فائو اعلام كرد

کاهش قیمت مواد غذایی برای دومین ماه متوالی

کاهش قیمت مواد غذایی برای دومین ماه متوالی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود قیمت جهانی مواد غذایی در ژوئیه برای دومین ماه متوالی تحت تأثیر افت قیمت روغنهای گیاهی، غلات و محصولات لبنی کاهش پیدا کرد اما همچنان حدود یک سوم بالاتر از مدت مشابه سال قبل مانده است.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در ژوئیه به ۱۲۳ واحد در مقایسه با ۱۲۴.۶ واحد در ژوئن کاهش پیدا کرد. اما قیمتها بر اساس سالانه در ژوئیه ۳۱ درصد افزایش داشت.

شاخص فائو که به مدت ۱۲ ماه متوالی تحت تأثیر مشکلات برداشت در چین و تقاضای قوی این کشور برای کالاهای غذایی رشد کرده بود، در ژوئن برای اولین بار با کاهش روبرو شد.

شاخص قیمت غلات فائو در ژوئیه بر اساس ماهانه سه درصد کاهش پیدا کرد که تحت تأثیر افت شش درصدی قیمت ذرت بود. قیمت ذرت تحت تأثیر بهبود چشم انداز تولید آرژانتین و آمریکا و لغو سفارش واردات از جانب چین که نگرانیها نسبت به برداشت محصول در برزیل را تحت الشعاع قرار دارد، کاهش پیدا کرد. قیمت جهانی برنج هم تحت تأثیر عرضه محصول جدید و نوسانات ارزی که سبب کندی روند فروش شد، در ژوئیه کاهش پیدا کرد و به پایینترین رکورد دو سال قبل رسید. با این وجود قیمت گندم به علت نگرانیها نسبت به شرایط خشکسالی در آمریکای شمالی، بارندگی سنگین در اروپا و بازدهی اولیه پایینتر از حد انتظار محصول روسیه، در ژوئیه ۱.۸ درصد رشد کرد و به بالاترین رکورد از اواسط سال ۲۰۱۴ به این طرف رسید.

شاخص قیمت روغن گیاهی فائو بعد از اینکه بهبود فروش روغن پالم تحت الشعاع سطح پایینتر روغنهای دیگر قرار گرفت، ۱.۴ درصد در ژوئیه نسبت به ژوئن کاهش پیدا کرد و به پایینترین حد پنج ماه اخیر نزول کرد.

شاخص قیمت لبنیات در ژوئیه ۲.۸ درصد کاهش پیدا کرد.

شاخص قیمت شکر در ژوئیه ۱.۷ درصد رشد کرد که چهارمین رشد ماهانه متوالی بود. قیمت بالاتر نفت و ابهام در مورد تأثیر یخبندان بر بازده محصول برزیل، عامل رشد قیمت شکر در ماه میلادی گذشته بود.

شاخص قیمت گوشت اندکی رشد کرد. قیمت گوشت مرغ به علت واردات بالا در شرق آسیا بیشترین افزایش را داشت اما قیمت گوشت خوک به دنبال افت واردات چین کاهش ملایمی پیدا کرد.

بر اساس گزارش رویترز، فائو برآورد خود از تولید و تقاضای جهانی غلات در سال میلادی جاری را به روز نکرد. این سازمان ماه میلادی گذشته پیشبینی کرده بود ذخایر جهانی غلات در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ برای اولین بار از فصل زراعی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ رشد خواهد نمود.

منبع:

1400/05/15
13:11:57
5.0 / 5
520
تگهای خبر: تولید , فروش , كالا , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم