استاندار خوزستان خبر داد؛

خوزستان رکورد دار بالاترین خرید گندم در کل کشور

خوزستان رکورد دار بالاترین خرید گندم در کل کشور

به گزارش گل چرم استاندار خوزستان اظهار داشت: با خرید حدود یک میلیون و 350 هزار تن گندم، خوزستان در سال زراعی جاری رکورد بالاترین میزان خرید گندم در بین استانهای کشور را به دست آورد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، صادق خلیلیان بامداد امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در سال زراعی جاری (مهر ۱۴۰۰) با تغییر الگوی کشت پاییز موفق شدیم در تولید گندم به رکوردی دراین زمینه دست یابیم.
وی اضافه کرد: با وجود این که نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم موفق شدیم نزدیک به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خرید گندم داشته باشیم که یکی از رکوردهای بسیار عالی استان خوزستان در طول دو دهه گذشته است و ۹۰ درصد مطالبات گندمکاران نیز تا حالا پرداخت کردیم.
استاندار خوزستان افزود: به رغم شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی توانستیم ۲۴ درصد خرید تضمینی گندم در استان را نسبت به سال قبل افزایش دهیم، دراین زمینه نخستین رکورد در سطح کشور را داریم و بالاترین میزان خرید گندم میان استانهای کشور به استان خوزستان اختصاص داده شده است.
وی افزود: همین طور موفق شدیم در خرید کلزا نیز جزو دو استان برتر کشور از نظر خرید تضمینی باشیم.
خلیلیان بیان کرد: بر این اساس قرار شد مطابق با هماهنگی انجام شده، تولید و خرید گندم و کلزا در استان بصورت قراردادی با کشاورزان انجام دهیم و نهاده ها در اختیار آنان قرار گیرد تا برای کشت جدید در پاییز بتوانیم به یک رکورد جدید در افزایش تولید و خرید تضمینی برای سال آینده دست یابیم.
وی اظهار داشت: هم اکنون نیز درحال تنظیم الگوی کشت تابستانه هستیم تا همانگونه که الگوی کشت پاییزه با موفقیت صورت گرفت موفقیتی را نیز در کشت تابستانه داشته باشیم.
استاندار خوزستان اشاره کرد: از آنجا که استان خوزستان در منطقه گرمسیری جنوب غرب کشور واقع شده است تقریباً در آخر فصل خرید تضمینی گندم هستیم. البته کشاورزان حدود ۳۰۰ هزار تن گندم باتوجه به سیاست دولت در حوزه قیمت آرد خریداری نموده اند. همین طور می توان گفت میزان تولید ما از خرید تضمینی بالاتر هست.
وی با اعلان اینکه ۹۰ درصد پول گندمکاران پرداخت شده است، اظهار داشت: قیمت تضمینی گندم از طرف دولت معادل هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که به کشاورزان بسیار کمک کننده بوده و درآمد خوبی نصیب کشاورزان استان شده است.
وی اشاره کرد: کیفیت گندم استان خوزستان یکی از بهترین گندم ها در کشور و دنیا محسوب می شود.
خلیلیان اشاره کرد: برمبنای مدیریت کشت موفق شدیم نحوه آبیاری را به شکلی انجام دهیم که در وضعیت خشکسالی چنین رکوردی را به دست بیاوریم و در عین حال مدیریت مزرعه از نظر توسعه مکانیزاسیون و تامین نهاده ها را نیز داشتیم که کمک بزرگی در این موفقیت داشته است.
وی تصریح کرد: با وجود شرایط خشکسالی استان خوزستان در کل محصولات تولید کشاورزی استان نخست کشور است.


منبع:

1401/03/19
12:38:02
5.0 / 5
201
تگهای خبر: تولید , خرید , كشاورزی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گل چرم