امنیت پایدار غذایی چرا و چگونه-۱

امنیت غذایی در گرو اجرای کشت قراردادی و الگوی کشت

امنیت غذایی در گرو اجرای کشت قراردادی و الگوی کشت

به گزارش گل چرم، یک کارشناس کشاورزی اظهار داشت: موضوع مهم در تامین امنیت غذایی، اصلاح الگوی کشت است؛ اگر این هدف عملیاتی شود بطور قطع شاهد اتفاق های مثبتی در بخش کشاورزی خواهیم بود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده بود تا امنیت غذایی به ۹۵ درصد برسد که محقق نشد. هم اکنون ۸۰ درصد از امنیت غذایی کشور تامین شده و در ادامه موضوع امنیت پایدار غذایی مطرح است. سیاستگذاری ها به این سو باشد که یک سال با بیش تولید و سالی دیگر با کمبود محصولی مواجه نباشیم. این بیش بود و کمبود تهدیدی برای تضمین امنیت غذایی یک سرزمین محسوب می شود.
کیوان فرهنگ آسا از کارشناسان حوزه کشاورزی در این زمینه به مهر اظهار داشت: بیشترین ریسک در بخش کشاورزی است. بخش مهمی از محصولات درحال تولید در کشور به شکل دیمی بوده و وابستگی زیادی به بارش های برف و باران دارد.
وی اضافه کرد: اگر زمانی در استان کردستان یا کرمانشاه که بیشتر سطح زیرکشت کشور را دارند بارش نباشد عملکرد صفر می شود چون کشت یک میلیون تن گندم متأثر از این مساله است. یا در استانهای شمالی کشور که قطب تولید سویا هستند اگر برمبنای نرم ۳۰ ساله در ماه های اواخر خرداد و اوایل تیر است بارش های تابستانی نداشته باشیم کل تولید سویا این استانها که نزدیک ۱۰۰ هزار تن است با خطر مواجه می شود.
او افزود: امسال ۱۵ تا ۲۰ میلی متر بارش های تابستانی داشتیم و در دوره خشکسالی هر سال تجربه جدید درحال ثبت است؛ بدین سبب کشاورزی فعالیتی همراه با ریسک است.
این کارشناس حوزه کشاورزی افزود: در زمینه امنیت غذایی برخی محصولات راهبردی هستند؛ به عنوان مثال در دانه های روغنی ۹۵ درصد وابستگی وجود دارد. طرح هایی که در دو سه دهه اخیر در زمینه دانه های روغنی پیگیری شده است مقطعی بوده و ادامه دار نبودند. دولت تغییر می کند طرح ها به فراموشی سپرده و موجب می شود که کشاورز به صورتی با کشت دانه های روغنی قهر کند.
او اظهار داشت: هنگامی که از کشاورز خواسته می شود تا سویا، کلزا یا آفتابگردان بکارد تمایل به این کار ندارد.
فرهنگ آسا تصریح کرد: طرح ها و پروژه ها باید به شکلی تعریف شوند که انجام آنها حتی در دولت بعدی تضمین شده باشد. تغییر دولت نباید منجر به تغییر ساختار کلی سیاست ها و برنامه ها شود.
وی اشاره کرد: سیاست ها باید فراتر از دولت ها باشد. اینگونه نباشد که کشت کلزا برای دولتی دغدغه بوده و بذر وارد کند و کشت شروع شود اما در دولت بعدی کل برنامه ها منتفی و اهداف جدید جایگزین شود.
پیش خرید و پشتیبانی از بخش کشاورزی
این کارشناس حوزه کشاورزی با اعلان اینکه نتیجه چنین عملکردی وضعیتی می شود که امروز کشور با آن درگیر است، افزود: کشت قراردادی یکی از راهکارهای تضمین امنیت غذایی است؛ این مساله شعار نخست وزیر جهاد کشاورزی هنگام صدارت بود. قرار بود کل کشت کشور قراردادی باشد. به این معنا که محصول کشاورز قبل از کشت پیش خرید شود. بدین سان بهره بردار دغدغه و نگرانی درباره ی بازار محصولاتش نداشته باشد.
این کارشناس کشاورزی اضافه کرد: موضوع دوم در تامین امنیت غذایی، اصلاح الگوی کشت است. اگر این هدف عملیاتی شود بطور قطع شاهد اتفاق های مثبتی در بخش کشاورزی خواهیم بود.
وی اظهار داشت: باتوجه به محدودیت های منابع آبی کشور در اصلاح الگوی کشت دیگر این ماده حیاتی به محصولات آب بری چون برنج و هندوانه اختصاص پیدا نمی کند؛ ضمن این که بعد از برداشت با مشکل عدم فروش مواجه نمی گردد.
فرهنگ آسا افزود: زراعتی به انجام می رسد که یک بخش صنعتی به این زراعت نیازمند است مثل گندم، جو، ذرت و خصوصاً دانه های روغنی. این هدف گذاری (الگوی کشت) اگر عملیاتی شود که فقط در حیطه یک وزارتخانه نیست و باید چند وزارتخانه همراه باشند صنایع کشور مجاب می شوند تا از کشت و کار کشاورزان حمایت کنند در نهایت هدف ما در تامین امنیت پایدار غذایی محقق می شود.
او اظهار داشت: اگر قرار باشد هر دولت یک شعار جداگانه داشته باشد مشکلاتی چون کمبود در یک سال و پیش تولید در سال دیگر ادامه خواهد داشت.
این کارشناس حوزه کشاورزی با اعلان اینکه سیاست های حمایتی دولت در بخش تجاری بوسیله ابلاغ و تعیین نرخ تضمینی در پشتیبانی از کالا به انجام می رسد، افزود: اگر این قیمت تضمینی تعیین شده از طرف دولت با بهای تمام شده تناسب نداشته باشد تولید از طرف صنایع پیگیری نمی شود و دولت باید به تنهایی پیگیر زنجیره از تولید تا توزیع باشد؛ بدین سبب لازم است دولت هنگام تعیین قیمت تضمینی نظر کارشناسان و تولیدکننده را هم لحاظ کند.
فرهنگ آسا در آخر تصریح کرد: جزیره ای عمل کردن، دولت را در امور تنها می گذارد و مدیریت تولید تا فروش را برای او دشوار خواهدنمود.

1402/01/03
20:33:50
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گل چرم