تشنگی باغات زیتون رودبار

درختان زیتون رودبار ایستاده می میرند

درختان زیتون رودبار ایستاده می میرند

گل چرم: زیتون کاران رودباری در سالهای اخیر با مشکلاتی چون کمبود آب، آفت مگس زیتون و پیچیدگی های اداری برای تخصیص اراضی با هدف افزایش سطح زیر کشت مواجه بوده اند که موجب کاهش تولید محصول شده است.خبرگزاری مهر- گروه استانها، بهرام قربانپور: زیتون این میوه مقدس که خداوند به آن قسم یاد کرده جدا از هویت معنوی و عرفانی، بعنوان یکی از محصولات راهبردی غذایی و اقتصادی گیلان و به ویژه شهرستان رودبار محسوب می شود، تا جایی که رودبار را خاستگاه اولیه این محصول در کشور می شناسند و بین نام رودبار و زیتون پیوند عجیب و ناگسستنی برقرار است.
اشتغال، اقتصاد و معیشت غالب مردم شهرستان رودبار به زیتون وابسته است، تا جایی که بزرگترین بازارچه زیتون خاورمیانه در این شهرستان قرار دارد و حدود ۱۰ هزار نفر از آن ارتزاق می کنند.
رودبار با وجود این که عنوان خاستگاه زیتون کشور را یدک می کشد اما نتوانسته صنعت این محصول راهبردی را در بخش های کشت، بسته بندی و فرآوری برند سازی کند و دیگر استانها نظیر شیراز، زنجان و حتی گلستان دراین زمینه از استان گیلان پیشی گرفته اند. بااینکه رودبار بزرگترین بازار زیتون کشور و حتی خاورمیانه را در اختیار دارد اما وجود برخی مشکلات از قبیل نبود آب و عدم اجازه برداشت آب از سفیدرود برای آبیاری باغات زیتون سبب شده تا در حوزه کشت و تولید زیتون با مشکل جدی مواجه شود.

هزینه های برداشت زیتون سرسام آور است
بردبار زیتون کار رودباری با اشاره به هزینه های سرسام آور برداشت زیتون به خبرنگار مهر اظهار داشت: هزینه کارگر روزمزد برداشت زیتون به ۳۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان هم می رسد و این هزینه ها برای باغداران مقرون به صرفه نیست.
وی با اشاره به مشکلات اداره باغات سنتی زیتون در رودبار، اضافه کرد: متولیان امر باید شرایط را برای صنعتی کردن باغات زیتون فراهم آورند.
آفت مگس زیتون لطمه بزرگی به اقتصاد و معیشت رودبار وارد کرد
حسینی یکی دیگر از باغداران زیتون رودبار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به لطمه های آفت مگس زیتون به اقتصاد و معیشت زیتون کاران، اشاره کرد: آفت مگس زیتون لطمه بزرگی به اقتصاد و معیشت رودبار وارد کرده و کسی هم پاسخگوی ضرر و زیان زیتون کاران نیست.
وی با انتقاد از عملکرد ضعیف متولیان در مقابله و کنترل آفت مگس زیتون، بیان کرد: زیتون کاران زحمت کش رودباری تاوان سودجویی مافیای واردات زیتون را می دهند.
باغات زیتون شهرستان رودبار تشنه آب
چگینی یکی از باغداران زیتون لوشان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر مشکل آب باغات زیتون را بسیار جدی عنوان و بیان کرد: در کنار رودخانه شاهرود و سد سفیدرود هستیم ولی از نعمت آب برای آبیاری باغات زیتون بی بهره هستیم.
اسدی یکی دیگر از باغداران زیتون با اشاره به چالش جدی آب برای باغات و درختان زیتون، بیان کرد: درختان زیتون رودبار از بی آبی و تشنگی ایستاده می میرند.
وی اضافه کرد: تمام سود زیتون و حاصل دسترنج کشاورزان و باغداران زیتون به جیب دلالان و فروشندگان می رود و برای زیتون کار فقط خستگی، رنج و مشقت می ماند.

باغات زیتون از سنتی به صنعتی تغییر داده شود
مدیر یکی از گروه های صنعتی دانش بنیان فعال در عرصه زیتون در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اراضی مستعد کشاورزی در شهرستان رودبار، اظهار داشت: متولیان امر اراضی مناسب برای توسعه سطح زیر کشت زیتون اختصاص نمی دهند و همین مورد سبب شده تا در این بخش نسبت به دیگر استانها حرفی برای گفتن نداشته باشیم.
غفار علیزاده با انتقاد از فرآیند پیچیده اداری برای تخصیص اراضی برای کشت زیتون، بیان کرد: جهاد کشاورزی که متولی اصلی توسعه زیتون است متأسفانه حمایت چندانی از زیتون کاران و باغداران زیتون نمی کند جهاد کشاورزی که متولی اصلی توسعه زیتون است متأسفانه حمایت چندانی از زیتون کاران و باغداران زیتون نمی نماید.
وی با اشاره به لطمه های جدی آفت مگس زیتون به شهرستان رودبار، اضافه کرد: اقدامات جهاد کشاورزی در امتداد مبارزه با آفت مگس زیتون چندان اثرگذار نبوده است.
این فعال صنعت زیتون با اعلان اینکه باغات زیتون باید از سنتی به صنعتی تغییر داده شود، اظهار داشت: متولیان کشاورزی می بایست با پشتیبانی از باغداران زیتون و اصلاح باغات زیتون، آنها را به سمت صنعتی کردن باغداری زیتون تشویق کنند.
علیزاده افزود: کم آبی و عدم صدور مجوز برداشت آب مهم ترین چالش توسعه زیتون در شهرستان رودبار است.
وی با اشاره به هدر رفت آب های سطحی و زیرزمینی، افزود: بخش اعظمی از آب های سطحی بدون مدیریت و استفاده بهینه، به دریا می ریزد در صورتیکه همین بخش از آب ها می تواند قسمتی از مشکلات آبی کشاورزان را حل کند.
صدور مجوز بی رویه در عرصه بسته بندی و فرآوری زیتون
این فعال صنعت دانش بنیان زیتون با اشاره به صدور مجوز بی حساب و کتاب در عرصه بسته بندی و فرآوری زیتون در شهرستان رودبار، بیان کرد: متولیان امر فقط مبادرت به صدور مجوز شرکت های بسته بندی و فرآوری زیتون می کنند در صورتیکه برای پوشش این شرکتها و نیاز مواد اولیه آن که زیتون است، هیچ اقدامی صورت نگرفته و میانگین تولیدات زیتون شهرستان پاسخگوی این حجم از شرکتها نیست.
علیزاده افزود: صدور مجوز برای شرکت های بسته بندی و ایجاد این شرکتها نه فقط هیچ عایدی برای شهرستان و استان ندارد بلکه سبب ورود تجهیزات و ماشین آلات خارجی و خروج ارزهای دولتی می شود.
وی افزود: زمانی ایجاد شرکت های گوناگون بسته بندی و روغن گیری در شهرستان جواب می دهد که سطح زیر کشت و تولید زیتون ارتقا پیدا کند و نیازی به واردات زیتون نباشد.
این فعال صنعت زیتون با اشاره به قیمت سرسام آور زیتون سبز، این افزایش قیمت ها را سبب افزایش قیمت روغن زیتون دانست و بیان کرد: سال قبل هر کیلو زیتون سبز ۱۴ هزار تومان خریداری می شد اما امسال به ۳۰ الی ۳۵ هزار تومان رسیده و همین موضوع سبب حذف زیتون و روغن زیتون از سبد خرید خانوار خواهد شد.
علیزاده به لطمه های کاهش تولید زیتون و افزایش قیمت آن اشاره نمود و اظهار داشت: کاهش تولید زیتون و افزایش قیمت ها، راه را برای واردات محصولات بی کیفیت زیتون خارجی باز می شود.
وی افزود: تنها راه نجات و احیای صنعت زیتون در رودبار، توسعه زیر سطح کشت و زمینه برای بسط باغات صنعتی زیتون در استان است.

نبود آب مانع و چالش بزرگ طرح توسعه زیتون
مدیر جهاد کشاورزی رودبار در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به میزان تولید زیتون نسبت به سال گذشته، اظهار نمود: متأسفانه تولید زیتون نسبت به سال قبل گرفتار کاهش شایان توجهی شده و از ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن به ۱۲ هزار تن رسیده است.
سروش ابراهیمی با اشاره به لطمه های جدی آفت مگس زیتون به باغات شهرستان رودبار، به تشریح اقدامات پیشگیرانه در این راستا پرداخت و بیان کرد: از حدود ۱۰ هزار هکتار باغات زیتون شهرستان، سه هزار هکتار آن که به روش قدیمی و سنتی اداره می گردند گرفتار آفت مگس زیتون هستند ۳ هزار هکتار از باغات قدیمی و سنتی زیتون رودبار گرفتار آفت مگس هستند و مابقی باغات که بصورت صنعتی و مدرن فعالیت می نمایند آفت مگس زیتون در آن محسوس نیست.
مدیر جهاد کشاورزی رودبار با اعلان اینکه بازار تعیین کننده نرخ قیمت زیتون است، اظهار داشت: هم اکنون زیتون در بازار رودبار بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان به فروش می رسد.
ابراهیمی با اشاره به اهمیت اقتصادی سازی زیتون و قدرت ارزآوری این محصول بواسطه صادرات، بیان کرد: در زمینه صادرات زیتون هم قدم هایی برداشته شده و در تلاش هستیم با صادرات این محصول باکیفیت، قدرت ارزآوری زیتون را بالا ببریم.
مدیر جهاد کشاورزی رودبار با انتقاد از نبود تشکل صنفی در بخش صنایع تبدیلی زیتون، این مهم را چالش جدی در برند سازی این محصول برشمرد و اظهار نمود: فقدان تشکل صنفی در حوزه صنایع تبدیلی سبب شده تا در زمینه برند سازی زیتون حرفی برای گفتن نداشته باشیم.
ابراهیمی افزود: وجود تعاونی زیتون کاران در شهرستان رودبار فرصت خوبی است تا خیلی از مشکلات و گره ها گشوده شود اما ایجاد تشکل صنفی صنایع تبدیلی، بسته بندی و فرآوری و روغن کشی زیتون نیاز مبرم شهرستان است.
وی افزود: در شهرستان رودبار ۱۰ کارخانه مدرن صنایع تبدیلی زیتون و بیش از ۱۰۰ واحد بسته بندی و فرآوری زیتون فعالیت می نمایند.
مدیر جهاد کشاورزی رودبار نبود آب را مانع و چالش بزرگ طرح توسعه زیتون در این شهرستان برشمرد و بیان کرد: امسال ۶۰ هکتار طرح توسعه زیتون برنامه ریزی شده که به سبب کمبود آب جلوی توسعه آن گرفته شده است و اجازه توسعه زیتون در شهرستان را نداریم.

سفیدرود مختص باغات زیتون رودبار نیست
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط صدور مجوز برداشت آب در پشت سد سفیدرود، اظهار نمود: هم اکنون مجوز برداشت آب از منابع آب سطحی برای تمام باغات قدیم آباد در صورت تأیید جهاد کشاورزی شهرستان و همین طور باتوجه به پتانسیل منبع آبی و عدم وجود تنش اجتماعی در محل صادر می شود.
رضا تعلیمیان افزود: بعد از صدور ابلاغیه در تاریخ ۳ مرداد ماه سال ۹۴‬ وزارت نیرو در خصوص ممنوعیت صدور مجوز برای باغات جدید و یا توسعه باغات قدیمی، مجوزی برای راه اندازی باغ جدید صادر نمی گردد بعد از صدور ابلاغیه در تاریخ ۳ مرداد ماه سال ۹۴‬ وزارت نیرو در خصوص ممنوعیت صدور مجوز برای باغات جدید و یا توسعه باغات قدیمی، مجوزی برای راه اندازی باغ جدید صادر نمی گردد.
وی به تصمیمات شورای عالی آب در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به مصوبات شورای عالی آب و ابلاغ ابطال تخصیص آب زیرزمینی برنامه پنجم توسعه برای مصارف کشاورزی از طرف معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۹۴‬ امکان تامین آب و صدور پروانه بهره برداری برای مصارف کشاورزی در کشور میسر نیست.
تعلیمیان همین طور با اشاره به این که در صورتیکه باغ قدیم آباد باشد بعد از تشکیل پرونده و تأیید آن توسط سازمان جهاد کشاورزی در خصوص سابقه برداشت از رودخانه سفیدرود نسبت به صدور مجوز اقدام می شود، اشاره کرد: اما برای راه اندازی باغات جدید به سبب محدودیت های منابع آبی و همین طور بمنظور تامین پایدار حق آبه های موجود صدور مجوز جدید ممنوع می باشد.
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای گیلان با تاکید بر این که در بحث رودخانه سفیدرود باید دیدگاه حوزه ای وجود داشته باشد، افزود: سفیدرود بزرگ با شروع از سرچشمه های استان کردستان و بعد از عبور از هفت استان به گیلان می رسد. در استان گیلان نیز بعد از راه اندازی سد سفیدرود که شریان حیاتی تامین آب استان خصوصاً برای شالیزارها است این رودخانه با عبور از شهرستان های رودبار، رشت و آستانه اشرفیه در نهایت وارد دریای خزر می شود.
وی افزود: باتوجه به این شرایط نباید دیدگاه شهرستانی درباره سفیدرود وجود داشته باشد، آب این سد مربوط به باغات زیتون رودبار و یا شالیزارهای رشت و یا باغات آستانه اشرفیه است. سفیدرود بزرگترین منبع آبی استان و منبع تامین آب کشت راهبردی برنج است.
وی با اشاره به این که محدودیت منابع آب مختص استان گیلان نیست، افزود: تمام استانهای کشور درگیر این مشکل هستند پس در مسئله تامین آب باید تمام مشکلات آبی، کاهش بارندگی، اولویت تامین آب آشامیدنی را در نظر گرفت تا شاهد خسارت به کشاورزان، شالیکاران و باغداران استان نباشیم.
عقب ماندگی در کمیت و سرانه تولید زیتون باتوجه به سابقه و قدمت کشت و پرورش این محصول در رودبار و نرسیدن به جایگاه اصلی در تولید زیتون از یک طرف و مشکلاتی از قبیل کمبود آب با وجود داشتن رودخانه سفیدرود، پیچیدگی های اداری برای تخصیص اراضی برای کشت و همین طور نگاه سطحی و غیرمسئولانه به موضوع زیتون سبب شده تا رودبار از حق واقعی خود محروم باشد و اگر متولیان امر چاره ای برای این محصول راهبردی نیاندیشند باید فاتحه زیتون را در شهرستان رودبار خواند.


منبع:

1400/07/02
12:14:43
5.0 / 5
500
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گل چرم