وحدت خبر داد

آمادگی صندوق نوآوری برای پشتیبانی از تولید شركت های دانش بنیان

آمادگی صندوق نوآوری برای پشتیبانی از تولید شركت های دانش بنیان

گل چرم: رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی این صندوق برای پشتیبانی از تولید و پشتیبانی شرکت های دانش بنیان در سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» که از طرف مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، آگاهی داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دکتر علی وحدت در پیام نوروزی خود آورده است: بعد از گذشت حدود ۱۰ سال از ظهور شرکت های دانش بنیان بعنوان بازیگران جدید عرصه اقتصاد کشور، این شرکتها در سالی که از طرف مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده بود، با تولید داخل انواع اقلام و تجهیزات مورد نیاز سیستم سلامت برای مهار کرونا، از آزمون «تقویت تاب آوری ملی» سربلند بیرون آمدند و وارد مرحله جدیدی از حیات خود شدند. کسب وکارهای دانش بنیان که شمار آنها به زودی از مرز ۶ هزار شرکت عبور خواهد کرد، حالا در دهمین سالگرد تصویب قانون «حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان»، نه یک مفهوم فانتزی و فقط آزمایشگاهی یا دانشگاهی، بلکه یک بازیگر قابل اعتنای میدان تولید محسوب می شوند.

در ادامه این پیام آمده است: اما نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید و صنعت کشور، همانطور که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۱۴۰۰ خود اشاره فرمودند، مستلزم طراحی و اعمال انواع مشوق ها و حمایت ها و نیز حذف موانع و چالش های تولید است. با همین رویکرد بود که صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۹ توانست با تداوم پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و دستیابی به رکوردهای جدید در پشتیبانی از این شرکتها با همکاری سایر دستگاه های اجرائی، زمینه مساعد برای حضور بیشتر این شرکتها در زنجیره تامین صنایع مختلف، از نفت و گاز تا غذایی، دفاع، سلامت و ساختمان و تحقق جهش تولید «در حد قابل قبول» را فراهم آورد.

در ادامه پیام نوروزی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی آمده است: برای مثال، صندوق با طراحی بسته های تشویقی برای صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی توانست سرمایه اولیه این صندوق ها را از ۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ برساند و با مشارکت ۱۵۰ میلیارد تومانی در تاسیس صندوق های جسورانه بورسی، زمینه تاسیس ۶ صندوق جسورانه جدید با سرمایه اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان را فراهم نمود که هر دو، شاهدی بر اثربخشی «مشوق های سرمایه گذاری» صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرمایه گذاری هرچه بیشتر بخش خصوصی در تولید محصولات و خدمات نوآورانه است.

دکتر وحدت در ادامه با اشاره به اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» آورده است: اینک در آستانه سال ۱۴۰۰ با شعار «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»، صندوق نوآوری و شکوفایی آمادگی دارد با تداوم و تقویت رویکردهای گذشته، گام های بزرگتری در امتداد «تولید جهش یافته» برپایه مشارکت شرکت های دانش بنیان با دو ملاحظه زیر بردارد: نخست اینکه تولید جهش یافته، همانطور که در پیام مقام معظم رهبری نیز مشهود است، الزامات مختلفی دارد که از اعمال حمایت ها تا برداشتن موانع را در بر می گیرد. پس صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان یک نهاد تخصصی «تامین مالی» نمی تواند به تنهایی موجبات نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در تولید جهش یافته را رقم بزند و تحقق این شعار «به تمام معنا انقلابی»، مستلزم همکاری همه بازیگران زیست بوم نوآوری کشور و خصوصاً دستگاه های اجرائی ذیربط است.

در ادامه پیام رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ملاحظه دوم این صندوق در پشتیبانی از اکوسیستم نوآوری کشور در سال ۱۴۰۰، آمده است: دوم آنکه، استمرار پشتیبانی حداکثری و اثربخش صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰، با توجه به روند افزایشی تعداد شرکتها از یک سو و رشد کسب وکار شرکت های موجود از طرف دیگر، مستلزم تقویت منابع صندوق نوآوری و شکوفایی است. گرچه با آینده نگری دولت و مجلس محترم، افزایش سرمایه صندوق در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی و مصوب شده است، اما همانطور که صندوق قبلاً نیز خاطرنشان کرده است، این افزایش نه فقط امکان افزایش حمایت ها را به صندوق نمی دهد، بلکه تداوم روند گذشته را نیز با ابهام روبرو کرده است.

برمبنای اعلام روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در آخر این پیام آمده است: صندوق نوآوری و شکوفایی، مسئولیت پرخطیر پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان را برعهده دارد، اما تاکیدات همه جانبه مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و سایر مدیران ارشد نظام بر توسعه اقتصاد دانش بنیان، این دفعه مسئولیت را دوچندان کرده است. صندوق امیدوار است در پرتو الطاف الهی بتواند نقش مؤثرتری در تحقق «ایران دانش بنیان» ایفا کند.
منبع:

1400/01/05
00:57:49
5.0 / 5
1468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گل چرم