریت آنها»، «عملیاتی‬ ‏سازی سیستم پویا و کارآمد مدیریت، کنترل، نظارت و ارزیابی، با مشارکت بخش خصوصی و سازمان های مردم‏نهاد»، «تحقیق، آموزش و ترویج» و «همکاری های منطقه‬ ‏ای و جهانی»، اشاره نمود.
همچنین بخش کشاورزی قادر خواهد بود بسترهای احتمالی انتشار ویروس های دیگر یا بحران های دیگر غذایی را کنترل و مدیریت نماید. تولید غذای سالم با قیمت تمام شده پایین، ضمن افزایش دسترسی مردم به غذا، سیستم ایمنی بدن را تقویت و برای مقابله با انواع بیماری ها آماده تر می نماید.
در این راستا جمهوری اسلامی ایران، باوجود تحریم های ناعادلانه ایالات متحده آمریکا که فشار مضاعفی را بر ملت ایران تحمیل کرده است، در «برنامه های توسعه» و «برنامه های یک ساله بودجه دولت»، سیاست ها، برنامه ها‬ و‬ اقداماتی را به منظور افزایش تولید داخلی با رویکرد «حمایت و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست»، «تولید غذای سالم» و «کاهش انتشار گازهای گلخانه‏ای»، «حمایت هوشمند از تقویت زنجیره ارزش محصول» و «حمایت از اقشار آسیب‏پذیر» طراحی نموده است. همینطور با عنایت به بحران شیوع بیماری کووید ۱۹، برخی اقدامات و سیاست ها همانند «تأمین مالی کسب وکارهای کشاورزی و غذا»، «حمایت از اقشار آسیب‏پذیر»، «حمایت از تقویت زنجیره ارزش» و «مدیریت بازار» را در اولویت کاری قرار داده است. با این همه، مدیریت بحران شیوع بیماری کووید ۱۹ نیازمند همکاریهای علمی، فنی، مشاوره‏ای و مالی بین‏المللی و منطقه ای است.
توجه به نتایج تغییرات آب و هوایی و مخاطرات در رابطه با آنها همچون «فرسایش خاک»، «بیابان‏زایی»، «گرد و غبار و شن های روان»، «آتش‏سوزی جنگل ها و مراتع»، «سیل»، «سرمای زودرس»، «خشکسالی» و «افزایش هجوم آفات بخصوص ملخ صحرایی» که جهان در سالهای اخیر بیشتر از گذشته با آنها مواجه بوده، از اولویت سیاست‏گذاری در تأمین امنیت غذایی برخوردار می باشد.
پیش بینی شده است که با گرم شدن هوا و تغییر در الگوی بارش، احتمال کاهش تولید غذا در جهان وجود دارد. این در حالیست که با عنایت به افزایش جمعیت جهان، باید عرضه غذا ۶۰ درصد افزایش یابد. افزایش تغییرات اقلیمی، به دنبال خود کاهش بهره وری زمین های کشاورزی و متعاقب آن، کاهش درآمد و فشار بیشتر بر منابع به منظور حفظ و یا افزایش تولید غذا را سبب شده که خود به انتشار بیشتر گازهای گلخانه‏ای منجر و در نهایت، دسترسی به «غذا» را با تهدید مواجه ساخته است.
به منظور «ارتقای امنیت غذایی»، «کاهش خطرات تغییر اقلیم و سازگاری با این پدیده»، و «حفظ منابع طبیعی و زیستی»، انتقال به سیستم تولید کشاورزی کارآمد، بهره ور، باثبات‏، انعطاف‬ ‏پذیر و پایدار، اجتناب‬ ‏ناپذیر است. در این راستا، «کشاورزی هوشمند به اقلیم»، بعنوان نگاهی جامع نگر از راه تلفیق طرح ها و استراتژی های در ارتباط با تغییرات اقلیم و کشاورزی پایدار، در جهت حفظ منابع طبیعی و بهبود منافع پایدار بشری، گام برداشته و ترویج می شود.
سه رکن اصلی کشاورزی هوشمند به اقلیم برای دستیابی به اهداف ذکر شده عبارتند از:
۱. افزایش پایدار بهره وری و درآمد در بخش کشاورزی
۲. سازگاری و تقویت انعطاف‏پذیری در مقابل تغییر اقلیم
۳. کاهش سهم کشاورزی در تولید گازهای گلخانه ای
کشاورزان ایرانی از دیرباز نسبت به تغییرات اقلیم پیرامون خود آگاهی داشته اند و کشاورزی هوشمند به اقلیم، در ایران ریشه ای تاریخی دارد. دیم کاران، با تغییرات آب وهوا در منطقه خویش، تاریخ کاشت محصول خویش را تغییر می دادند تا کمتر در معرض تاثیر ناشی از اثرات سو محیطی قرار گیرند. ایجاد قنات و استفاده از آبیاری کوزه ای یا تراوا در مناطق کویری، همچون مثال های مشخص در این حوزه است. موارد ذکر شده، بخشی از میراث کشاورزی و دانش بومی ایرانی ها است و سرشار از ابداعات و ابتکارات و خلاقیت‏ خلاقیت هاست که می تواند در کنار دانش روز، برای مدیریت تغییرات اقلیم به کار گرفته شود.
در این راستا جمهوری اسلامی ایران راهبردهای سازگاری با تغییر اقلیم، نظیر تغییر فصل کشت، بهبود ارقام زراعی، استفاده از تکنولوژی های جدید، انتقال کشت از فضای باز به فضای بسته، افزایش حجم آب ذخیره شده سالانه از راه اجرای عملیات آبخیزداری، کنترل فرسایش خاک، کنترل رسوب و همینطور افزایش تولید علوفه را اتخاذ نموده است. با این وجود مدیریت مشکلات مذکور، مستلزم بهره‏گیری از ظرفیت ها و همکاریهای علمی، فنی، مشاوره‏ای و اجرایی بین‏المللی و منطقه ای است و امید می رود این نشست در این راستا گام های بلندی را بردارد.
این گردهمایی بزرگ سالانه فرصتی را بوجود می آورد تا سیاستگزاران کلان بخش کشاورزی و تولیدکنندگان مواد غذایی از نزدیک در تعامل با یکدیگر و با اشتراک مساعی در جهت همگرایی قدم بردارند. همینطور امیدوارم که در سال آینده با فروریختن سد پاندمی رو در رو با یکدیگر ملاقات نماییم و شرایط بهتری را برای رونق تولید در بخش کشاورزی رقم بزنیم. در انتها با تشکر مجدد از مدیریت شایسته این نشست، ضمن آرزوی سلامتی برای همه حاضرین، مراتب قدردانی خویش را از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران تقدیم می کنم.


منبع:

1399/11/04
22:41:00
0.0 / 5
2853
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم