معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت:

ذخایر روغن در كشور كافی است

ذخایر روغن در كشور كافی است

به گزارش گل چرم معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام نمود: حالا وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره به صورت قابل قبول است.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس قبادی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو (چهارشنبه ۶ اسفند) ضمن اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد روغن خام کشور وارداتی است، اضافه کرد: قیمت روغن پالم از ۶۰۰ یورو به ۹۰۰ یورو در تن افزایش داشته است، همینطور روغن آفتابگردان از ۷۰۰ یورو به ۱۳۰۰ یورو رسیده است.
وی ضمن اشاره به اینکه از آذرماه سال جاری ۱۷۰ تا ۱۸۰ تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده است، بیان نمود: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر ما بیشتر شود؛ ضمن اینکه حالا وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره به صورت قابل قبول است.
کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت ضمن اشاره به اینکه کارخانجات ما سه شیفته در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خویش را دارد؛ پس رسیدن به وضعیت عادی احتیاج به زمان دارد.
هیچ سقفی برای واردات دانه های روغنی نداریم
قبادی ضمن اشاره به اینکه واردات دانه های روغنی به علت فاسد شدن، مشکلات خاص خویش را دارد، افزود: در بحث دانه های روغنی هیچ سقفی نداریم، ما اولویت را در واردات به دانه های روغنی می دهیم، بنابراین ما هیچ سقفی در ارتباط با دانه های روغنی نداریم، پس اولویت واردات دانه های روغنی است اما این واردات مشکلات خاص خویش را دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه در دانه های روغنی باید به مسائل بهداشتی توجه کرد چونکه فسادپذیر است، اظهار داشت: در واردات دانه های روغنی باید به مسائل بهداشتی توجه کرد، چونکه زود فاسد می شوند؛ بنابراین این مورد ترمز و مانع است.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در ادامه عنوان کرد: روغن کالایی بوده که طی سالهای گذشته ما در آن هیچ مشکلی نداشتیم.
قبادی اضافه کرد: با عنایت به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی بوجود آمد که شاید در ماه های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل گردد، این تفکر سبب شد که رجوع مردم به فروشگاه ها بیشتر شود.
در ماه های آبان و آذر مشکلات موجود در مورد روغن کاهش یافت
وی با اشاره به اینکه در ماه های آبان و آذر مشکلات موجود در مورد روغن کاهش پیدا کرد، افزود: در ماه های دی و بهمن به جهت ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد.
قبادی افزود: هم اکنون با افزایش نرخ روغن در سرتاسر جهان، کمی فشار بر روی ما به وجود آمد، اما این فشارها باز هم نتوانست مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور ایجاد نماید.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه سال قبل حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، اظهار داشت: سال جاری واردات گوشت قرمز به زیر ۱۶۰ میلیون دلار رسیده است چونکه ارز در ارتباط با گوشت نیمایی شد، وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته می شود یکسری اتفاقات دیگری هم به دنبال آن می افتد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز ۴۲۰۰ تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار نماییم.
نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی اختصاص دادیم
قبادی ضمن اشاره به اینکه سال جاری نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی اختصاص دادیم اضافه کرد: حدود همین میزان هم تقریباً می توان اظهار داشت که به روغن خام اختصاص دادیم، دانه های روغنی در اولویت کار ما قرار دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه طبیعتاً در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد افزود: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، بنابراین در این رابطه محدودیت و مشکلی وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به ما مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می نماییم.
قبادی اضافه کرد: ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور نماییم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.


منبع:

1399/12/08
15:43:05
0.0 / 5
1430
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم