رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق تهران مطرح كرد:

جایگاه ویژه محصولات كشاورزی در مبادلات تجاری با اوراسیا

جایگاه ویژه محصولات كشاورزی در مبادلات تجاری با اوراسیا

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران اظهار داشت: محصولات کشاورزی جایگاه خاصی در مبادلات تجاری ایران و اوراسیا دارد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، احمدرضا فرشچیان عصرامروز در پنل کشاورزی همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: در سال قبل میزان صادرات به اوراسیا ۸۰۰ میلیون دلار و میزان واردات یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود که بخش اعظمی از این تجارت مربوط به محصولات کشاورزی می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تجاری تهران اضافه کرد: محصولات کشاورزی در بحث مبادلات تجاری با اتحادیه اوراسیا جایگاه خاصی دارد التبه فعلاً درتراز تجاری منفی هستیم که امیدواریم با تلاش بخش اقتصادی به سمت مثبت شدن حرکت نماییم.
در ادامه سعید سارویی معاون امور مقررات و استانداردهای صادرات و تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: طبق مفاد توافقنامه با اتحادیه ارواسیا و در تعامل با دبیرخانه این اتحادیه موظف بودیم که در سال اول الزامات قانونی بهداشت نباتی و دامی را به اتحادیه بدهیم که این مسئله انجام شد.
وی اضافه کرد: در دو، سه ماه اول اجرای توافقنامه حضور گواهی قرنطینه مشکل داشت که هم اکنون دیگر هیچ مشکلی در این بخش وجود ندارد.
همچنین علیرضا شیخانی دبیرانجمن کشت فراسرزمینی ایران در این پنل با اعلان اینکه اگر وضعیت دگرگونی اقلیم به این صورت ادامه یابد در آینده به مشکل خواهیم خورد، افزود: امنیت غذایی کم از امنیت مرزها نیست و این کشور بالاخره به صد میلیون نفر جمعیت می رسد که این جمعیت نیاز به امنیت غذایی دارند.
وی اشاره کرد: خوراک دام گران شده و بدین جهت شاهد گرانی شیر و گوشت نیز هستیم.
دبیرانجمن کشت فراسرزمینی ایران با اعلان اینکه باید مواد اولیه راهبردی کشاورزی را وارد نماییم، اظهار داشت: خاک ما ضعیف شده و آب نیز کم شده است. از طرف دیگر نیز زمین های شمال کشور را تبدیل به برج و ویلا کرده اند که شاهد کم شدن زمین های شالیکاری هستیم.
وی اضافه کرد: تمام ملت ها به فکر این هستند که از تولید ارزان و بیشتر استفاده کنند که در ایران نیز باید این اتفاق بیافتد.
شیخانی اشاره کرد: کشاورزی فراسرزمینی کار جدیدی در ایران است و اگر در این بخش سرمایه گذاری شود کارها آسان تر جلو می رود؛ بهترین جا برای کشاورزی فراسرزمینی برای ایران اوراسیا است.

1399/11/10
16:46:08
0.0 / 5
1880
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم