تحقق 65 درصدی برنامه تولید بذر گندم

تحقق 65 درصدی برنامه تولید بذر گندم

حدود ۶۵ درصد برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در تولید بذر گندم آبی و دیم تا کنون برای کشت پاییزه سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به رغم خشکسالی و گرمای خارج از نرم اول فصل، محقق شده است.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال عنوان کرد: تا چهارم مرداد سال جاری ۳۲۷ هزار و ۶۲۵ تن بذر گندم از کشاورزان پیمانکار توسط شرکتهای تولیدکننده بذر خریداری شده که تحقق ۶۵ درصدی برنامه ابلاغی وزارت خانه را در تولید این نهاده نشان داده است.
صمد مبصّر اضافه کرد: سال جاری تولید ۵۰۰ هزار و ۸۴۵ تن بذر گندم برای توزیع در سال زراعی آینده هدف گذاری شده که ۳۲۵ هزار تن آن در ارتباط با بذر گندم آبی و ۱۷۴ هزار و ۹۵۸ تن بذر دیم است.
وی عنوان کرد: تابحال ۲۳۹ هزار و ۹۵۳ تن بذر گندم آبی در تمام طبقات معادل حدود ۷۴ درصد و ۸۷ هزار و ۶۷۲ تن بذر گندم دیم معادل ۵۰ درصد هدف برنامه توسط شرکتهای متولی بذر از کشاورزان پیمانکار خریداری شده و خرید ارقام دیم در استانهای غرب و شمال غرب کشور ادامه دارد.
مبصّر در عین حال خاطرنشان کرد: از سال قبل هم ۳۰ هزار تن بذر گندم ضد عفونی شده در انبار شرکت ها موجود است که به صورت عمده از ارقام آبی هستند و می تواند به برنامه تأمین بذر در سال زراعی آینده کمک نماید.
وی اظهار داشت: نیاز کشور به بذر گندم برای یک سال زراعی در اراضی دیم و آبی نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن است و معمولا برنامه وزارت جهاد کشاورزی این است که نزدیک به ۶۵ درصد بذر آبی و ۴۰ درصد بذر دیم مورد نیاز کشور را برای کشت با بذرهای گواهی شده تدارک ببیند و بقیه بذور مورد نیاز از راه بذرهای خودمصرفی کشاورزان تأمین می شود.
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در همین حال اذعان داشت: تمام بذرهای گواهی شده زیر نظارت فنی این موسسه تحقیقاتی تولید می شوند و برچسب گواهی دریافت می کنند.
وی تصریح کرد: برای کشت پاییز سال قبل ۴۰۲ هزار تن بذر گواهی شده گندم خریداری شد که از این میزان نزدیک به ۳۷۰ هزار تن بذر خالص می توانست در کیسه در اختیار کشاورزان قرار گیرد و این در شرایطی است که تنها حدود ۲۵۰ هزار تن آن میان کشاورزان توزیع شد.
مبصّر اضافه کرد: سال قبل به علل مختلف همچون بحث در ارتباط با قیمت گذاری غیراصولی بذر و کشش ضعیف گندمکاران برای خرید، نزدیک به ۱۴۰ هزار تن از بذرهای تدارک دیده شده در شرکتهای متولی خرید بذر، رسوب کرد که نزدیک به ۳۰ هزار تن آن فرآوری و مابقی به صورت بذر خام و فله ای بود که متاسفانه سال جاری تحویل سیلوها شد.
وی ضمن اشاره به مشکلات نقدینگی شرکتهای متولی خرید بذر خام از کشاورزان هم اظهار داشت: این شرکت ها برای پرداخت پول بذر خام به کشاورزان پیمانکار به نقدینگی زیادی نیاز دارند و این نقدینگی همواره در چارچوب تسهیلات از جانب بانک کشاورزی در اختیار شرکتهای متولی خرید بذر قرار می گرفت.
مبصّر عنوان کرد: سال جاری به رغم پیگیری های مختلف از جانب بخش های مختلف وزارت جهاد کشاورزی، این شرکت ها قادر به دریافت تسهیلات برای خرید بذر خام ار پیمانکاران نشده اند و این در شرایطی است که خرید از مناطق سرد همچنان ادامه دارد.


منبع:

1401/05/10
10:28:26
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم