به دلیل كمبود آب كشاورزی؛

كشاورزی خوزستان با یك چالش و بحران اساسی مواجه می باشد

كشاورزی خوزستان با یك چالش و بحران اساسی مواجه می باشد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: در بخش کشاورزی استان با یک چالش و بحران اساسی به دلیل کمبود آب مواجه هستیم.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، خدارحم امیری زاده بامداد امروز شنبه در نشست خبری در مورد محدودیت ها و ممنوعیت های کشت تابستانه در استان خوزستان، اظهار نمود: در آستانه آخر برداشت محصولات کشاورزی یا سال زراعی ۴۰۰-۹۹ هستیم که سال قبل از نظر مشکلات فراوانی که بر جامعه جهانی و کشور ایران حاکم شد، خیلی سخت و فراموش نشدنی بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: از سویی ویروس کرونا همه اقتصاد و برنامه ریزی های دنیا را تار و مات کرد و کشور ایران هم تحت ظالمانه ترین و بی سابقه ترین تحریم های حداکثری بود ولی با مقاومت و برنامه ریزی های نظام مقدس جمهوری اسلامی این سال را هم پشت سر گذاشت.
وی ضمن اشاره به پشت سر گذاشتن کمبودها، بحران ها و مشکلات سال زراعی سختی که پست سر گذاشته شد، اضافه کرد: به فضل الهی و همت کشاورزان و برنامه ریزی خوب سازمان جهاد کشاورزی نه تنها این سال زراعی با موفقیت های خوب رد شد بلکه چون رهبر معظم انقلاب سال جاری را جهش تولید نام گذاری کرده بود، همه تلاش خویش را برای تحقق این بیان مقام معظم رهبری به کار گرفتیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ضمن اشاره به این که در سال زراعی گذشته کاهش تولید محصولات وجود نداشت بلکه موفقیت ها و رتبه های بی نظیری هم کسب شدند، خاطرنشان کرد: خرید گندم در خوزستان رو به پایان است و برداشت گندم هم رو به اتمام رسیده و منتظر تحویل گندم از جانب کشاورزان هستیم.
امیری زاده بیان نمود: یکی از اشکالات فصل زراعی گذشته برای کاشت گندم بذری بود که هم اکنون بیشتر از ۵۵ هزار تُن بذر گواهی، بوجاری، اصلاح و ضدعفونی شده و آماده تحویل در این استان است که برای سال زراعی جدید مشکلی در این حوزه نیست؛ همینطور سال قبل فقط ۵۱ هزار تُن بذر برای کاشت گندم در خوزستان مصرف شد ولی سال جاری خیلی بیشتر از آن بذر آماده توزیع داریم.
وی ضمن اشاره به این که بذر خود کشاورزان برای کاشت این محصول مناسب نمی باشد و سفارش ای به کشت آن نداریم، اظهار داشت: تا این لحظه یک میلیون و ۱۳۴ هزار تُن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شد که از این میان ۳۵ هزار تُن آن گندم بذری هستند؛ خوزستان برای هشتمین سال متوالی رتبه نخست خرید گندم را در کشور کسب کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ضمن اشاره به تصور نکردن این رقم از خرید گندم در روزهای خشک سالی، بیان نمود: کل کشور در سال زراعی قبل بیشتر از ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال زراعی ماقبل عقب هستند ولی در خوزستان سال قبل در سطح بیشتر از ۱۷۰ هزار هکتار اراضی دیم وجود داشت که بیشتر از ۱۵۰ هزار تُن گندم از آنها تولید و خریداری شده ولی سال جاری ۳۰ هزار تُن از آنها خریداری شد.
افزایش سطح زیر کشت کلزا در خوزستان
امیری زاده ضمن اشاره به پرداخت ۹۸ درصد پول گندم کشاورزان معادل پنج هزار میلیارد تومان و همینطور خرید بیشتر از یک سوم کُلزای کشور در خوزستان، افزود: خوزستان رتبه نخست کشت، تولید و خرید کُلزا را در کشور به دست آورد؛ همینطور تا این لحظه بیشتر از ۱۰۱ هزار تُن کلزا از کشاورزان خریداری شده که این امر در تاریخ کشاورزی خوزستان و کشور بی نظیر است.
وی به پرداخت بیشتر از ۹۸ درصد خرید کُلزا از کشاورزان خوزستانی اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون هیچ دغدغه ای برای پرداخت هزینه خرید گندم و کُلزا کشاورزان وجود ندارد؛ همینطور ۲۴ هزار هکتار سطح زیر کشت کُلزا را افزایش دادیم تا ضمن افزایش تولید مقام اول کشور را به خود اختصاص دهیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ضمن اشاره به اجرای سه پروژه ملی «گندم، کُلزا و چغندرقند» در خوزستان، بیان نمود: در زمینه شکر وابسته هستیم و واردات داریم ولی خوزستان بیشتر از ۲۰ هکتار کشت چغندرقند داشت که بیشتر از ۵۰۰ تُن برداشت از آنها انجام شده است؛ هم اکنون وارد پیک برداشت چغندرقند شدیم که پیشبینی برداشت ما یک میلیون و ۱۰۰ هزار تُن است.
امیری زاده اظهار داشت: کُلزا برای نخستین بار کشت قراردادی شده که مظهر آن خوزستان بوده و شرکتهای مختلفی و با انعقاد قرارداد با کشاورزان خرید این محصول را انجام دادند؛ حتی محصول تولیدی کشاورزان بدون قرارداد هم با قیمت توافقی و تضمینی خریداری شد.
وی خاطرنشان کرد: ۲۴ هزار هکتار افزایش سطح زیر کشت کُلزا و پنج هزار هکتار افزایش چغندرقند داشتیم که از کشت گندم به این سمت سوق پیدا کرد؛ البته افزایش دما هم در کاهش سطح زیر کشت گندم تأثیرگذار بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان انتقاد کرد: کشاورزان بیشتر از ۱۰۰ هزار تُن گندم را به بهانه بذر یا حتی گرانی نهاده های دامی نزد خود نگه داشتند که اگر به وجود بذرهای اصلاح شده خوب نزد سازمان جهاد کشاورزی اعتماد کنند، رقم خرید گندم در استان خیلی افزوده می شود.
امیری زاده خوزستان با اشاره به اینکه بیشتر از ۱۵ هزار هکتار مزرعه پرورش ماهی در خوزستان وجود دارد که بزرگ ترین تولیدکننده ماهیان گرمابی کشور است، خاطرنشان کرد: هم اکنون مراکز پرورش ماهی گندم را با مقادیر بالایی خریداری کردند که این مورد هم در کاهش میزان خرید گندم از کشاورزان تاثیر دارد.
وی خبر داد: در سازمان جهاد کشاورزی خوزستان کسب رتبه اول در جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در کشور را با اعتبار دو هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال به خود اختصاص دادیم؛ این اعتبار برای نوسازی و تجهیز ناوگان و همینطور ارتقای ضریب درجه مکانیزاسیون کشاورزی با هدف تحقق جهش تولید هزینه شد به صورت مثال سال قبل یک هزار و ۵۱۰ دستگاه تراکتور خریداری کردیم که نسبت به سال قبل ۱۳۳ درصد افزایش داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان نمود: در سال زراعی گذشته ۴۵ دستگاه کُمباین غلات را جذب کردیم که افزایش ۷۸ درصدی نسبت به سال ۹۸ دارد؛ همینطور یک هزار و ۶۹۴ دستگاه انواع ادوات کارنده، مستقیم کارها و حفاظتی را جذب کردیم که افزایش ۱۸۰ درصدی در این حوزه محقق شد.
امیری زاده اظهار داشت: با عنایت به این که خوزستان یکی از قطب های کشاورزی است، نیاز راه اندازی خط تولید تراکتور در آن احساس می شود چون که درجه و ضریب مکانیزاسیون در استان حدود ۱۶ درصد افزوده شده و می توانیم ادعا نماییم که در این استان به لحاظ ماشین آلات کشاورزی (منهای کُمباین) کمبودی نداریم.
کاهش ۴۰ درصدی آورد رودخانه های خوزستان
وی در مورد شرایط خشک سالی و کاهش ۴۰ درصدی آورد رودخانه ها نسبت به میانگین درازمدت، اظهار داشت: تنها ۴۲ درصد مخازن سدهای استان خوزستان آب دارند؛ ازاین رو با یک چالش و بحران اساسی مواجه هستیم؛ پس برای عبور از این بحران به یک برنامه ریزی دقیق نیاز داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به جلسات مختلف با استانداری و سازمان های ذی ربط اشاره نمود و اظهار داشت: اولویت برای استان آب آشامیدنی انسان ها و حیوانات و بعد هم کشت های دائمی (۱۵۱ هزار هکتار) است؛ کشت های فصلی مثل برنج، ذرت، انواع حبوبات و … باقی می ماند که واقعاً کمبود آب در استان می طلبید که حتی یک هکتار کشت فصلی انجام نشود ولی با جلسات مختلف کارشناسی و پشتکار همکاران بالاخره با حمایت و فشار استاندار سازمان آب و برق را متقاعد کردیم که با هدف تعطیل نشدن کشاورزی و تهدید معیشت کشاورزان حداقل به یک میزان مشخص در هر حوضه آبی کشت داشته باشیم.
امیری زاده خاطرنشان کرد: با عنایت به تعیین میزان مصرف آب از جانب سازمان آب و برق خوزستان و بنا به اعلام سازمان مدیریت بحران استانداری خوزستان در پایین دست سدها کشت پرمصرف برنج و شلتوک ممنوع شده ولی برای سایر کشت هایی مثل ذرت، حبوبات و کنجد الگوی کشت تعیین و به شهرستان ها ارسال کردیم.
وی خبر داد: سال قبل ۳۰۰ هزار هکتار کشت فصلی داشتیم که این میزان در سال زراعی جدید به ۸۸ هزار هکتار کاهش پیدا کرده که این میزان محدودیت به خاطر خشک سالی و بحران کمبود آب است؛ امیدوارم سال زراعی بعد با بارش های مناسب و فراوانی آب باردیگر میزان سطح زیر کشت را افزایش دهیم ولی سال جاری با مدیریت کشاورزان باید با کشت های حداقلی و پایین ترین میزان مصرف آب بحران پیش رو را پشت سر می گذاریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: واقعاً بحران جدی است و فکر نمی کنم سال ۹۶ و ۹۷ این میزان کمبود آب را در مخازن ذخیره سدهای خوزستان داشته بودیم ولی هم اکنون آورد رودخانه ها به صورت بی سابقه کاهش پیدا کرده است.
امیری زاده ضمن اشاره به این که کمیته سرمایه گذاری با رویکرد مسائل کشاورزی و بخصوص سرمایه گذاری در بخش دامپروری (دام و طیور) تشکیل شده است، اظهار داشت: این بخش به موازات تولیدات محصولات کشاورزی رشد پیدا نکرده و در شرایط فعلی تحریم ها یا افزایش سرانه مصرف این مورد بیشتر خودش را نشان می دهد؛ همینطور جزو استانهای خودکفا در زمینه تأمین مرغ نیستیم.
وی خبر داد: حدود ۸۱۲ مرغداری در خوزستان داریم که با عنایت به افزایش سرانه مرغ به علت افزایش قیمت گوشت قرمز و ماهی امکان تأمین کل نیاز را از استان نداریم؛ مصرف مرغ برای هر فرد حدود ۲۷ کیلو بود که به ۳۲ کیلو افزایش پیدا کرده و مصرف روزانه استان ۴۰۰ تُن است ولی نهایتاً ۳۰۰ تُن آنرا از تولیدات استان تأمین می نماییم.
امیری زاده ضمن اشاره به تعیین چند استان معین برای تأمین نیاز مرغ خوزستان، بیان نمود: استان هایی مثل ایلام، لرستان و کردستان از آن جمله هستند که کردستان با عنایت به بعد مسافتی حذف شد؛ حدود روزی ۳۰ تا ۴۰ تُن مرغ از ایلام و حدود ۲۰ تُن از لرستان به خوزستان وارد می شود.

1400/03/08
22:44:48
5.0 / 5
680
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم