سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟

سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟

به گزارش گل چرم طبق گزارش های وزارت صمت استخراج جهانی سالیانه بیت کوین ۳۲۴ هزار بیت کوین معادل ۱۱ هزار میلیون دلار است که برآورد می شود استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود ۴ تا ۶ درصد تولید جهانی، یعنی حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ بیت کوین، معادل ۶۶۰ میلیون دلار باشد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر مبنای آمار و اطلاعاتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اختیار ایسنا، قرار داده از ۲۸ آبان سال قبل تا آخر دیماه سال جاری ۱۸۷۰ مورد ثبت نام در سامانه بهین یاب برای صدور جواز تاسیس در زمینه استخراج رمز ارز انجام شده که ۱۳۸۰ مورد مجوز صادر شده که مجموع ظرفیت جواز های تاسیس صادر شده ۷۶ میلیون تراهش بر ثانیه، معادل تقاضای ۱۷۰۰ مگاوات است.
البته بر طبق این گزارش اغلب مجوزها فاقد پیشرفت فیزیکی بوده و ابطال سیستمی شده است.
در این میان در مدت یاد شده ۱۶ مورد ثبت نام برای صدور پروانه بهره برداری انجام شده که از میان آنها تنها دو مورد موفق به دریافت پروانه بهره برداری شده اند. مجموع ظرفیت پروانه های بهره برداری صادر شده هم ۵ هزار تراهش بر ثانیه معادل تقاضای ۰.۱ مگاوات است.
وضعیت فعالیت ماینرها در مناطق آزاد
همینطور در این گزارش آمده که بر مبنای اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقد شده که ۷ واحد از آنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند و برای هیچ یک پروانه بهره برداری در سامانه بهن یاب صادر نشده است.
در مورد وضعیت خود اظهاری در سامانه بهین یاب هم این گزارش از ثبت نام ۲۱۱۲ مورد متقاضی خبر می دهد که ۱۲۲۶ مورد از آنها حدود ۱۱ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۵۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه پرداخت کرده اند و مجموع تعداد ماینرهای اظهار شده در فرآیند تابحال ۱۲۰ هزار دستگاه بوده است.
سهم بیت کوین از رمزارزهای جهان
در این گزارش به وضعیت رمز ارزها در جهان و ایران هم پرداخته شده که بر مبنای آن ارزش کل بازار رمز ارز در دنیا ۹۴۰ میلیارد دلار، گردش روزانه آن ۱۵۳ میلیارد دلار و تعداد رمز ارزهای جهانی ۸۲۴۹ عدد عنوان شده که سهم بیت کوین از کل این بازار ۶۸ درصد است. همینطور میزان استخراج سالیانه رمز ارز در دنیا ۹۷۰۰ میلیون دلار و ظرفیت استخراج سالیانه رمز ارز در ایران ۶۶۰ میلیون دلار، معادل ۷.۵ درصد کل دنیا تخمین زده شده است.
همینطور استخراج جهانی سالیانه بیت کوین ۳۲۴ هزار بیت کوین معادل ۱۱ هزار میلیون دلار است که برآورد می شود استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود ۴ تا ۶ درصد تولید جهانی، یعنی حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ بیت کوین، معادل ۶۶۰ میلیون دلار باشد. البته برآوردها حاکی از این است که ظرفیت استخراج و مجوزهای صادره در صورت تبدیل به پروانه بهره برداری در ایران معادل ۴۲۰۰۰ بیت کوین یعنی ۱۴۰۰ میلیون دلار باشد.
گفتنی است که در محاسبات یاد شده نرخ هر بیت کوین ۳۴ هزار دلار در نظر گرفته شده است.
ایجاد فرآیند خوداظهاری از ۲۷ مردادماه سال جاری شروع شده و همچنان ادامه دارد، اما فرصت ثبت نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی، دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت یا اعلام لیست مراکز دارای جواز تاسیس استخراج رمز ارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه را دارند پنجم بهمن ماه به پایان رسید.
پنجم اسفندماه سال جاری هم مهلت تعیین تکلیف ماینرها و بارگذاری مدارک توسط متقاضیان در سامانه بهین یاب تمام می شود.
البته آمار عرضه شده در ارتباط با واحدهایی است که با مجوز فعالیت می نمایند، اما در هفته های اخیر به دنبال افزایش مصرف برق در کشور و خاموشی های پراکنده، فعالیت برخی از ماینرهای بدون مجوز متوقف شده است.
در زمستان سال جاری ابتدا کلان شهرها بخصوص تهران با آلودگی شدید هوا مواجه بودند که علت آن استفاده از مازوت در نیروگاه ها به علت کمبود گاز طبیعی بود، هرچند اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه عنوان شد. پس از آن هم شاهد قطعی گسترده برق منازل و سپس برق شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی بودیم که گمانه زنی های مختلفی در این حوزه مطرح شده. برای مثال در هفته های گذشته، گزارش هایی از حضور چینی ها برای استخراج بیت کوین در ایران انتشار یافته و این گمانه زنی مطرح شده که یکی از علل قطعی گسترده برق امسال افزایش چشم گیر استخراج رمزارزها به صورت قانونی و غیرقانونی می باشد. ازاین رو در هفته های اخیر اخباری از برخورد با بعضی از ماینرهای غیرمجاز منتشر و همینطور اعلام گردید که در جهت مدیریت مصرف برق و پیشگیری از خاموشی با استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خویش را متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز چینی هم متوقف گردید.
'البته سخنگوی شرکت ملی گاز هم به تازگی اعلام نموده که مصرف گاز از آغاز دیماه حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته که یکی از علل این مساله، شیوع بیماری کرونا و افزایش استفاده از آب گرم و دلیل دوم آن ورود موج سرما به کشور است.1399/11/11
13:51:43
0.0 / 5
1737
تگهای خبر: بازار , تولید , وزارت صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم