رئیس سازمان توسعه تجارت:

تحریم، صادرکنندگان ایرانی را محتاط کرده است

تحریم، صادرکنندگان ایرانی را محتاط کرده است

رییس سازمان توسعه تجارت می گوید که این سازمان در تلاش است تا فعالیت در بعضی گلوگاه های مهم صادراتی را برای افزایش فعالیت تجار ایرانی تسهیل کند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک در مراسم روز ملی صادرات، اظهار نمود: براوردهای ما از آن حکایت می کند که در کشور ۲۶ سازمان و نهاد به مبحث صادرات مرتبط هستند و ایجاد هماهنگی میان این دستگاه ها برای توسعه صادرات اهمیت فراوانی دارد. ازاین رو سازمان توسعه تجارت تلاش می کند که در دولت بعنوان پنجره واحد صادرات، هماهنگی های لازم را به وجود آورد.
وی ضمن اشاره به برخی گلوگاه های مهم صادراتی، بیان نمود: یکی از این گلوگاه های مهم در حوزه حمل و نقل است. اگر ما بتوانیم در حوزه حمل و نقل و لجستیک تنها ۱۰ درصد مشکلات را حل نماییم، میزان صادرات کشور تا ۱۰۰ درصد شانس افزایش دارد.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: بنادر ما در راه توسعه صادرات با مشکلاتی جدی مواجهند. معطل ماندن لایروبی بنادر برای سالهای طولانی تنها یکی از اشکالات این حوزه است که با برطرف کردنشان، حمل و نقل تسهیل می شود و همین مبحث تأثیر خویش را در حوزه صادرات نشان خواهد داد.
پیمان پاک با اشاره به اینکه در حوزه تحریم هم مشکلاتی برای صادرکنندگان ایرانی به وجود آمده، توضیح داد: بحث انتقال ارز در تحریم ها دشواری های خاصی دارد که بخشی از آن به تبادلات بانکی باز می گردد. با عنایت به این که گشایش ال سی ممکن نیست، صادرکنندگان ایرانی بر مبنای اعتماد متقابل عمل می کنند که همین مبحث آنها را محتاط می کند. در این حوزه هم تلاش هایی شروع شده که امیداوریم به نتیجه برسد.
وی افزود: در ارتباط با بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور هم سعی شده که مشکلات به صورت دقیق مشخص شوند و با ایجاد کارگروهی مشترک با بانک مرکزی و همکاری بخش خصوصی پیشنهادهایی نهایی شوند تا این مورد به شکل دقیق تعیین تکلیف شود.
پیمان پاک تصریح کرد: ما معتقدیم که نقش بخش خصوصی در مدیریت این حوزه و توسعه صادرات اهمیت فراوانی دارد و نمی توان بدون استفاده از توان بازیگران اصلی، گره های به وجود آمده در این بخش را باز کرد. در دولت سعی شده نقشه راه دقیقی برای توسعه صادرات تدوین شود و این نقشه با کمک بخش خصوصی اجرا می گردد.1400/09/23
11:40:56
5.0 / 5
571
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم