رییس سازمان جهاد كشاورزی استان:

کم آبی فقط مختص خوزستان نیست

کم آبی فقط مختص خوزستان نیست

به گزارش گل چرم خوزستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: از کشاورزان انتظار داریم در بحث کشت های تابستانه با عنایت به شرایط خشکسالی نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم و بعد از آن به عنایت خداوند امیدوار خواهیم بود.


خدارحم امیری زاده در همایش هم اندیشی دهیاران و شوراهای بخش های مرکزی اهواز و اسماعیلیه اهواز که در جهت بحران کم آبی امروز، ۸ اردیبهشت ماه برگزار شد، اظهار نمود: کشاورزان خوزستانی می دانند که با بحران آب مواجه هستیم و این بحران فقط مختص استان خوزستان نیست.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، وی با اشاره به اینکه خشکسالی سال جاری بیشتر از سال قبل است، اضافه کرد: در حوضه های بالادست استان خوزستان سال جاری بارش ها بیشتر از ۴۵درصد کاهش داشته و وضعیت بحرانی آب را به وجود آورده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: بدون همکاری بخش های مختلف همچون کشاورزان و همینطور حقیقت های موجود، نمی توانیم سال جاری از بحران عبور نماییم. هیچکسی دوست ندارد کشاورز کشت نکند و همه می خواهند آب به وفور باشد و همه دشت های استان کشت شود اما حالا این شرایط ممکن نیست.
امیری زاده اظهار داشت: وضع موجود در بحث آب را باید تحلیل کرد و برپایه میزان آبی که در دسترس می باشد برای کشت برنامه ریزی نمود. اولویت حالا تأمین آب آشامیدنی است و همه کشاورزانی که می خواهند کشت کنند ابتدا باید آب آشامیدنی داشته باشند.
وی اضافه کرد: سطح زیر کشت در استان پایین آمده و تولیدات استان کم شده است و ما هم از این مورد نگران هستیم. معیشت کشاورزان به خطر خواهد افتاد اما باید با هم اندیشی و در کنار هم مثل گذشته بحران ها را پشت سر بگذاریم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: ما نمی توانیم از حقیقت ها فرار نماییم و فرافکنی هم نمی نماییم و الان بعنوان متولی کشاورزی استان به حقیقت های موجود در بحث آب رسیده ایم. باید با وضع موجود کنار بیاییم و این مسئله یک مسئله کوتاه مدت است.
امیری زاده ضمن اشاره به ممنوعیت کشت برنج در خوزستان اظهار داشت: این ممنوعیت مصوبه شورایعالی کشور و شورای تأمین استان است. نظام و دولت در کنار کشاورزان هستند و بطور قطع برای کشاورزان مشوق ها و بسته های حمایتی در نظر گرفته خواهد شد.
وی افزود: در بخش زراعت و دامی پیشنهاداتی برای جبران خسارت ها و توجه به این بخش ها ارائه شده است. این پیشنهادات مقرر است در هیات دولت بررسی و مصوب شوند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: از کشاورزان انتظار داریم در بحث کشت های تابستانه با عنایت به شرایط خشکسالی نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم و بعد از آن به عنایت خداوند امیدوار خواهیم بود.
منبع:

1401/02/09
13:03:02
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم