قائم مقام سازمان جهاد كشاورزی خوزستان:

تنش آبی سبب کاهش 300 هزار تنی محصول کشاورزی در خوزستان شد

تنش آبی سبب کاهش 300 هزار تنی محصول کشاورزی در خوزستان شد

گل چرم: قائم مقام رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از خسارت سنگین خشک سالی به کشت های این استان و کمبود ۳۰۰ هزار تنی محصولات کشاورزی در خوزستان به دنبال تنش آبی سال جاری اطلاع داد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، نادر پوررکنی پس از ظهر امروز یکشنبه در نشست با سمن های جنوب و جنوب غرب خوزستان اظهار نمود: سال جاری تنش آبی سبب شد که استان خوزستان ۳۰۰ هزار تن کمبود محصول را تجربه کند بخصوص در مزارع دیم استان هیچ گونه برداشتی انجام نشد.
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان در زمینه خشک سالی رتبه چهارم را دارد به اقدامات پیشگیرانه از وقوع این اتفاقات اشاره نمود و اظهار داشت: در ارتباط با کشت های تابستانه با عنایت به پیشبینی های انجام شده که شلتوک و برنج ممنوع می باشد، جهاد کشاورزی طبق وظیفه اش به کشاورزان اطلاع داد و ارقام کم مصرف را معرفی نمود اما با این وجود کشاورزان استان مبادرت به کشت شلتوک کردند.
وی اضافه کرد: از ۸۸ هزار هکتار که برای کشت تابستانه، ۲۱ هزار هکتار کشت شد که تنها هفت هزار هکتار قرارداد برای کشت منعقد شده بود.
پوررکنی به خسارت وارد شده به دامداری خوزستان به دنبال خشک سالی اشاره نمود و اظهار داشت: به دنبال اتفاقات اخیر کمیته بررسی خسارت با حضور نمایندگانی از جهاد کشاورزی، بخشداری ها، بیمه محصولات کشاورزی تشکیل شد و طبق اطلاعات دامپزشکی بیشترین خسارت به دام ها در سطح حمیدیه بود که تابحال ۳۰ رأس دام در استان که بیشتر گاومیش هستند، شناسایی شدند.
وی افزود: همینطور مبلغ ۳۴ میلیارد در رابطه خسارت سیل ۹۸ به دام ها هم تخصیص یافته و مقرر است که ۱۰ هزار تن علوفه مجانی میان دامداران توزیع شود که تابحال یک هزار و ۵۰۰ تن علوفه هم توزیع شده است.
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از تصفیه پساب ها و به کارگیری لوله و اتصالات مناسب، آبیاری تحت فشار، تغیر الگوی کشت، کشت گیاهان دارویی، محصولات گلخانه ای و ارقام زودرس، تجهیز مزارع به آبیاری نواری بعنوان راه کارهای مقابله با خشک سالی در خوزستان یاد کرد.


منبع:

1400/05/12
23:51:39
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گل چرم