دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران:

نمی توان همه تولیدكنندگان را مجبور به عرضه در بورس كرد

نمی توان همه تولیدكنندگان را مجبور به عرضه در بورس كرد

به گزارش گل چرم دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با اشاره به اینکه در ارتباط با شیوه نامه عرضه و تقاضای فولادی، بایستی به متولیان امر اختیار دهیم تا با تعامل بتوانیم مسائل صنعت فولاد را حل کنند، اعلام نمود که نمی توان همه تولیدکنندگان را برای عرضه در بورس مجبور کنیم؛ این در شرایطی است که رئیس انجمن نوردکاران فولادی تاکید دارد که بورس کالا توسط فولادسازان تاسیس شده اما قیمت مواد اولیه در بورس گران تر از بازار آزاد است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، امروز (سه شنبه) دومین روز از همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار، با مبحث بررسی مهم ترین مسائل و مشکلات روز صنعت فولاد کشور و صنایع وابسته در محل هتل المپیک تهران انجام شد.
مهرداد اکبریان- رئیس انجمن سنگ آهن ایران- در این جلسه با اعلان اینکه فعالیت در بخش معدن ریسک بسیار بالایی دارد اما با توجه به این احتمال خطرها و همه مشکلات، بخش معدن مواداولیه فولادسازان را تأمین کرده است، اظهار نمود: چنانچه دستورات تحمیلی و دستورالعمل های الزامی به صنایع تحمیل نشود، فعالان با یکدیگر تعامل خواهند داشت.
به قول وی، پیشتر طرح ایجاد شورای آهن و فولاد عنوان شد و همه خواهان تشکیل آن برای حل مسائل اساسی صنعت فولاد و سنگ آهن هستند.

رشد سالانه ۵ درصدی صنعت فولاد، باوجود مسکلات این صنعت
در ادامه این مراسم، سید رسول خلیفه سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- با اعلان اینکه جوانه هایی از امید در صنعت فولاد دیده می شود و نشانه آن تعامل و همفکری فعالان صنعت برای حل چالش ها است، اظهار داشت: صنعت فولاد کشور با وجود همه مشکلات به صورت متوسط سالانه پنج درصد رشد داشت. این در حالیست که دیگر از مشکلات قدیمی همچون واردات مواد اولیه خبری نیست و زنجیره به تعادل نسبی رسیده است.
وی ضمن اشاره به ارز آوری صنعت فولاد و معدن، اشاره کرد: میزان ارزآوری صنعت فولاد و معدن نسبت به سایر بخش های بیشتر بوده و از همین روی، نقش مهمی در صادرات دارند. ارزش نسبی بخش معدن و صنایع معدنی ۲۰ میلیارد دلار است و این بخش اثربخشی بیشتر از ۵۰ میلیارد دلاری بر اقتصاد دارد. با وجود اینکه حرکت های خوبی در زمینه تولید فولاد کیفی برداشته شده است، اما همچنان از سایر کشورها عقب هستیم. در بعضی از کشورها تولید فولاد کیفی سهمی بیشتر از ۱۵ درصد دارد.
خلیفه سلطانی ضمن تاکید براینکه بایستی برای مسائل اساسی همچون راه اندازی زیرساخت شرکت های بزرگ معدنی، با متولیان دولتی به چاره نهایی رسید؛ اظهار داشت: همه مسائل اساسی صنعت فولاد باید در درون این صنعت حل شود؛ کماینکه نمونه های این تعامل را در راه اندازی زیرساخت های بزرگ دید. بایستی در بحث های شیوه نامه به متولیان امر اختیار دهیم تا با تعامل بتوانیم مسائل صنعت فولاد را حل کنند.
ایشان سپس به عرضه فولاد در بورس اشاره کرده و اضافه کرد: نمی توان همه تولیدکنندگان را مجبور به عرضه در بورس کرد. ضمن اینکه برخی محصولات همچون ورق گالوانیزه مشتری بورسی ندارند.

زنجیره فولاد بدون متولی مانده
همینطور سید احمد رضوی نیک- رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران- بعنوان نماینده ای از صنایع پایین دست زنجیره فولاد در این مراسم، اظهار نمود: زنجیره فولاد حدودا به خودکفایی رسیده و تأمین مواد اولیه صنایع بالادست و پایین دست انجام می شود. اما متاسفانه زنجیره فولاد بدون متولی مانده و طی هفت سال اخیر هفت وزیر صمت تغییر کرده است؛ این امر سبب شده، هر وزیر یا سرپرست، دستورات وزیر قبلی را لغو کند یا تغییر دهد.
وی با اعلان اینکه سرانه مصرف فولاد کشور زیر ۲۰۰ کیلوگرم به ازای هر نفر است که میزان مصرف پایینی شمرده می شود، اظهار داشت: مجوز بخش نورد فولادی بیشتر از ۳۰ میلیون تن است اما تولید در این بخش تنها ۱۱ میلیون تن است. همینطور به سبب فروش شمش ارزان ایرانی به عراق، این کشور بر صادرات میلگرد ایران ۱۰۰ دلار عوارض بسته است. شمش فولادی برای صادرات ارزان است اما برای مصرف کننده داخلی همچون ما گران تر تمام می شود.
وی ضمن ابراز مخالف با آنکه چرا مجله متال بولتن تعیین کننده قیمت شمش فولادی بایستی باشد در صورتیکه صفر تا صد فولاد در کشور تولید می شود و ضمن انتقاد از بورس کالا، اشاره کرد: بورس کالا توسط فولادسازان تاسیس شده اما قیمت مواد اولیه در بورس گران تر از بازار آزاد است. اگر مسائل صنعت فولاد درون خانواده حل نشود، بطور قطع دستورالعمل و قانون از بیرون تحمیل می شود، بنابراین لازم است همه زنجیره فولاد با برگزاری جلسات در زنجیره، این مسائل را حل کرد.

