به منظور پیشگیری از قاچاق چوب و زغال؛

سازمان جنگلها و ستاد مقابله با قاچاق تفاهم نامه امضا كردند

سازمان جنگلها و ستاد مقابله با قاچاق تفاهم نامه امضا كردند

سازمان جنگلها و مراتع کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز با هدف محافظت بیشتر از منابع طبیعی امروز، دوم تیر 1400 تفاهمنامه همکاری امضا کردند.


به گزارش گل چرم به نقل از سازمان جنگلها، سازمان جنگلها و مراتع کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز با هدف محافظت بیشتر از منابع طبیعی امروز ۲ تیر ۱۴۰۰ تفاهم نامه همکاری امضا کردند. پیش گیری از قاچاق چوب و زغال، و افزایش همکاریهای دو جانبه از مفاد این تفاهم نامه است. در این مراسم، رییس ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، ادامه حیات بشر را در رابطه با طبیعت خواند و اظهار داشت: طبیعت و منابع طبیعی کشور سرمایه آیندگان است که باید حفظ شود. وی با تاکید بر این که همه مکلف به حفظ منابع طبیعی هستند، اضافه کرد: این روزها با پیشرفت تکنولوژی در جهان هجوم انسان به منابع طبیعی و جنگلها در دنیا بالا رفته است، اما تخریب منابع طبیعی در ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر است. سردار علی مویدی بر لزوم فرهنگ سازی برای حفظ طبیعت نیز اصرار کرد و اظهار داشت: مردم می توانند در مقابله با این پدیده شوم کمک به سزایی کنند و باید الویت، نگاه پیشگیرانه و استفاده از ظرفیت های مردمی باشد. رییس ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز در ادامه اضافه کرد: صفر کردن قاچاق کار خیلی سختی است و ما به دنبال صفر شدن قاچاق نیستیم، اما می توانیم با بهره گیری از نخبگان و کارشناسان و همین طور کمک ۲۶ دستگاه عضو ستاد، تا حد زیادی میزان قاچاق در کشور را کاهش دهیم. وی با اشاره به این که در سال ۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود هزار پرونده کمتر در تعزیرات برای قاچاق چوب تشکیل شده است، اضافه کرد: این کاهش اگر به سبب اقدام های پیشگیرانه باشد خیلی خوب است، اما اگر به سبب کاهش رصدهای میدانی و عملیاتی بوده باشد مناسب کشور نیست. سردار مویدی اظهار داشت: حفاظت از سرمایه های مردمی وظیفه ماست و با تمام توان در این حوزه انجام وظیفه خواهیم کرد.
رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این که بیش از ۸۰ درصد مساحت کشور در زمینه کارهای این سازمان است، اظهار داشت: حفظ منابع طبیعی الویت اصلی این سازمان است. وی با اشاره به تعدادی از کارهای سازمان های جنگلها در کشور اظهار داشت: امنیت حیاتی از امنیت غذایی مهم تر است. مسعود منصور، تغییر اقلیم، آفات، حریق و کارهای عمرانی را از دلیلهای اصلی تخریب منابع طبیعی خواند و اظهار داشت: با توجه به این عوامل تخریب به دست انسان و قاچاق منابع طبیعی اقدامی نابخشودنی است. رییس سازمان جنگلها کاهش انگیزه انجام جرم، استفاده از دولت الکترونیک، استفاده از تشکل های مردمی و بخش خصوصی، تشدید اقدامات پیشگیرانه و افزایش تجهیزات و منابع مالی را همچون اقدامات لازم برای توسعه پایدار کشور خواند و اظهار داشت: مجموعه این حمایت ها می تواند منجر به کاهش روند قاچاق چوب در کشور و حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده شود. ایشان سپس همکاری دیگر سازمان ها در کاهش میزان قاچاق چوب را مؤثر خواند و اظهار داشت: سازمان راهداری، پلیس راهور و رسانه ها همچون سازمان هایی هستند که می توانند در انجام این ماموریت کمک به سزایی کنند. وی با بیان این که کشفیات قاچاق چوب در کشور از نظر تعداد رو به افزایش، اما از نظر وزنی رو به کاهش است، اظهار داشت: این آمار نشان میدهد مبارزه با قاچاق در راه درستی قرار گرفته است، ولی هنوز به حد مطلوب نرسیده است.

1400/04/02
22:49:07
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم