گزارش گل چرم؛

سناریوی قصور در مدیریت بازار نهاده های دامی تكرار می شود؟

سناریوی قصور در مدیریت بازار نهاده های دامی تكرار می شود؟

به گزارش گل چرم در حالیکه سال قبل نابسامانی بازار نهاده های دامی، خسارات زیادی به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد پروتئینی وارد کرد، سال جاری هم همان رویه در تأمین این اقلام در حال تکرار است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، بازار نهاده های دامی در سال گذشته، شرایط بسیار ملتهبی را پشت سر گذاشت، این نابسامانی ها در حالی صورت گرفت که از اواسط دیماه ۱۳۹۸ واردکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان صنعت دام و طیور درباره فرآیند تأمین و توزیع نهاده های دامی هشدارهای جدی داده و عواقب آنرا گوشزد می کردند.
عدم تخصیص بموقع ارز و واردات، عدم نظارت کافی بر حلقه های زنجیره تأمین و توزیع نهاده ها، ایرادات مختلف سامانه بازارگاه و مواردی از این قبیل باعث شد که باوجود تخصیص سنگین ارز برای واردات نهاده های دامی، بازار این اقلام با نابسامانی بی سابقه و تولیدکنندگان با کمبود جدی مواجه شوند. چون که رانت سنگین نهفته در ارز ۴۲۰۰ تومانی خیلی از حلقه های واقع در زنجیره تأمین و توزیع نهادهای دامی را گرفتار فساد کرد. در کنار این، عدم اصلاح ایرادات سامانه بازارگاه و توزیع غیراصولی هم به این بحران ها دامن زد تا جایی که سال قبل قیمت مرغ در مقاطعی از سال تا ۴۰ هزار تومان هم صعود کرد و نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی باعث تشکیل صف های طولانی مردم برای خرید به نرخ مصوب دولتی شد اما از آنجائیکه نابسامانی یک ساله، منجر به افت شدید ساخته شده بود، در نهایت دولت برای متعادل کردن عرضه و تقاضا، ناچار شد به واردات روی بیاورد.
نابسامانی بازار نهاده های دامی طی سال قبل فقط بازار مرغ را به لرزه نینداخت بلکه قیمت سایر محصولات پروتئینی همچون تخم مرغ و گوشت هم در طول سال قبل با نوسانات بسیار شدیدی همراه بود و حتی بعضی از این کالاها از سبد مصرف برخی دهک های درآمدی به صورت کامل حذف شد.
اکنون مدتی است از فعالان بازار نهاده های دامی خبر می رسد که رویه های غلط گذشته سال جاری هم در حال تکرار است. در این حوزه، مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره توقف تخصیص ارز به نهاده های دامی از اواخر اسفندماه سال قبل و تاثیر آن بر تأمین نهاده ها و تولیدات محصولات پروتئینی در ماه های آینده، اظهار داشت: متأسفانه عدم تأمین ارز در یک ماه گذشته اتفاق افتاده و مهم ترین علت این امر هم می تواند سوءاستفاده بانک مرکزی از انتقال وظایف تجارت نهاده های دامی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی باشد.
سیاست گذاران اقتصادی کشور در عرصه نهاده های دامی همان راهی را می روند که سال قبل هم پیمودند
وی با اشاره به اینکه سیاست گذاران اقتصادی کشور در عرصه نهاده های دامی همان راهی را می روند که سال قبل هم پیمودند و این بسیار خطرناک می باشد، خاطرنشان کرد: امروز اگر از نظر نیاز کشور و کمبود کالا بخواهیم نهاده های دامی را رتبه بندی نماییم، کنجاله سویا، جو و ذرت در رتبه های اول کمبود قرار دارند.
قدیری تصریح کرد: با این وجود امروز حدود ۳ میلیون تن انواع نهاده های دامی در بنادر ایران موجود است که ارز آن تأمین نشده و عدم عرضه بموقع نهاده های دامی به بازار، راه را برای سوءاستفاده گران و رانت خواران و دلالان در عرصه محصولات پروتئینی باز خواهد نمود و باردیگر مانند سال قبل باسکولچی کشتارگاه بهمن بیشترین سود را می برد و تولیدکنندگان و مردم بیشترین ضربه را می خورند.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
این فعال بخش خصوصی روز گذشته هم در مصاحبه دیگری با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت تخصیص ارز نهاده های دامی هم اظهار داشت: تخصیص ارز به نهاده های مانده در گمرکات قطره چکانی است که این در شرایط حساس فعلی امر مطلوبی نیست و احتمال دارد در آینده ما را با مشکل مواجه کند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
۹۰ درصد کالای مانده در گمرک به صورت اعتباری ترخیص می شود!
همچنین اخیراً، حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی هم خواهان سرعت بیشتر بانک مرکزی برای تخصیص ارز برای واردات نهاده ها شده و گفته است: به علت تخصیص ناکافی ارز توسط بانک مرکزی ۹۰ درصد کالای مانده در گمرک به صورت اعتباری (نسیه) ترخیص می شود، ضمن اینکه به کالایی که برای ماه آینده ثبت سفارش شده اند هم ارز تخصیص نیافته است.
وی اضافه کرده است: هم اکنون در بنادر کشور ۲ میلیون تن ذرت، ۹۰۰ هزار تن جو و ۶۰۰ هزار تن کنجاله سویا وجود دارد که با در نظر گرفتن دانه روغنی سویا میتوان گفت مجموع آن ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن در بنادر است.
عباسی معروفان خاطرنشان کرد: ترخیص اعتباری کالا به این شکل است که ما طی یک نامه به صاحب کالا تعهد می دهیم در مدت مشخصی ارز را پرداخت نماییم، به عبارتی دیگر خرید نسیه می نماییم تا پول آن مدتی دیگر پرداخت گردد، بدین سان ۹۰ درصد کالاها را ترخیص کرده ایم.
عباسی معروفان با اشاره به اینکه ۴ میلیون تن نهاده دامی هم ثبت سفارش شده است، اظهار داشت: به بانک مرکزی اعلام نموده ایم که علاوه بر ارز مورد نیاز برای تسویه خریدهای اعتباری برای کالاهای ثبت سفارش شده احتیاج به یک میلیارد دلار داریم.
تجربه تلخ ترخیص اعتباری!
مسئولان در حالی برای حل مشکل تخصیص ارز، ترخیص ۹۰ درصد کالا به صورت اعتباری را پیش روی واردکنندگان قرار داده اند که تجربه اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ واردکنندگان برنج در این حوزه، تجربه ای به شدت تلخ است. این واردکنندگان حجم زیادی برنج را بعد از ثبت سفارش وارد بنادر کشور کرده و در صف تخصیص ارز منتظر بودند. تعلل بانک مرکزی برای تخصیص ارز به این برنج های وارداتی و انتشار کرونا باعث شد ستاد تنظیم بازار با نگرانی از بروز چالش در تأمین بازار داخلی، این واردکنندگان را مجاب به واردات اعتباری این برنج ها کند. در زمانی که ستاد تنظیم بازار این مصوبه را صادر کرد، واردات برنج همچنان مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، بنابراین واردکنندگان مجاب شدند که محموله های خویش را به صورت امانی از گمرکات ترخیص و با مبنای ارز ۴۲۰۰ در داخل کشور توزیع کنند. این کار انجام شد. اما بلافاصله برنج از شمول ارز ۴۲۰۰ خارج شد و بانک مرکزی حاضر نشد ارز ۴۲۰۰ تومانی این واردکنندگان را تخصیص بدهد.
روند تأمین و تخصیص ارز می تواند در ماههای آینده مشکل ساز شود
عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی می گوید: تخصیص و تأمین ارز تبدیل به گلوگاهی برای واردات کالاهای اساسی همچون نهاده های دامی شده است که می تواند در ماههای آینده مشکل ساز شود.
عباسی معروفان ضمن اشاره به ورود کشور چین به بازار جهانی ذرت برای خرید گسترده، اظهار نمود: اخیرا کشور چین به خرید ذرت در بازار جهانی دست زده است و این مورد باعث نگرانی ما شده چونکه ورود چین قیمت هر کیلوگرم ذرت را در ماه آینده دست کم ۲۰ تا ۳۰ دلار بالا می برد.
وی معتقد است؛ در صورتیکه تأمین ارز در ماه جاری انجام نشود به علت حضور چین در ماه آینده مجبور خواهیم بود نهاده های دامی را گران تر و با صرف ارز بیشتر وارد نماییم.
سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی میزان ثبت سفارش نهاده های دامی توسط وزارت جهاد کشاورزی از زمان انتقال این وظیفه از وزارت صمت به این وزارت خانه در نیمه فروردین ماه را ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن ذرت، ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن جو و یک میلیون تن کنجاله سویا اعلام نمود.
واردکنندگان موافق ترخیص اعتباری نهاده های دامی نیستند
در همین راستا، یک منبع مطلع در گفتگو با خبرنگار مهر از نحوه تخصیص ارز به نهاده های دامی و ترخیص قطره چکانی آنها به شدت انتقاد نمود و اظهار داشت: سیاستگذاری دولت سال جاری این است که واردات نهاده های دامی به شکل اعتباری صورت گیرد و بر مبنای اعلام بانک مرکزی ۹۰ روز پس از ترخیص نهاده های دامی، ارز مورد نیاز آن پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه اغلب واردکنندگان نهاده های دامی با این سیاست موافق نیستند، اضافه کرد: با عنایت به افزایش قیمت های جهانی نهاده های دامی و شرایط بازار جهانی، اقدامات دولت در ترخیص قطره چکانی نهاده ها هم بحران بازار را بیشتر از پیش می کند و این احتمال که در ماههای آینده با نابسامانی جدی در بازار این محصولات مواجه باشیم، بسیار زیاد است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با عنایت به اتفاقات سال قبل و بحرانی که در بازار محصولات پروتئینی به وجود آمد، انتظار می رود که دولت تدابیر بیشتری برای پیشگیری از تکرار این مسئله اتخاذ کند.
با توجه به شرح ماوقع، از دولت و بانک مرکزی انتظار می رود در زمینه تأمین و تخصیص ارز نهاده های دامی توجه و دقت بیشتری داشته باشند با استفاده از تجربیات دو سال گذشته، تدابیری اتخاذ کنند تا آنچه پارسال رخ داد و خسارات سنگینی به تولید، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان وارد کرد، تکرار نشود.


منبع:

1400/02/19
21:11:53
5.0 / 5
1144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گل چرم