در كمیسیون اصل نود تاكید شد؛

سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی اقدامات سریعی انجام دهد

سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی اقدامات سریعی انجام دهد

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون اظهار داشت: قرار شد سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی، وصول مالیات های معوق و پیش گیری از فرار مالیاتی اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، علی خضریان در توضیح جلسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی برای پیگیری پرونده بدهی مالیاتی بنگاه های عمده اقتصادی، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری اظهار داشت: این جلسه با حضور داود منظور رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، معاونان و مدیران این سازمان و باتوجه به مکاتبات گذشته کمیسیون با سازمان امور مالیاتی و وزیر اقتصاد و طرح ۳ سؤال اساسی در ارتباط با مسائل در رابطه با مالیات انجام شد.
وی توضیح داد: یکی از سوالات درباره اعلام لیست اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصاً بنگاه های عمده اقتصادی، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری بود که میزان مانده بدهی مالیاتی آنها تا اختتام شهریور سال ۹۸ بیش از ۱۰ میلیارد تومان است. دومین سوال میزان مالیات قطعی شده مجموعه هایی مثل بنیاد مستضفعان، ستاد اجرائی فرمان امام(ره) و این دست مجموعه ها و سوم هم راهکارهایی برای جلوگیری از فرار مالیاتی بود.
خضریان افزود: رییس کل وقت سازمان امور مالیاتی در اسفندماه سال ۹۸ طی مکاتبه ای با کمیسیون اصل نود، اسامی ۷۷ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی که بدهی مالیاتی آنها تا اختتام شهریور سال ۹۸ بیش از ۱۰ میلیارد تومان است را در ۲۹ برگ برای کمیسیون ارسال کرد. قرار شد اسامی آن دسته از سازمان ها نظیر بنیاد مستضعفان و ستاد اجرائی که در سامانه درج نیست، در صورت نیاز شناسه ملی برای آنها اعلام گردد. راه های نحوه برخورد با بنگاه های عمده اقتصادی، بانکها و موسسات اعتباری نیز به پیوست اعلام گردید که ۳۳ مورد از موارد فرار مالیاتی در آن آمده است.
ایشان سپس با اشاره به مهم ترین شیوه های فرار مالیاتی ذکر شده در پیوست اظهار داشت: عدم ثبت درآمدهای مشمول مالیات، نگهداری دو سری اسناد و مدارک شامل دستی یا ماشینی، سوءاستفاده از حساب های بانکی اجاره ای، قاچاق کالا بوسیله صادرات و واردات و ایجاد شرکت های کاغذی از اهم موارد فرارهای مالیاتی ذکر شده بود.
خضریان اضافه کرد: باتوجه به گزارش های ارسال شده و نگرانی کمیسیون نسبت به موضوع فرار مالیاتی و همین طور عدم کسب درآمد لازم برای کشور در امتداد پیش بینی های انجام شده برای رشد و توسعه در کشور، کمیسیون جلسه ای با حضور مسئولان برگزار کرد که در آن یک سری لطمه شناسی ها نسبت به وضعیت سازمان امور مالیاتی از قبیل حوزه نرم افزاری و سامانه ای، نبود استخدام پولیش مالیاتی در کشور و ظرفیت مهمی که بتواند به نفع کشور و برای احقاق حقوق عامه رفتار کند، عنوان شد.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به وظیفه مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در سازمان امور مالیاتی و لزوم استفاده از تمام ظرفیت مجموعه و افزایش آن، اضافه کرد: متاسفانه این ماموریت هم اکنون تنها در سطح یک اداره کل با تعدادی نیروی محدود در سطح ستاد و واحدهایی در سطح کشور انجام می شود. گزارش ها حکایت از عدم فعالیت متناسب نیروی انسانی این واحدها با ماموریت تعیین شده است. ضمن این که عدم بهره برداری صحیح از ظرفیت گزارش های مردمی برای مقابله با فرارهای مالیاتی و شریک کردن مردم در آورده مالی کسب شده از این طریق، موجب ایجاد خلل در انجام این وظیفه مهم شده است. گزارش مسئولان سازمان در این خصوص مورد پذیرش کمیسیون اصل نود قرار نگرفت و قرار شد اقدامات لازم انجام و گزارش آن ارسال شود.
وی افزود: از طرف دیگر نسبت به فراهم شدن زیرساخت های متناسب با ماموریت مهم این سازمان برای جلوگیری از فرار مالیاتی با حضور کارشناسان کمیسیون، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان امور مالیاتی و همین طور برقراری عدالت مالیاتی، تأکیداتی به مسئولان سازمان امور مالیاتی صورت گرفت.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در آخر با اشاره به تکالیفی که بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده شد، اشاره کرد: قرار شد سازمان امور مالیاتی در حوزه جلوگیری از فرار مالیاتی، عملکرد این سازمان درباب وصول مالیات های معوق، برنامه های آن در پیش گیری از فرار مالیاتی و رفع ابهامات مطرح شده در کمیسیون در اسرع وقت اقدامات لازم انجام شده و جلسات دیگری با حضور مسئولان سازمان در کمیسیون اجرا شود.
1401/05/09
20:06:56
5.0 / 5
351
تگهای خبر: صادرات , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم