دبیر كل اتاق بازرگانی تهران تاكید كرد

چابهار مدلی برای توسعه اقتصادی كشور

چابهار مدلی برای توسعه اقتصادی كشور

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران از اهمیت افزایش همکاریهای منطقه ای در چابهار و استفاده از این بندر بعنوان نمونه ای موفق برای توسعه اقتصادی در منطقه یاد کرد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بهمن عشقی در نشست معرفی و تشریح اقدامات هند در بندر چابهار اظهار نمود: متاسفانه در دوران اخیر در منطقه ما تحولاتی رخ داده که روند تاریخی گذشته را تحت تأثیر خود قرار داده و همین موضوع، شرایط را برای برخی برنامه ریزی ها برای افزایش همکاریهای اقتصادی دشوار کرده است اما آنچه که بیشترین اهمیت را دارد این است که نباید جغرافیای اقتصاد بر مبنای جغرافیای سیاست تعریف شود.
به نقل از ایشان، برای عبور از این مشکلات سیاسی باید در فضای اقتصاد نقاطی برای اتصال صلح جهانی تعریف شود و در این برنامه ها، ایران، هند، پاکستان، افغانستان و دیگر کشورهای منطقه می توانند نقشی کلیدی ایفا کنند.
دبیر کل اتاق تهران با تکیه بر اینکه بندر چابهار در این طرح کلان نقشی کلیدی خواهد داشت، بیان نمود: در سالهای گذشته دیدیم که با وجود سنگ اندازی های دولت ترامپ، توافق های اقتصادی توانستند به حیات خود ادامه دهند و اگر بناست صلحی در منطقه باشد، همکاریهای اقتصادی اهمیت فراوانی خواهند داشت. چابهار می تواند سکوی اتصال صلح آمیز اقتصاد در این منطقه باشد.
عشقی افزود: هند در سالهای گذشته کوشیده از اقیانوس هند بعنوان یک بستر مهم توسعه اقتصادی استفاده نماید و در این بستر ایران هم منافع اقتصادی خویش را پیگیری می کند. با محوریت چابهار امکان ایجاد منافع اقتصادی مشترک میان دو کشور و بهره بردن از آنها وجود دارد.
وی ضمن اشاره به نقش کلیدی بخش خصوصی، بیان نمود: بخش خصوصی ایران می تواند با ایجاد بستری برای همکاری با شرکتهای خصوصی هند، شرایط را طوری رقم بزند که دیگر امکان خروج هندی ها یا توفق همکاری ها وجود نداشته باشد. یک توسعه فراملی در چابهار، می تواند الگویی برای همکاریهای اقتصادی مشترک در دیگر حوزه ها باشد.
عشقی اشاره کرد: امیدواریم در چابهار یک تجربه موفق همکاری اقتصادی میان ایران و هند رقم بخورد و این تجربه سبب به وجود آمدن همکاریهای جدید اقتصادی باشد و همین مبحث کاهش فقر و پایین آمدن خشونت در منطقه کمک نماید.
منبع:

1399/12/18
18:57:37
0.0 / 5
2034
تگهای خبر: تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گل چرم