افزایش قیمت كالاها ركورد ۱۰ ساله زد

افزایش قیمت كالاها ركورد ۱۰ ساله زد

قیمت کالاها تحت تاثیر بهبود بزرگترین اقتصادهای جهان که تقاضا برای فلزات، مواد غذایی و انرژی را تقویت کرده و لطمه دیدن محصولات از وضعیت جوی نامناسب و محدودیتهای حمل و نقل، به بالاترین حد خود در حدود یک دهه اخیر صعود کرده اند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، شاخص اسپات کامادیتی بلومبرگ که قیمت ۲۳ ماده خام را دنبال می کند، روز سه شنبه ۰.۸ دردص رشد کرد و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۱ رسید. این شاخص از مارس سال قبل که به پایینترین رکورد در چهار سال قبل نزول کرده بود، بیش از ۷۰ درصد جهش پیدا کرده است.

با خروج برخی از اقتصادهای بزرگ جهان از پاندمی کووید ۱۹ و اوج گیری فعالیت تولیدی این کشورها، قیمت فلزات بالا رفته است. عادی شدن رفت و آمد در این کشورها قیمتهای انرژی را هم تقویت کرده است. در این بین، محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم و شکر به سبب خشکسالی که به محصول برزیل، آمریکا و اروپا خسارت زده است، بالا رفته است. چین هم خرید مواد را افزایش داده است.

رشد هزینه مواد خام، قیمت همه چیز از خانه تا مواد غذایی و دستمال کاغذی و پوشک را افزایش داده و نگرانیها نسبت به تورم در سراسر جهان را برانگیخته است. جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا و رئیس سابق بانک مرکزی این کشور اوایل روز سه شنبه در مصاحبه ای اظهار کرده بود ممکنست لازم باشد نرخهای بهره زودتر از موعد افزایش پیدا کند تا مانع از داغی بیش از اندازه اقتصاد شود با این وجود وی بعدا گفت افزایش نرخهای بهره را پیش بینی نکرده و نرخ بالاتر تورم را انتظار ندارد.

آمریکا و چین به سرعت در حال احیا از پاندمی هستند و احیای این اقتصادهای بزرگ تقاضا برای همه نوع کالایی از خودرو تا دستگاههای الکترونیکی و زیرساخت را تقویت کرده است. فورد موتور افزایش ۲.۵ میلیارد دلاری هزینه ناشی از افزایش قیمت فولاد، آلومینیوم و فلزات باارزش تا آخر سال ۲۰۲۱ را پیش بینی کرده است.

بسته ۲.۵ تریلیون دلاری هزینه برای زیرساخت از طرف دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و پیش بینی شتاب گرفتن رشد پنلهای خورشیدی، توربینهای بادی و خودرو های برقی باتوجه به وعده های اقلیمی، سبب شده است قیمتهای فلزات بالا رفته و نگرانیهایی نسبت به کمبود عرضه ایجاد شود. گروه گلدمن ساکس ۲۸ آوریل در گزارشی پیش بینی نمود قیمت کالاها در شش ماه آتی ممکنست ۱۳.۵ درصد دیگر افزایش پیدا کند و نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه و مس به ۱۱۰۰۰ دلار در هر تن افزایش پیدا کنند. این بانک آمریکایی پیش بینی نمود با پیشرفت برنامه های واکسیناسیون و بهبود رفت و آمد، نفت بزرگترین رشد تقاضا را در شش ماه آتی شاهد خواهد بود.

اما بااینکه قیمت کالاها بالا رفته اما به مفهوم شروع یک ابرسیکل دیگر نیست که بعنوان دوره طولانی بالا ماندن قیمتها از میانگین بلندمدت تعریف می شود.

تحلیلگران بانک جی پی مورگان معتقدند با بازگشت کارکنان به محل کار، تقاضا از کالاها به خدمات چرخش پیدا می کند و تقاضا برای فلزات بمنظور تولید لوازم الکترونیکی خانگی کاسته می شود. طبق پیش بینی موسسه کپیتال اکونومیکس، قیمت سنگ آهن که بتازگی به رکورد بالایی صعود کرد ممکنست تا آخر سال حدود ۲۰ درصد ریزش پیدا کند و مس که ماه گذشته به بالای ۱۰۰۰۰ دلار در هر تن رسید، به حدود ۸۲۵۰ دلار در سه ماهه چهارم عقب نشینی خواهدنمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نوسان قیمت کالا تاثیر قابل توجهی روی هزینه زندگی دارد برای اینکه همه موارد شامل قیمت سوخت، برق، غذا و پروژه های ساختمان سازی را دربرمی گیرد. همین طور بر شرایط تجارت، نرخ مبادله ارزی و سیاست کشورهای متکی به کالا مانند روسیه، برزیل و شیلی موثر است.
1400/02/15
21:42:11
5.0 / 5
1340
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گل چرم