فعالان بخش خصوصی درخواست كردند

لغو روادید با یک کشور جدید

لغو روادید با یک کشور جدید

به گزارش گل چرم اعضای اتاق بازرگانی ایران از دولت خواستند تا مقدمات لغو روادید با یکی از همسایگان شمالی کشور را فراهم آورد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، با وجود آنکه ایران بخش مهمی از تمرکز خویش را بر افزایش همکاری و تجارت با کشورهای همسایه و منطقه قرار داده اما فراهم نبودن برخی زیرساخت ها و مقدمات افزایش همکاریهای دو جانبه سبب شده گاها روند تجارت مشترک کند شود. یکی از اصلی ترین موضوعات مطرح شده در این عرصه بحث در ارتباط با روادید و کاهش محدودیت ها برای رفت و آمد تجار است. موضوعی که در جریان نشست اخیر همکاریهای اقتصادی ایران و قزاقستان هم بار دیگر به آن پرداخته شده است.
محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران در این مراسم با نگاهی به حجم روابط تجاری دو کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود ظرفیت های بالا از سال ۲۰۱۶ تابحال شاهد روند نزولی سطح مناسبات هستیم. به نظر بسترهای لازم برای توسعه همکاری ها فراهم نیست. درصورتیکه این الزامات با همت مقامات دولتی در کمیسیون مشترک، فراهم گردد، حجم روابط تجاری دو کشور میتوان به بیشتر از ۲ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.
او، فقدان مراودات مستقیم بانکی، پیچیده بودن شرایط صدور روادید از جانب قزاقستان، کمبود پروازهای مستقیم و بالا بودن هزینه رفت وآمد بین دو کشور، کمبود امکانات در بنادر دو کشور و در نتیجه بالا بودن هزینه ها و در نهایت شرایط سخت حضور شرکتهای خدمات فنی مهندسی ایرانی در قرافستان را همچون مهم ترین چالش های پیش روی فعالان اقتصادی دانست.
طبق گزارش پایگاه اتاق ایران، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران ضمن اشاره به این که در دوران کرونا علیرغم برخی پروتکل ها، مرزهای بین ایران و قزاقستان بسته نشد و دو کشور از راه دریا با هم در ارتباط بودند، اظهار داشت: توسعه مناسبات ایران با قزاقستان جزو اولویت های دولت ایران به حساب می آید و خوشبختانه ظرفیت همکاری ها بسیار زیاد است، هر چند حجم روابط در سطح مناسبات سیاسی نیست پس باید گام های عملیاتی برای افزایش سطح روابط برداشته شود.
به اعتقاد شافعی کریدور ایران- ترکمنستان- قزاقستان جایگاه ویژه ای در افزایش و تسهیل تجارت بین دو کشور دارد و باید مورد توجه دو طرف باشد. در این بین تسهیل روابط دریایی بین ایران و قزاقستان بسیار مهم و موثر است.
او همکاری در بخش صادرات کالاهای صنعتی و خدمات فنی مهندسی، همکاری در حوزه بیوتکنولوژی و گردشگری سلامت را هم ممکن ارزیابی کرد.
بر مبنای اظهارات شافعی هم اکنون حجم روابط تجاری ایران و قزاقستان برابر با ۴۴۰ میلیون دلار است که باید افزایش پیدا کند.
سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی هم درباره سطح مناسبات دو کشور به لزوم تلاشهای بیشتر بخش خصوصی اشاره و تصریح کرد: سطح تجارت و سرمایه گذاری مشترک بین ایران و قزاقستان مناسب نمی باشد. هم اکنون میزان صادرات ایران به قزاقستان ۱۶۵ میلیون دلار و واردات ایران از این کشور ۲۷۵ میلیون دلار برآورد می شود که آمار رضایت بخشی نیست.
وزیر کشاورزی ضمن اشاره به تاکید و تلاش دو طرف بر استمرار روابط تصریح کرد: اگر زمینه ها و بسترها را با همکاری دو طرف مهیا نماییم، امکان افزایش مناسبات تا ۳ میلیارد دلار در بازه زمانی سه ساله را داریم.
بر مبنای اظهارات او برنامه های خوبی برای همکاری بلندمدت بین دو کشور وجود دارد که توافق برای تشکیل شورای تجاری مشترک، برگزاری نمایشگاه توانمندی های ایران در قزاقستان در بهار سال ۱۴۰۱، ایجاد کمیته مشترک خدمات بانکی جهت استفاده از ارزهای ملی در تجارت، توسعه حمل و نقل و تسهیل شرایط تعرفه ای و تقویت حمل و نقل دریایی همچون آنهاست و باید در نشست کمیسیون مشترک مطرح شده و درباره آنها به نتیجه برسیم.
ساداتی نژاد در انتها بر ضرورت حذف روادید تجاری در جهت تقویت سطح مناسبات دو کشور تصریح کرد.1400/12/03
20:56:06
5.0 / 5
536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گل چرم