شامخ به ۵۱ رسید

کاهش باردیگر فعالیت ها در بنگاه های اقتصادی

کاهش باردیگر فعالیت ها در بنگاه های اقتصادی

اتاق تجاری ایران تازه ترین شاخص مدیران خرید(شامخ) اقتصاد ایران را منتشر نموده که نشان از کاهش باردیگر فعالیت ها در بنگاه های اقتصادی کشور دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام این اتاق، شامخ در آبان ماه به ۵۱.۰۷ رسیده که نسبت به عملکرد مهر ماه کاهش نشان داده است. عدد شامخ در طیف صفر تا ۱۰۰ تعریف می شود و هرچه عدد آن از ۵۰ بالاتر باشد، اقتصاد در رونق بیشتری قرار گرفته و هرچه از ۵۰ پایین تر باشد، شرایط رکودی را نشان داده است. در شرایطی که شامخ در ماه های ابتدایی سالجاری بهبودی نسبی را نشان داده است اما در چند ماه گذشته بار دیگر روندی نزولی را تجربه کرده است.
شاخص میزان فعالیتهای کسب و کار در آبان ماه (۵۳.۸۶) رشد کمتری نسبت به مهر داشته است. میزان رشد این شاخص در بخش خدمات و بخش ساختمان بسیار کمتر از سایر بخش هاست.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۷.۳۸) در آبان ماه به کمترین مقدار طی سه ماه اخیر رسیده است. در آبان بخش های خدمات و کشاورزی و ساختمان با کاهش شدید تقاضا روبرو بوده اند. افزایش قیمت ها و کمبود شدید نقدینگی سبب کاهش تقاضای مشتریان شده است.
شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۴۴.۶۲) در آبان به کمترین مقدار ۷ ماه اخیر رسیده است. این شاخص که در همه بخش های اقتصادی کاهش داشته است به عقیده فعالان اقتصادی ناشی از افزایش قیمت ها و نرخ ارز و کمبود شدید نقدینگی است.
شاخص صادرات کالا یا خدمات (۴۸.۳۸) همچنان در آبان ماه هم کمتر از ۵۰ است هر چند که میزان آن از مهرماه (۴۵، ۲۷) بیشتر شده است.
شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۸۳.۱۳) همچنان مانند ماه قبل با شدت زیاد در حال افزایش می باشد. افزایش دائمی قیمت مواد اولیه بر روی قیمت محصولات و هزینه های تولید تأثیرگذار بوده و شاخص قیمت محصولات تولیدشده یا خدمات عرضه شده (۶۳.۱۴) متأثر از افزایش هزینه های تولید همچنان در مقادیر بالای خود قرار دارد.
شاخص مصرف حامل های انرژی (۶۴.۲۶) طی ۵ ماه اخیر به بیشترین مقدار خود رسیده است. هم زمان با افزایش مصرف به علت تغییر فصل، خیلی از فعالان اقتصادی با افزایش بالای قیمت سوخت روبرو بوده اند.
شاخص انتظارات برای ماه آینده (۵۹.۷۴) باآنکه همچنان انتظارات مثبت نسبت به ادامه فعالیت ها را نشان داده است اما میزان آن طی ۴ ماه اخیر به کمترین مقدار خود رسیده است و درصد کمتری از فعالان در مقایسه با ماه قبل انتظارات خوش بینانه برای آذر دارند البته این کاهش بیشتر ناشی از رکود در بخش ساختمان است.1400/09/15
19:49:24
5.0 / 5
686
تگهای خبر: تجربه , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گل چرم