برنامه تولید خودرو در سال ۹۹ محقق نشد بعلاوه جزئیات

برنامه تولید خودرو در سال ۹۹ محقق نشد بعلاوه جزئیات

به گزارش گل چرم بررسی صورت های مالی اعلام شده توسط خودروسازان داخلی (ایران خودرو و سایپا) به سازمان بورس نشان داده است که در مجموع سال ۱۳۹۹ که قرار بود یک میلون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شود، میزان تولید به یک میلیون دستگاه هم نرسید.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر این اساس دو خودروساز بزرگ داخلی طی سالی که گذشت در مجموع ۹۰۰ هزار و ۷۱۴ دستگاه انواع خودرو تولید کردند که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۸ رشد ۴.۳۳ درصدی را نشان داده است.
طبق آمار، ایران خودرو تنها خودروسازی بود که علاوه بر حفظ تولید، توانست میزان تولید را نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش هم دهد.
در سال ۱۳۹۹ گروه صنعتی ایران خودرو با تولید ۴۸۰ هزار و ۳۳۸ دستگاه خودرو همچنان بیشترین تیراژ تولید را به خود اختصاص داد. این میزان تولید در مقایسه با سال ۱۳۹۸ که ۳۹۳ هزار و ۸۱۲ دستگاه بود، ۲۱.۹۷ درصد رشد نشان داده است.
در دیگر خودروساز اصلی کشور (سایپا) هم در اسفند ماه سال گذشته روند کاهشی هر ماه نسبت به همان ماه در سال ۱۳۹۸ تغییر نکرد و در مجموع تولیدات گروه سایپا طی سال ۱۳۹۹ کاهش تولید نسبت به سال ۱۳۹۸ دیده شد. برپایه صورت های مالی عرضه شده به بورس، دومین خودروساز بزرگ کشور ۴۲۰ هزار و ۳۷۶ دستگاه خودرو پارسال تولید کرد که نسبت به ۴۶۹ هزار و ۴۵۱ دستگاه ساخته شده طی سال ۱۳۹۸ با افت ۱۱.۶ درصد تولید روبرو شده است.
رشد ۴.۳۳ درصدی در مجموع تولیدات خودروسازان اصلی طی سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ در حالی بوجود آمده است که وعده تولید حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو محقق نشد و در مرز یک میلیون دستگاه باقی ماند.

نوبرانه های داخلی ایران خودرو و سایپا در سال ۹۹
دو خودروساز بزرگ کشور در سالی که گذشت، هر کدام یک محصول جدید به سبد محصولات خود اضافه کردند.
تولید انبوه تارا (تازه وارد ایران خودرو) از بهمن ماه سالجاری شروع شد و تا آخر سال، ۱۵۳ دستگاه از آن در این گروه خودروسازی به تولید رسید. سایپا هم همچون ایران خودرو تولید محصول جدید خود با نام شاهین را در سالی که گذشت شروع کرد و طبق آمار عرضه شده، ۱۷۲۸ دستگاه از آنرا به تولید رساند.


آمار تولید خودروسازان طی سال ۱۳۹۹ به تفکیک محصولات
در مجموع سالی که گذشت در گروه ایران خودرو، محصولات گره پژو (به جز پژو ۲۰۰۸) تیراژی ۳۴۶ هزار و ۵۷۵ دستگاهی داشت و ۱۸۱ دستگاه هم پژو ۲۰۰۸ به تولید رسید. تولید سمند نیر بالغ بر ۵۰ هزار دستگاه بوده است. همینطور ۱۳ هزار و ۳۰ دستگاه رانا، ۵۵ هزار و ۳۲۰ دستگاه دنا و ۴۷۹۴ دستگاه در گروه وانت و سایر محصولات تولید شد.
ایران خودرو در محصولات مونتاژی هم موفق به تولید ۹۴ دستگاه دانگ فنگ، ۴۹۷۱ دستگاه هایما و همانطور که اشاره شد ۱۸۱ دستگاه پژو ۲۰۰۸ طی سال ۱۳۹۹ شد. ۱۵۳ دستگاه تارا هم پارسال تولید شد.
از مجموع تولیدات گروه سایپا پارسال هم ۵۰ هزار و ۴۱۳ دستگاه خودرو در ارتباط با خانواده پراید (تولید محصولات خانواده پراید به جز وانت پراید در سایپا و پارس خودرو از آغاز مردادماه سال گذشته متوقف گردید و آمار متعلق به قبل از مردادماه است)، ۲۳۶ هزار و ۹۳۹ دستگاه در ارتباط با خانواده تیبا، ۱۰ دستگاه سراتو، ۱۲۴ دستگاه آریو، ۲۹۰ دستگاه چانگان و ۲۷ هزار و ۴۵۵ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) بوده است.
همینطور ۱۷۲۸ دستگاه شاهین بعنوان محصول جدید در دومین خودروساز بزرگ کشور در سالی که گذشت به تولید رسید.
در مجموعه پارس خودرو هم که تحت مجموعه سایپا فعالیت دارد، طبق آمار، ۱۰۳ هزار و ۵۵ دستگاه خودرو پارسال تولید شد که ۲۹۶۳ دستگاه آن متعلق به گروه رنو و ۳۹۴۷ دستگاه آن در گروه برلیانس بوده است.
همینطور در مدت مذکور، ۲۳ هزار و ۷۰۳ دستگاه در خانواده X۱۰۰ (پرایدها)، ۹۷۴۷ دستگاه کوییک معمولی، ۵۴ هزار و ۵۶۸ دستگاه در گروه Q۲۰۰ و ۸۱۲۷ دستگاه ساینا (گروه S۲۰۰) در پارس خودرو ساخته شده است.
منبع:

1400/01/16
00:08:32
5.0 / 5
1553
تگهای خبر: تولید , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم