یك پایگاه خبری هند اعلام كرد

ضرر صادرکنندگان چای هندی از توافق تهاتری ایران و سریلانکا

ضرر صادرکنندگان چای هندی از توافق تهاتری ایران و سریلانکا

گل چرم: منابع خبری هندی اعلام نمودند که صادرات چای هند به ایران به سبب مشکلات پرداخت در مقایسه با سطح قبل از شیوع پاندمی در سال 2019 نصف شده و امسال که سریلانکا با ایران برای پرداخت بدهی نفتی معوقه خود توافق تهاتری کرده است، افت بیشتری پیدا خواهدنمود.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، پایگاه خبری اکونومیک تایمز هند در گزارشی نوشت: سریلانکا برای پرداخت بدهی نفتی معوقه خود، چای ارتدکس یا برگ چای به ایران خواهد فرستاد. ایران چای ارتدکس را برای مصرف داخلی خریداری می کند و هند یکی از بزرگترین صادرکنندگان این نوع چای به ایران بوده است.

در سال ۲۰۱۹ هند حدود ۵۳ میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر کرد اما صادرات چای در سال ۲۰۲۰ به ۲۹ میلیون کیلوگرم و در سال ۲۰۲۱ به ۲۱ میلیون کیلوگرم کاهش پیدا کرد که ناشی از مشکلات پرداخت بود.

موهیت اگروال، مدیر شرکت "صادرات آسیایی و چای" که به ایران صادرات دارد، اظهار داشت: توافق تجارت تهاتری میان ایران و سریلانکا، هند را در موقعیت زیان آوری قرار می دهد. صادرات به ایران ممکنست در سال ۲۰۲۲ به میزان ۱۵ درصد کاهش پیدا کند.

یک مقام صنعتی بلندپایه که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار داشت: هند قبل از تحریمهای آمریکا بزرگترین صادرکننده چای به ایران بود اما بعد از تحریمها تجارت ریال-روپیه با ایران متوقف گردید.

سازمان ملل متحد چند سال پیش ایران را هدف تحریمهایی قرار داده بود اما ایران همچنان اجازه داشت مواد غذایی مانند چای وارد کند و هند هم محصولات نفتی وارد می کرد. بعد از آن ایران و هند درباره سیستم پرداخت وسترو به توافق رسیدند که تحت آن درآمد حاصل از فروش نفت ایران به ریال و سپس به روپیه تبدیل می شد. هند به تدریج به بزرگترین صادرکننده چای به ایران تبدیل شد و جای سریلانکا را که هیچ مکانیزم پرداخت ویژه ای با ایران نداشت، گرفت. اما مکانیزم ایران و هند در پی وضع مجدد تحریمهای آمریکا بعد از ماه مه سال ۲۰۱۹ به شدت متاثر شد و حساب وسترو خالی شد و پرداختها از اواخر سال ۲۰۱۹ گرفتار مشکل شد. بانک مرکزی ایران تخصیص روپیه را محدود کرد و همه پرداختها برای مدت طولانی به تاخیر افتاد.

اگروال اظهار داشت: این وضعیت بعید است بهبود پیدا کند مگر اینکه هند واردات نفت ایران را شروع کند و هم اکنون شفافیتی در این زمینه وجود ندارد.

بر اساس گزارش اکونومیک تایمز، مدیران صنعتی اظهار کرده اند صادرات چای هند در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۱ به میزان ۸.۷ درصد برمبنای سالانه کم شد و به ۱۵۷.۲۰ میلیون کیلوگرم رسید و این آمار بعید است در کل سال ۲۰۲۱ از ۱۸۰ میلیون کیلوگرم فراتر رفته باشد.

منبع:

1400/10/24
12:19:20
5.0 / 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم