سواستفاده گران هنوز خبر افزایش رسمی قیمت خودرو را نشنیده اند

حركت بازار خودرو برخلاف جهت تصمیم شورای رقابت!

حركت بازار خودرو برخلاف جهت تصمیم شورای رقابت!

به گزارش گل چرم به دنبال افزایش قیمت کارخانه ای محصولات خودروسازان برای سالجاری توسط شورای رقابت، تصورها براین بود که طبق روال دفعات پیش، قیمت ها در بازار آزاد هم افزایش یابد؛ چونکه سواستفاده گران بسیاری، منتظر چنین فرصت هایی هستند تا قیمت خودرو را دست خوش نوسان های افزایشی کنند؛ اما این دفعه گویا هنوز خبردار افزایش قیمت رسمی نشده اند و قیمت ها نسبت به دو هفته پیش نه تنها افزایش نداشته که بلکه در بعضی محصولات کاهشی هم شده؛ البته دو احتمال برای این کاهش وجود دارد که به آن خواهیم پرداخت.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، چند روزی است که از تصویب افزایش متوسط ۸.۲ درصد قیمت برای محصولات گروه صنعتی ایران خودرو و متوسط ۸.۹ درصد برای محصولات گروه سایپا برای سال ۱۴۰۰ توسط شورای رقابت می گذرد.
این افزایش قیمت بر طبق تورم بخشی یکساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و بعد از کسر تورم های اعمال شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ و در نهایت بعد از اعمال متغیرهای کیفیت و راندمان محاسبه شده که برای تمامی خودرو های مشمول دستورالعمل قیمت گذاری شورا، تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می شود.
طی تماس ایسنا، با هر دو خوساز بزرگ مشخص شد که تاکنون، قیمت های جدید به خودروسازان ابلاغ نشده و این امر به هفته آتی موکول شده است. جالب اینجاست که بازار آزاد خودرو نیز هنوز این افزایش قیمت را اعمال نکرده است.
باوجود اینکه یکی از اهداف این تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت ها بصورت فصلی که از سال قبل شروع شد و برای سه فصل اول سال نیز اجرائی شد، کاهش فاصله قیمت کارخانه ای محصولات و قیمت آنها در بازار گرفته شد اما تجربه های پیشین اثبات کرد که بعد از افزایش قیمت های رسمی، قیمت ها در بازار آزاد نیز تکانی افزایشی خورد.
حتی بعد از اعلام خبر احتمال افزایش قیمت مصوب خودرو ها درب کارخانه برای سال ۱۴۰۰ که در نخستین روزهای شروع فعالیت ها در سال ۱۴۰۰ توسط رئیس شورای رقابت عنوان شد، دلالان و قیمت گذاران بازار آزاد را به تکاپوی افزایش قیمت ها کشاند؛ اما حالا باوجود اینکه چند روزی (از روز دوشنبه) از اعلام خبر تصویب افزایش قیمت ها می گذرد، هنوز تاثیری در قیمت خودرو ها در بازار ایجاد نداشته است.
بررسی آخرین قیمت های ثبت شده در آگهی های فروش روز گذشته (پنجشنبه) و مقایسه آن با قیمت های اوایل اردیبشهت ماه نشان میدهد طی روزهای اخیر نه فقط قیمت ها افزایشی نشده است بلکه نسبت به دو هفته پیش کاهش هم یافته است.
امکان دارد که این مساله به جهت تعطیلی سه هفته اخیر بازارهای رسمی معادلات به جهت محدودیت های کرونائی، عدم اعلام قیمت های جدید رسمی محصولات ایران خودرو و سایپا، فراگیری بیشتر ویروس کرونا و ظهور کروناهای هندی، آفریقایی و هیبرید هندی-کالیفرنیایی باشد که تمایل به خردی و فروش خودرو حتی به شکل مجازی و بوسیله آگهی های فروش اینترنتی و البته شاید هم ماه مبارک رمضان باشد و مردم خرید و فروش را به پس از این ایام موکول کرده اند.

قیمت خیلی از خودرو ها در بازار به نسبت ۱۴ روز گذشته، کاهشی شده است
بررسی آخرین آگهی های درج شده در سایت های اینترنتی معاملات و مقایسه آنها با قیمت ها در روزهای نخست اردیبشهت ماه نشان میدهد که به طور مثال در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو، ۲۰۶ تیپ ۲ که تا ۲۱۸ میلیون تومان هم پیش رفته بود حالا با حدود قیمتی ۱۹۸ تا ۲۱۰ میلیون تومان یا تیپ ۵ آن که تا ۲۵۵ و ۲۶۰ میلیون تومان هم بالا رفت حالا در محدوده ۲۵۰ میلیون تومان ثبت قیمت شده اند. پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز از محدوده ۳۸۵ میلیون تومان به ۳۷۹ میلیون تومان رسیده است.
همین طور پژو پارس از حدود ۲۱۸ میلیون تومان پایین آمده و به ۲۱۰ میلیون تومان نزدیک شده است. پژو ۴۰۵ GLX همچنان در همان رنج ۱۸۷ تا ۱۸۹ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. سمند LX نیز از ۱۹۱ میلیون تومان به حدود ۱۸۲ میلیون تومان رسیده است.
رانا هم از ۲۰۶ میلیون تومان ارزان تر شده و درخلال ۱۹۹ تا ۲۰۲ میلیون تومان، بسته به دلخواه دارنده خودرو (آگهی کننده) قیمت گذاری شده است. دنا حدود دو تا چهار میلیون تومان و دنا پلاس هم حدود هفت الی هشت میلیون تومان کاهش قیمت داشته است. هم اکنون دنا در محدوده ۲۶۶ تا ۲۶۸ میلیون تومان و دنا پلاس در محدوده ۳۴۲ میلیون تومان است..
علاوه براین ها در محصولات دیگر خودروساز بزرگ کشور نیز نوسان های کاهشی قیمت نسبت به دو هفته گذشته دیده می شود. به طور مثال سایپا ۱۱۱ از ۱۲۷ میلیون تومان به ۱۲۴ میلیون تومان، سایپا ۱۳۱ از ۱۱۶ میلیون تومان به حدود ۱۱۰ میلیون تومان و سایپا ۱۵۱ (پراید وانت) هم از محدوده ۱۲۴ میلیون تومان به زیر ۱۲۰ میلیون تومان رسیده است.
ساینا نیز از ۱۴۸ میلیون تومان به ۱۴۰ تا ۱۴۳ میلیون تومان، تیبا ۲ از ۱۳۲ تومان به ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون تومان و تیبا۲ پلاس از ۱۵۵۰ به ۱۴۰ تا ۱۴۵ میلیون تومان رسیده اند.
کوییک دنده ای و کوییک R نیز طی دو هفته اخیر نوسان قیمتی چندان نداشته و در همان محدوده های قبلی، قیمت گذاری شده اند. هم اکنون کوییک دنده ای حدود ۱۴۵ میلیون تومان و کوییک R در محدوده ۱۵۲ میلیون تومان قرار دارند.
لازم به ذکر است همانطور که اشاره شد، قیمت های رسمی در نتیجه معاملات رسمی در واحدهای صنفی و نمایشگاه های رسمی به جهت تعطیلی محدودیت های کرونائی وجود ندارد و قیمت های اعلامی برای محصولات و میزان نوسانات آنها تقریبی بوده و محدوده قیمت ها بصورت میانگین اشاره شده است که از بررسی قیمت های درج شده در آگهی فروش حاصل شده است.
منبع:

1400/02/17
12:45:34
5.0 / 5
1719
تگهای خبر: بازار , تجربه , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم