جهت تأمین نظر شورای نگهبان؛

بانكهای دولتی مكلف به بخشودگی جرائم تسهیلاتی كشاورزان شدند

بانكهای دولتی مكلف به بخشودگی جرائم تسهیلاتی كشاورزان شدند

به گزارش گل چرم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بانکهای دولتی را مکلف به بخشودگی جرائم تسهیلاتی کشاورزان خسارت دیده تا سقف ۲ هزار میلیارد ریال کردند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی جهت تأمین نظر شورای نگهبان، با اصلاح مواردی از مصوبات بودجه سال ۱۴۰۰ موافقت کردند.
مطابق با بند (ج) تبصره ۲ ماده واحده این لایحه، وزرا و رؤسای ذی ربط دستگاههای مبحث ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴/ ۱۲/ ۱۳۹۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی مکلفند تا آخر خرداد ماه سال ۱۴۰۰ لیست شرکتهای زیرمجموعه خود که مجموع سهام دولت و شرکتهای دولتی در آنها کمتر از پنجاه درصد (۵۰%) است را به همراه میزان سهام تحت تملک دولت در هر شرکت، به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال نمایند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور) با همکاری دستگاههای اجرائی فوق الذکر موظف است پرداخت سود سهم دولت در شرکتهای فوق الذکر را از راه شرکتهای مادر در چهارچوب قوانین و در مواعد مقرر قانونی به صورت مؤثر، پیگیری کند. دولت (خزانه داری کل کشور) مکلف است سود و زیان، سود دریافتی و میزان سهام دولت در این شرکت ها را به تفکیک هر شرکت، در گزارش های عملکرد مالی دولت منعکس و به روزرسانی کند. نمایندگان با اختصاص ردیف های ۱۳۰۱۰۱ و ۱۳۰۱۰۵ به این جزء موافقت کردند.
در ادامه جلسه، بند (ه) تبصره ۲ ماده واحده این لایحه هم اصلاح گردید که به شرح زیر است:
۱- کلیه شرکتهای دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (۳) این قانون شامل شرکت ها و مؤسسات دولتی که شمول قوانین و مقررات عمومی به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، شهرداری های شهرهای با جمعیت بالای یک میلیون نفر و مراکز استان ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مبحث قانون لیست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب ۱۹/ ۴/ ۱۳۷۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی و شرکتهای تابعه ذیربط آنها مکلفند بعد از ابلاغ این قانون، در طول سال ۱۴۰۰ متناوباً و هر سه ماه یک مرتبه نسبت به ثبت و به روزرسانی اطلاعات خود و شرکت ها و مؤسسات تابعه و وابسته، نظیر اطلاعات پایه، اطلاعات نیروی انسانی (از طریق پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا)) و مدیران، بودجه و صورت های مالی و گزارش های عملکردی در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام نمایند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است امکان دسترسی به اطلاعات سامانه مذکور را به صورت برخط برای سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و دیوان محاسبات کشور فراهم آورد.
وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار مکلفند اقدامات لازم را برای برقراری ارتباط سامانه های الکترونیکی مرتبط (اعم از سامانه جامع بودجه، پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا)، سامانه ملی ساختار، سامانه حقوق و مزایا و سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور) با سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و تبادل اطلاعات به عمل آورند.
پرداخت هرگونه پاداش سالانه به اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل شرکتهای مشمول این جزء با رعایت ماده (۸۴) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و هم پرداخت هرگونه مزایا به رؤسا و مدیران عامل این شرکت ها منوط به انجام کامل تکالیف این جزء است. مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکتهای مذکور در این بند چنانچه از اجرای این بند از قانون در مهلت قانونی مقرر استنکاف نمایند، به مجازات ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی (ردیف اول مجازات درجه ۶) به حبس بیشتر از ۶ ماه تا دو سال محکوم می شوند.
۲- مجامع عمومی شرکتهای دولتی و کلیه شرکتهای دولتی که شمول قوانین و مقررات بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است مکلفند ضمن رعایت کامل ماده (۷۵) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در مورد اصلاح بودجه تفصیلی شرکت، از هرگونه افزایش در هزینه های نیروی انسانی (پرسنلی) شامل حقوق و مزایا و سایر پرداختی های رفاهی به کارکنان شرکت و کاهش هزینه های سرمایه گذاری خارج از قوانین و مقررات و مصوبات قانونی هیأت وزیران اجتناب کنند.
همچنین نمایندگان مجلس بندالحاقی ۱ تبصره ۲ ماده واحده لایحه بودجه را جهت تأمین نظر شورای نگهبان حذف کردند.
نمایندگان در ادامه با اصلاح بند الحاقی ۲ تبصره ۲ ماده واحده این لایحه جهت تأمین نظر شورای نگهبان موافقت کردند که بر مبنای آن، بانکهای دولتی مکلفند نسبت به بخشودگی جریمه تسهیلات پرداختی از آغاز سال ۱۳۹۴ به کشاورزان (دامداران، مرغداران، عشایر، کارگاه ها و واحدهای صنایع تبدیلی- تکمیلی بخش کشاورزی) خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه و صدمه دیده از خشکسالی و امهال آن در سقف ۲ هزار میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال اقدام نماید.
همچنین، بند (و) تبصره ۲ ماده واحده این لایحه در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان با موافقت نمایندگان و جهت بررسی بیشتر مراعا ماند.


منبع:

1399/12/25
13:25:13
0.0 / 5
1500
تگهای خبر: دامداران , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم