بیمه 534 هزار هكتار از دیمزارها برای جهش تولید

بیمه 534 هزار هكتار از دیمزارها برای جهش تولید

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول اظهار داشت: ۵۳۴ هزار هکتار از مزارع در چارچوب طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور از آغاز سال زراعی جاری تابحال تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی اظهار داشت: در جهت طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور که توسط وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در سال زراعی جاری اجرا می شود، صندوق بیمه کشاورزی هم با این ستاد وارد یک تفاهمنامه شده تا تمام محصولاتی که در چارچوب این طرح تولید می شود، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
محمد ابراهیم حسن نژاد اضافه کرد: صندوق بیمه کشاورزی بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه بعنوان سهم دولت برای پرداخت حق بیمه در طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور مختص کرده است.
وی عنوان کرد: در این طرح برای بیمه دیمزارها به ازای هر هکتار تنها ۱۰ هزار تومان از تولیدکنندگان بعنوان حق بیمه دریافت خواهیم کرد.
حسن نژاد با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم یارانه ای را برای بیمه دیمزارها مختص کرده است، اظهار داشت: این ستاد مبلغ ۲۲ میلیارد تومان یارانه برای بیمه محصولات در دیمزارها در چارچوب طرح جهش تولید مختص کرده است که به تناسب صدور بیمه نامه ها و به مرور این رقم تخصیص می یابد.
وی افزود: اجرای این طرح در استان هایی مانند آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، گلستان و خوزستان با استقبال کشاورزان روبرو شده است.
حسن نژاد درباره بیمه کشت های قراردادی هم اذعان داشت: صندوق بیمه کشاورزی همسو با سیاست وزارتخانه به کشت قراردادی کلزا و محصولات صیفی مانند گوجه فرنگی ورود پیدا کرده و در واقع تفاهمنامه سه جانبه بین صندوق بیمه، بخش صنعت و حمایت کننده و تولید کننده منعقد شده است.
وی عنوان کرد: در سال زراعی جاری بیشتر از ۲۰۰ هزار هکتار از سطح زیر کشت کلزا تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته که بیشتر از ۸۰ درصد این سطح، کشت قراردادی است.
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی اضافه کرد: با همکاری حدود ۸ شرکت که کشت قراردادی را انجام می دهند، توانستیم محصول کلزا را بیمه نماییم و ازاین رو رشد قابل توجهی در توسعه کشت و بیمه کلزا در کشور اتفاق افتاده است.
وی در همین حال اظهار داشت: ما برای بیمه محصولات در چارچوب کشت قراردادی کلزا بعنوان تشویق، هم سهم دولت را در پرداخت حق بیمه ها افزایش دادیم و هم تخفیف ۱۵ درصدی در حق بیمه کشاورزان قائل شده ایم.
حسن نژاد ضمن اشاره به این که در سال زراعی گذشته و سال جاری بیمه کشت قراردادی گوجه فرنگی هم انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که بیمه سایر محصولات در چارچوب کشت قراردادی در سنوات آتی توسعه پیدا کند.
وی کشت قراردادی را یکی از شیوه های مفید و مورد اقبال در دنیا دانست و عنوان کرد: یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، توسعه کشاورزی قراردادی است تا کشاورزان بتوانند با اطمینان بیشتر تولید و بلافاصله به بخش صنعت و بازار متصل شوند و سیاست صندوق بیمه کشاورزی هم پشتیبانی از این شیوه کشت است.


منبع:

1399/12/02
20:31:22
0.0 / 5
1575
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم