تدوام نابسامانی در بازار مرغ همه نگاه ها به وزارت كشاورزی دوخته شده

تدوام نابسامانی در بازار مرغ همه نگاه ها به وزارت كشاورزی دوخته شده

در صورتیکه به نظر می رسید در سال 1400 بازار مرغ به ثبات برسد و دیگر خبری از گرانفروشی و صفهای طولانی نباشد، اما گزارشهای رسیده حاکی از آنست که در بعضی استانها همچنان صف برای خرید مرغ دولتی برقرار است و از سویی قیمت این محصول پروتئینی نه فقط کاهشی نشده بلکه در بازه 30 تا 40 هزارتومان نوسان دارد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دی ماه امسال قیمت هر کیلو مرغ از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۲ تا ۲۳ هزارتومان و در بهمن ماه در سطح خرده فروشی ها به ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان رسید. افزایش قیمت مرغ در مغازه ها و اختلاف حدود ۱۰ هزار تومانی آن با مرغ تنظیم بازاری که بیشتر در میادین میوه وتره بار توزیع می شد موجب تشکیل صفهای طولانی در هفته های پایانی اسفند ماه شد و این صفها حتی تا روزهای پایانی 13۹۹ هم ادامه داشت.

اگرچه علت افزایش قیمت مرغ افزایش قیمت مولفه های تولید مانند ذرت و سویا، جوجه و اثرات آن بر روی قیمت تمام شده تولید، عدم هم خوانی نرخ مصوب با قیمت تمام شده مرغ برای تولیدکنندگان، کاهش رغبت به تولید، تصمیمات جزیره ای و ممنوعیت خروج مرغ از برخی استانها، خرید هیجانی مردم در ایام پایانی سال و احتکار آن عنوان شد اما فعالان صنعت طیور معتقدند در کنار این موارد انحرافات شدید در توزیع مرغ پس از کشتار و عدم نظارت بر آنها یکی از دلیلهای گرانی مرغ بوده و دلیل دیگر نیز این است که جوجه ریزی به اندازه کافی انجام نشده است. نکته قابل توجهی که دبیر ستاد تنظیم بازار در ایام پایانی سال به آن اشاره کرد و اظهار داشت که " به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی شود و در غیر این صورت مرغ به کشور وارد شود. نیاز کشور ۱۱۰ تا ۱۱۵ قطعه جوجه است ولی وزارت جهاد می گوید این میزان تولید را انجام داده، اما برآوردها تایید نمی کند."

البته وزیر جهاد کشاورزی در بازدیدی که ۱۸ اسفندماه از میدان بهمن (یکی از بزرگترین مراکز عرضه مرغ در تهران) داشت، اعلام نمود که مشکلات به زودی حل خواهد شد و مردم نگران تامین مرغ گرم نباشند، برای اینکه مرغ به اندازه کافی وجود دارد و علاوه بر توزیع مرغ گرم در بازار، هزاران تن مرغ منجمد با کیفیت مناسب و قیمت ارزان نیز توزیع شده است.

واردات ۵۰ هزارتن مرغ با ارز ترجیحی

فراز و نشیب های بازار مرغ به حدی بود که در ایام پایانی سال 13۹۹ هیات دولت بمنظور ترمیم ذخایر راهبردی گوشت سفید و با هدف تنظیم بازار و پشتیبانی از مصرف کنندگان، به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد تا ۵۰ هزار تُن گوشت مرغ را با بهره گیری از ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) خریداری و وارد کشور کند. اقدامی که انتقاد خیلی از فعالان صنعت طیور را به دنبال داشت و این سوال را برای آنها ایجاد کرد که چرا بجای واردات از تولیدکنندگان داخلی که پتانسیل تولید بالایی هم دارند حمایت نمی شود؟

آنها همین طور معتقدند که سالهای قبل که شرایط مشابهی پیش آمد و واردات مرغ صورت گرفت، صنعت طیور کشور چند سال تاوان بسیاری داد و بنا بر این از مسئولان درخواست نمودند تا جایی که می توانند سیستم ها و روش های داخلی را تصحیح کنند و اگر نهاده بموقع و به انداز کافی در اختیار مرغداران قرار گیرد و همین طور نرخ مصوب مرغ هم اصلاح گردد، بنظر می رسد عرضه به حدی خواهد شد که حتی ممکنست قیمت ها کمتر از نرخ مصوب شود.

مسئولیت از تولید تا توزیع به وزارت جهادکشاورزی سپرده شد

ادامه دار شدن گرانی ها و نابسامانی های بازار مرغ در سال 1400 موجب شد تا تصمیم جدیدی در دولت گرفته شود و بر طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار شد که تمام فرآیندها از جوجه ریزی و تامین خوراک گرفته تا عرضه و توزیع مرغ در بازار به وزارت کشاورزی سپره شود و کمیته ای تخصصی جهت ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ تشکیل گردد. قراراست این کمیته با ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با عضویت قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجاری و دیگر مسئولان مربوطه تشکیل گردد و با داشتن اختیارات کامل از طرف ستاد تنظیم بازار نسبت به برنامه ریزی و تولید و توزیع مرغ، بوسیله شرکت های تولیدکننده عمده مرغ و نیز با همکاری و خدمت گرفتن از ظرفیت مرغ داری های دیگر، اقدامات لازم را انجام دهد.

حال باید دید در ایام آینده وزارت جهاد کشاورزی می تواند مشکلات بازار مرغ را از تولید تا توزیع حل کند و قیمت مرغ را به ثبات برساند یا اینکه مقرر است این آشفتگی در سال جدید هم ادامه دار باشد؟


1400/01/12
16:27:59
5.0 / 5
1533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گل چرم