استاندار مركزی:

چالش در تولید محصولات كشاورزی جدی است

چالش در تولید محصولات كشاورزی جدی است

استاندار مرکزی اظهار داشت: امسال تولید گندم در کشور به شدت افت کرده است ضمن این که در تولید محصولات کشاورزی با چالش روبرو می باشیم.به گزارش گل چرم به نقل از مهر سید علی آقازاده بامداد دوشنبه در جلسه شورای اداری استان مرکزی درباب آبرسانی روستاها اظهار داشت: آبرسانی سیار در روستاها نسبت به سال قبل بالا رفته است و شاید تا اختتام تابستان به ۱۲۰ تا ۱۳۰ روستا برسد که معضل بزرگی شده است، اما مسئله امروز عدم مصرف پساب در استان است. ۱۵۰۰ لیتر پساب در استان تولید می شود و این رقم باید مورد توجه بخش صنعت و سرمایه گذاران قرار گیرد. باید از این ظرفیت استفاده گردد تا منابع آبی صنایع تامین شود. فرمانداران باید صنایع و سرمایه گذاران را به استفاده از این ظرفیت سوق دهند.
وی افزود: مردم در هر زمان که نیاز است به کمک نظام و دولت آمده اند، در این برهه سخت کاهش تولید برق و مشکلات آب آشامیدنی تعدادی از شهرها و روستاها، مردم با صرفه جویی و مدیریت مصرف به کمک آمدند همانطور که در کرونا نیز مساعدت داشتند و بصورت نسبی شرایط در حد کنترل درآمد. اگر ۱۵ درصد مصرف برق خانواده ها کم شود در مجموع ۲ تا ۳ هزار مگاوات صرف جویی رقم می خورد.
موضوع آب و برق و خشکسالی به این تابستان خلاصه نمی شود
استاندار مرکزی اشاره کرد: موضوع آب و برق و خشکسالی به این تابستان خلاصه نمی گردد، امسال تولید گندم در کشور به شدت افت کرده است، تا روز گذشته آمار خرید گندم در استان ۴۷ هزار تن بوده است، اما در زمان مشابه سال قبل به ۱۰۵ هزار تن رسیده بودیم، بر این اساس بیش از ۱۰۰ درصد شاهد افت خرید گندم در استان هستیم.
در تولید محصولات کشاورزی با چالش روبرو هستیم
وی افزود: در سال قبل ۵.۷ میلیون تن خرید انجام شد، اما امسال این رقم به ۳.۷ میلیون تن رسیده است و در حقیقت در تولید محصولات کشاورزی با چالش روبرو شده ایم. سدها نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارند و اگر بارندگی در پاییز زود شروع نشود ممکنست در آبرسانی به شهرهای بزرگ با چالش روبرو شویم و در حقیقت در یک کلمه نیازمند صرفه جویی هستیم.
آقازاده با اعلان اینکه تلاش ما بعنوان مسئولان بیش از روزهای متعارف خواهد بود، اظهار نمود: باید تلاش بی وقفه ای را برای انجام وظایف داشته باشیم، تصور نکنیم که با نزدیکی به انتها مسئولیت ها می توانیم کم کاری نماییم، بلکه مهم این است که تا آخرین روز مسئولیت کار را با قدرت انجام دهیم.
استاندار مرکزی درباب گزارش اداره کل کتابخانه های استان مرکزی اظهار نمود: ۱.۵ سال اخیر با تعطیلی مدارس بهترین فرصت برای کتابخوانی و اهدای کتاب بود. این فرهنگ باید در استان نهادینه شود و از خیرین برای توسعه کتابخانه ها استفاده گردد.
وی اظهار داشت: اگر قطعی آب یا برقی بود، مقصر کارکنان این صنعت نبوده اند، اما به هر حال با مشکلاتی چون خشکسالی مواجه هستیم که در مصرف و تولید برق و آب مؤثر بوده و شرایط نگران کننده ای را رقم زد، از طرفی شاهد رشد مصرف آب و برق هستیم بطوریکه امسال حدود ۲۰ درصد افزایش مصرف را شاهد می باشیم که رقم بسیار بالایی است.
آقازاده اظهار داشت: استفاده از ماینرها، تأسیس واحدهای تولیدی و غیره را همچون دلیلهای افزایش مصرف برق است و بدون تعارف در سالهای اخیر به سبب تحریم ها و درآمدهای کشور بالانس نبود، نیاز و مصرف برابر نشده است و دولت نیز با سختی کشور را اداره کرد و فرصت نشد بتوانیم نیروگاه های بزرگ برق را راه اندازی نماییم، هرچند که در دولت فعلی ۱۸ هزار مگاوات تولید برق رقم خورده است.
استاندار مرکزی افزود: دولتی ها باید با صرفه جویی و مدیریت مصرف در راه کنترل شرایط گام بردارند، البته صنایع نیز در این راستا همکاری مناسبی داشته اند و این مدیریت ها موجب شد که در ایام اخیر برق خانگی قطعی نداشته باشد، البته این عدم قطع برق بمنظور بهبود شرایط نیست، در همین لحظه با ۱۰ هزار مگاوات کمبود برق مواجه هستیم و باید مدیریت مصرف را اعمال کرد.
۱۵ هزار شغل پایدار در استان راه اندازی شده است
آقازاده بیان کرد: کوشش های بسیاری برای توسعه شغل در استان انجام شده است و در سال قبل ۱۵ هزار شغل پایدار به وجود آمد و اگر با طرح های مختلف این رقم به ۲۰ هزار شغل برسد کار بزرگی به انجام رسیده است و اگر این رقم با برنامه ریزی به ۵۰ هزار فرصت شغلی برسد نرخ بیکاری در استان که هم اکنون کمترین نرخ در کشور است را می توان به کمترین حد ممکن رساند.
استاندار مرکزی در آخر با اعلان اینکه روند انتقال قدرت از دولت فعلی به دولت آینده به خوبی در حال انجام می باشد، اظهار داشت: بلافاصله بعد از انتخاب رییس جمهور دولت سیزدهم، رؤسا و مسئولان همچون رییس جمهور فعلی به دیدار رییس جمهور منتخب رفتند و وزرا یکی بعد از دیگری به ارائه گزارش پرداختند و این نشان از انتقال مناسب قدرت در یک کشور مردمسالار دارد که فرهنگ مردم سالاری و حکومت مردم بر مردم را به نمایش می گذارد.

1400/04/22
21:22:49
5.0 / 5
652
تگهای خبر: تولید , خرید , كشاورزی , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم