معاون وزیر جهاد كشاورزی خبرداد؛

اجرای طرح جهش تولید در 2 میلیون هكتار از دیم زارهای كشور

اجرای طرح جهش تولید در 2 میلیون هكتار از دیم زارهای كشور

به گزارش گل چرم معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: سال آینده توسعه طرح جهش تولید به ۲ میلیون هکتار از دیم زارهای کشور خواهد رسید.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، جواد وفابخش در حاشیه بازدید از مزارع طرح جهش تولید در دیمزارهای شهرستان های مراغه و هشترود با اشاره به اینکه در نظام کشت دیم سیستم زراعی و طبیعی شکننده است، عنوان کرد: این روش احتیاج به تفکر و ایده هایی دارد که در شرایط اقلیمی و آب و هوایی مختلف بتواند گیاه را سرپا نگه داشته و منجر به تولید محصول شود.
وی ضمن اشاره به اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده در طول پنج سال قبل و نتایجی که تحقیقات مؤسسه های علمی بین المللی به دست آمده، اظهار داشت: خوشبختانه این اتفاقات سبب افزایش تولید در بخش دیم کشور شده و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در توسعه این تحقیقات، طرح عملی با تغییر و توسعه ارقام، ایجاد تنوع گیاهی، کشاورزی حفاظتی و استفاده از محلول پاشی سبب افزایش در تولید محصولات دیم شده است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به اجرای این طرح برای نخستین بار و به صورت پایلوت در کشور، نتایج به دست آمده با عنایت به خشکسالی موجود را بسیار موفقیت آمیز دانست و متذکر شد: در سالهای آینده با توسعه ارقام بیشتر و بهتر و بهزراعی میتوان توان تولید محصولات دیم را در منطقه افزایش داد و به شرایط بسیار ارزشمند ای دست یافت.
وفابخش اظهار داشت: خوشبختانه نتایج این طرح نشان داده است که ابزارهای لازم برای تولید و توسعه وجود دارد و با پشتکار و اراده و مسئولیت پذیری کشاورزان و آموزش های کارشناسان میزان تولید می تواند به آنچه مدنظر است، برسد.
وی به بیمه کشاورزان تصریح کرد و اضافه کرد: خسارت وارد شده به کشاورزان در این طرح، توسط بیمه کشاورزی جبران خواهد شد و این اطمینان به کشاورزان داده می شود که در طرح جهش تولید در دیمزارها، می توانند با کشت انواع محصولات دیم مانند محصولات علوفه ای و روغنی زنجیره ارزش برای خودشان ایجاد کنند که این زنجیره سبب توسعه و تولید بیشتر در منطقه خواهد شد.
وفابخش با اشاره به اینکه کم آبی مشکل بزرگی است که در خیلی استان ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت کشت دیم در استان آذربایجان شرقی استفاده شود، چون که این استان شرایط مناسبی برای تولید محصولات کشاورزی دیم بدون احتیاج به آب می باشد و بازدیدهای انجام شده از استان ها جهت صحت سنجی اقدامات انجام شده در این راستا می باشد.
وی در ارتباط با توسعه طرح جهش تولید در دیمزارها اظهار داشت: این طرح در سال اول شامل ۶۵۰ هزار هکتار بوده و در سال آینده به بیشتر از ۲ میلیون هکتار خواهد رسید و تعداد گیاهان که در این طرح تحقیق، تولید و توسعه می یابند زیاد بوده که اصلی ترین آنها شامل گندم، جو، گیاهان دارویی، حبوبات و دانه های روغنی و گلرنگ می باشد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با خرید گندم تصریح کرد: میزان خرید گندم حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن بوده که حدود ۷۸ درصد وجه آن به کشاورزان از راه شرکت بازرگانی دولتی پرداخت شده است.
وفابخش با تکیه بر پیشبینی و جلوگیری از صدمه های طبیعی بیان داشت: باید در شرایط خشکسالی و ترسالی برنامه ریزی هایی وجود داشته باشد که این مورد بعنوان یک نظام اساسی در کشاورزی ایران وجود خواهد داشت.


منبع:

1400/03/01
10:16:24
5.0 / 5
730
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گل چرم