تدوین بخشنامه جدید
سیف الله امیری- مدیرکل صنایع معدنی وزارت صمت- هم در این برنامه، ضمن ابراز امیدواری برای آنکه بتوان مسائل بخش فولاد را در داخل این صنعت حل وفصل کرد، اظهار داشت: تصمیم گیری خارج از زنجیره به زیان تولید است.
وی از برنامه ریزی برای تدوین یک بخشنامه جدید برای صنعت فولاد که در قانون مصوب مجلس لحاظ شود، آگاهی داد و اشاره کرد: دولت به دنبال ممنوعیت صادرات نیست؛ بلکه تبدیل ماده خام به محصول فرآوری شده را پیگیری می کند. برخی محصولات سنگ آهن مصرف کننده ندارند و صادرات آنها آزاد است؛ اما اولویت ما این است که تأمین مواداولیه واحدهای فولادی داخلی تضمین، سپس صادرات شود.
امیری همینطور اشاره کرد: حدود ۱۸ میلیون تن شمش فولاد در کشور تولید می شود که باتوجه به میزان نیاز ۱۱ میلیون تنی آن برای داخل، مابقی امکان صادرات دارد. اما صادرات وضعیت خاصی هم دارد و وزارتخانه تولیدکنندگان را برای عرضه در بورس و تأمین داخل کنترل می کنند. تغییرات پی در پی در وزارت صمت و معاونت معدنی مانع تصمیم گیری مناسب برای مسائل صنعت فولاد شده است.

عرضه کم فولادی ها و ایجاد مشکلات، مجلس را مجبور کرد وارد عمل شود
مدیرکل صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه ضمن اشاره به اینکه ۵۰ درصد معادن کشور غیرفعال هستند، اظهار نمود: بزودی آزادسازی آنها انجام خواهد شد؛ امیدوار هستیم معادن سنگ آهن خوبی در بین آنها وجود د اشته باشد. برخی محصولات سنگ آهن مصرف کننده ندارند و صادرات آنها آزاد است و اول باید تأمین مواد اولیه واحدهای فولادی تضمین شود سپس صادرات شود.
این مقام مسئول مشکلات فعلی صنعت فولاد را ناشی از عرضه ناکافی تولیدکنندگان فولادی دانسته و اظهار داشت: تولیدکنندگان فولاد ب قدری در بورس کالا کم عرضه داشته اند که مشکلات کنونی پیش آمد و مجلس وارد عمل شد؛ که البته در ماه های اخیر عرضه ها مناسب و منظم شده است.

با تورم قوانین مواجه هستیم
در ادامه، سید جواد جهرمی- معاون عملیات و نظارت بورس کالا- با اعلان اینکه اگر خودمان معتقد هستیم باید درون صنعت مشکلات حل شود، چرا می بینیم که برخی سراغ بخش های دیگر رفته و برای معاون رئیس جمهوری و… نامه ارسال کرده اند؟ اظهار نمود: از سال ۱۳۹۶ تابحال با تورم قوانین و مقررات روبه رو شده ایم و امروز با خیلی از دستورالعمل های متضاد بایکدیگر، مواجه هستیم.
وی ضمن اشاره به اینکه معاملات محصولات فولادی نسبت به سال قبل رشد ۳۸ درصدی داشته و در مورد ورق ها و گالوانیزه ها هم تصمیماتی گرفته شده است، اشاره کرد: برنامه ما برای بازار تکمیل زنجیره عرضه محصولات است. همینطور در انتهای زنجیره شرکت های جدید وارد شدند. هدف ما این است که تا حد امکان زنجیره عرضه، کامل شود. همینطور قراردادهای بلندمدت از ابزارهای دیگری است که برای بازار استفاده خواهند شد.
جهرمی ضمن با اشاره به نوسانات ارزی، اضافه کرد: ما بازار آتی نداریم؛ بنا بر این نوسانات ارز بر بازار فیزیکی اثرگذار می شود. در کشور گاهی قیمت ها پایین بوده است؛ اگر می خواهیم اقتصاد کشور از وضعیت فعلی خود، بیرون رود بایستی قیمت در کل زنجیره آزاد، باشد.
وی با اعلان اینکه قیمت محصولات فولادی به جز ورق، از قیمت های جهانی، کمتر در بورس کالا قیمت گذاری شده است، اظهار داشت: بورس تنها یک نهاد سیگنال دهنده به سیاست گذاران برای تنظیم بازار است. عملکرد بورس نشان میدهد در هریک از بخش های زنجیره به کدام سمت برویم. همه بخش های زنجیره به صورت جداگانه نیازمند تدوین برنامه جامع هستند، بنابراین باید عرضه مناسب صورت گیرد تا قیمت فولاد در کشور واقعی شود.

توسعه صادرات محصولات فولادی، استراتژی مدون می خواهد
بعد از آخر سخنرانی های امروز، میزگرد تخصصی نقد و بررسی تحلیلی طرح جامع فولاد کشور با حضور منصور یزدی زاده (مدیرعامل ذوب آهن اصفهان)، مصطفی موذن زاده (بنیانگذار ایمیدرو)، مهدی کرباسیان (رئیس دو دوره پیش هیات عامل ایمیدرو)، محمد ابکا (رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک) و محمد آقاجانلو (معاون طرح های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو) انجام شد.
منصور یزدی زاده در این میزگرد به مشکل تأمین مواد اولیه بخصوص سنگ آهن پرداخته و اظهار نمود: واحدهای فولادی کشور همچون ذوب آهن اصفهان به سبب نداشتن مواداولیه نمی توانند با ظرفیت کامل تولید کنند. ذوب آهن اصفهان متاسفانه سهمیه مواداولیه ندارد. این مساله بایستی مورد توجه مسؤلان کشور قرار گیرد. اگر مقرر است سهمیه مواداولیه به واحدهای فولادی اختصاص نیابد، باید در همه این واحدها این سیاست اتخاذ شود؛ اما هم اکنون تنها به ذوب آهن اصفهان سهمیه مواداولیه اختصاص پیدا نمی کند.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ضمن اشاره به اینکه در زنجیره فولاد کشور همچنان مباحث مختلفی و حل نشده ای همچون داخلی یا جهانی بودن معیار قیمت گذاری وجود دارد، اظهار داشت: از دغدغه های مهم در صنعت فولاد کشور، که در طرح جامع فولاد اهمیت بسیاری دارد، بحث قیمت گذاری است که از وزارت صمت شروع شده و این مساله در مجلس مطرح است اما هنوز به صورت کامل حل نشده است.
وی مشکل عدم سرمایه گذاری خارجی در صنعت کشور را بسیار محسوس دانسته و اضافه کرد: تکلیف سرمایه گذاران خارجی برای حضور در این صنعت مشخص نیست؛ در صورتیکه جذب سرمایه های خارجی نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت فولاد کشور دارد.
یزدی زاده در ارتباط با بحث صادرات هم اظهار داشت: در افق ۱۴۰۴ بایستی به تولید ۵۵ میلیون تن سالانه محصولات فولادی برسیم که باتوجه به نیاز داخل، حداقل ۲۰ میلیون تن آن باید صادر شود؛ اما هیچ استراتژی مدونی برای صادرات وجود ندارد و این در حالیست که از توانایی های لازم برای دستیابی به این صادرات برخوردار هستیم. همچون مواردی که تبدیل به چالشی اصلی و مانع توسعه صادرات شده، این است که صادرات موکول به عرضه داخلی و قیمت گذاری گردیده که امر نادرستی است.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، عدم توسعه مناسب زیرساخت ها بخصوص حمل و نقل را از دیگر چالش های مهم صنعت فولاد کشور خوانده و اظهار داشت: زیرساخت ها پابه پای ظرفیت سازی در صنعت فولاد پیش نرفته اند؛ بنابراین این مورد سبب بی رغبتی سرمایه گذاری خارجی شده است.

علیرغم ظرفیت سازی ها، راندمان صنعت فولاد پایین است
محمد آقاجانلو هم در این میزگرد با اعلان اینکه ظرفیت سازی خوبی در حوزه فولاد انجام شده است اما میزان راندمان این صنعت، پایین است؛ اظهار نمود: تحقق افزایش راندمان احتیاج به برنامه ریزی و پیشنهاد اجرایی از حوزه زیرساخت تا صنعت دارد.
معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی افزود: یکی از چالش های پیش رو صنعت فولاد کشور، تنظیم بازار و مباحث مربوط به قیمت گذاری است. تأمین مالی و سرمایه گذاری از نکات مهم حوزه فولاد است؛ بدین سبب توجه به الزامات جذب سرمایه گذاری و بسترسازی برای عرضه تضامین به طرف های سرمایه گذار دراین زمینه، ضروری می باشد. هم اکنون در محدوده فلات مرکزی، ۵۰۰ میلیون تن سنگ قابل برداشت وجود دارد اما تابحال اجازه برداشت به شرکت های نیازمند آن، داده نشده است.
وی اشاره کرد: راندمان یکی از الزامات مهم انقلاب صنعتی چهارم است که احتیاج به تعیین ساختار در کشور دارد.1399/12/05
19:06:16
0.0 / 5
1446
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم