معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد:

خسارت ۶۷۰۰ میلیارد تومانی سیل به بخش كشاورزی

خسارت ۶۷۰۰ میلیارد تومانی سیل به بخش كشاورزی

به گزارش گل چرم معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد كشاورزی با تشریح جزئیات اقدامات انجام شده برای كمك رسانی به مناطق سیل زده اعلام نمود: سیل اخیر تا تاریخ هجدهم فرودین ۶، ۷۰۰ میلیارد تومان به كشاورزان و تولیدكنندگان در ۱۹ استان درگیر كشور خسارت وارد كرده است.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، عبدالمهدی بخشنده با بیان این خبر اضافه كرد: گسترش خسارات وارده در بعضی از استان های كشور همچون گلستان، خوزستان، مازندران و لرستان بیشتر و در سایر استان ها درصد خسارت كمتر بوده است.
وی اظهار داشت: متأسفانه خسارات وارده در استان خوزستان در حال گسترش بوده و نهایی نشده است.
بخشنده اضافه كرد: ۷۶ درصد كل خسارات در ۴ استان خوزستان، گلستان، مازندران و لرستان حادث شده است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد كشاورزی اظهار نمود: تابحال با ورود آب و آبگرفتگی در ۹۰۰ هزار هكتار از اراضی زراعی و ۱۱۰ هزار هكتار از باغات استان های درگیر سیل، این واحدها بین ۱۰ الی ۱۰۰ درصد خسارت دیده اند.
بخشنده اظهار داشت: در سیل اخیر، ۲۵ هزار رأس دام سبك، ۱۱۰۰ رأس دام سنگین، ۹ میلیون قطعه طیور، ۵۱ هزار كلنی زنبور عسل و ۱۱۰۰ واحد آبزی پروری و پرورش ماهی تلف شده و تخریب گردیده اند و ۲۵ كارخانه صنایع تبدیلی هم گرفتار خسارت عمده شده اند.
وی افزود: همینطور خسارات گسترده ای به تأسیسات آب و خاك و امور زیربنایی این استان ها وارد شده و مطابق برآورد انجام گرفته تابحال ۱۱۵۰ حلقه چاه، ۱۸۶۰ رشته قنات، ۱۹۰۰ ایستگاه پمپاژ و برداشت آب و همینطور مقادیر بسیار زیادی از دهنه های برداشت آب از رودخانه ها، شبكه های آبیاری و زهكشی و جاده های بین مزارع در این استان ها صدمه جدی دیده اند و خسارات وارده بالا می باشد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: از واحدهای صدمه دیده در بخش زراعی و باغی ۱۸ درصد، طیور ۱۰۰ درصد، واحدهای تولید دام ۱۰ درصد و زنبور عسل ۷ درصد بیمه بوده اند كه با دستور وزیر جهاد كشاورزی مطابق قراردادهای منعقده تولیدكنندگان با صندوق بیمه كشاورزی پرداخت حق بیمه آنان از پانزدهم فرودین ماه جاری آغاز و انشاالله با سرعت ادامه خواهد یافت.
بخشنده اذعان كرد: متأسفانه اغلب خسارت دیدگان بیمه نبوده اند كه دولت با استفاده از منابع ماده ۱۲ قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور در حال تصویب چگونگی پرداخت و تأمین منابع لازم برای پرداخت خسارت می باشد.
وی یادآوری كرد: با عنایت به وقوع سیل در دو استان گلستان و مازندران در اواخر اسفندماه، دولت در تاریخ یازدهم فروردین ماه امسال مصوبه خوبی برای این دو استان شامل ۴۸۰ میلیارد تومان كمك بلاعوض، ۲، ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با كارمزد ۴ درصد و سه سال امهال تسهیلات بانكی دریافت شده توسط خسارت دیدگان را تصویب و ابلاغ كرده است.
معاون وزیر جهاد كشاوزی با اشاره به اینكه رئیس بانك مركزی روز گذشته پرداخت تسهیلات یاد شده را به ۵ بانك كشور ابلاغ كرده است، تصریح كرد: سازمان برنامه و بودجه اختصاص ۵۰ درصد كمك های بلاعوض را انجام داده و دستورالعمل چگونگی پرداخت كمك بلاعوض و تسهیلات را هم وزیر جهاد كشاورزی در روز جاری ابلاغ كرده است.
بخشنده ابراز امیدواری كرد استانداران این دو استان با همكاری دستگاه های ذیربط در اسرع وقت پرداخت ها را شروع كنند.
وی اظهار داشت: برای سایر استان های خسارت دیده همچون خوزسنان و لرستان در سیل هم وزیر جهاد كشاورزی برآورد خسارات وارده تابحال را روز گذشته به وزیر كشور بعنوان رئیس ستاد بحران كشور عرضه كرده است كه امیدواریم ظرف یكی دو روز آینده با مصوبه هیأت دولت، كمك های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای كشاورزان و تولیدكنندگان این استان ها هم تصویب و بلافاصله عملیاتی شود.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد كشاورزی اذعان داشت: تسریع در تأمین پرداخت خسارات كشاورزان از اولویت های كاری دولت و وزارت جهاد كشاورزی است.
بخشنده با اشاره به اینكه ظرف یك ماه گذشته تمامی همكاران ما در ستاد وزارتخانه و سازمان جهاد كشاورزی استان ها به صورت ۲۴ ساعته درگیر پشتیبانی و كمك به كشاورزان صدمه دیده بوده اند، اظهار نمود: بسیج ۷۶۰ دستگاه ماشین آلات سنگین و سبك و اعزام ۱۴۰۰ نفر از نیروهای كارشناس و پشتیبانی این وزارتخانه در امر كمك رسانی، مرمت سیل بندها، ایمن سازی چاه ها و ایستگاه های پمپاژ، جابجایی و اسكان موقت ۴۰۰ هزار رأس دام سبك و سنگین، تأمین و توزیع ۳۰ هزار تن نهاده های دامی، ۳۲۰ تن آرد، ۱۰ هزار پرس غذای گرم، دفن بهداشتی دام های تلف شده و واكسیناسیون یك میلیون رأس دام های مربوط به این مناطق همچون اقدامات همكاران ما در استان های درگیر سیل بوده است.1398/01/19
14:38:46
5.0 / 5
5290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گل چرم