معاون سازمان شیلات اعلام كرد

580 میلیون دلار ارزش تجاری قزل آلای ایران

580 میلیون دلار ارزش تجاری قزل آلای ایران

به گزارش گل چرم معاون سازمان شیلات ایران با اشاره به اینكه 170 هزار تن قزل آلا به ارزش تجاری 580 میلیون دلار در كشور تولید می شود، اظهار داشت: 11 شركت در واردات تخم چشم زده فعال می باشند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، حسین عبدالحی امروز در نشست خبری با اشاره به اینكه ایران بر طبق آمار فائو رتبه اول جهان را در تولید قزل آلا دارد، اظهار داشت: تمام ۳۲ استان كشور در این زمینه فعال می باشند و در سال ۹۷ حدود ۱۷۰ هزار تن قزل آلا در كشور تولید شده كه ۹۰ تا ۹۵ درصد آن در داخل مصرف می شود.
وی با اشاره به فعالیت ۶ هزار و ۵۰۰ واحد پرورش قزل آلا در كشور افزود: این صنعت فقط برای ۲۷ هزار نفر اشتغال مستقیم به وجود آورده ضمن اینكه بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار ارزش تولید و ۵۸۰ میلیون دلار، ارزش تجاری آن است.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات در ادامه با اشاره به واردات كشت تخم چشم زده ماهی قزل آلا به كشور گفت: ۱۸ شركت تقاضای واردات داشتند كه از این تعداد ۱۱ شركت سال قبل و سال ماقبل آن مبادرت به واردات كردند.
عبدالحی با اشاره به اینكه در میان شركت های تولید كننده تخم چشم زده ماهی قزل آلا در جهان بعضی از شركت ها تولید كنندگان بزرگ تر و شاخص تری هستند، اشاره كرد: در بحث ارزی بر طبق دستورالعمل بانك مركزی، شركت های متقاضی واردات به میزان متوسط واردات سالهای ۹۵ و ۹۶ می توانند وارد كنند و كارت بازرگانی را باید پیش از اسفند ۹۶ داشته باشند.
وی افزود: برای شركت های قدیمی اگر یك سال سابقه داشته باشند یك میلیون دلار و اگر دو سال سابقه داشته باشند، دو میلیون دلار می تواند واردات انجام دهند.
معاون سازمان شیلات اشاره كرد: ما در سال ۹۵ به مدت یك ماه، سال ۹۶، ۴۵ روز و سال ۹۷ به مدت دو ماه واردات تخم چشم زده را ممنوع كردیم. چونكه در این مدت، اوج تولید داخلی بود كه این اقدام ما با انتقاد زیادی از طرف تولید كنندگان قزل آلا مواجه گردید.
وی با اشاره به اینكه تخم چشم زده بعنوان نهاده بخش تولیدی قزل آلا مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: در كشور تخم چشم زده تولید می شود اما راندمان سازمان دهی و رشد آنها به اندازه وارداتی ها نیست و ما شروع كردیم روی این مسائل كار می نماییم.
به گفته این مقام مسئول بزرگترین مشكل تخم چشم زده های داخلی عدم رقابت با نمونه های خارجی در طول دوره رشد است.
عبدالحی در بخش دیگری از سخنان خود درباره احتمال بیوتروریسم بودن بیماری های آبزیان در كشور اظهار داشت: یكی از عمده خسارت های آبزی پروری بحث بیماری است. بعنوان مثال بیماری لكه سفید میگو به تولید این محصول خسارت می زند و این مسئله در همه جای دنیا وجود دارد. الان در نقاط مختلف دنیا، بیماری های مختلف اثرات خودرا می گذارد. درباره اینكه آیا این بیماری ها بیوتروریسم است یا خیر، سازمان دامپزشكی و وزارت اطلاعات باید رسماً اعلام نماید چونكه نیاز به بررسی و كنترل های دقیق دارد. اما مثلاً كشور صهیونیست قبلاً اعلام می كرد كه بیماری ویروسی ندارد اما الان با این بیماری ها درگیر است.
وی با اشاره به اینكه واردات تخم چشم زده در صورتی می تواند كاملاً ممنوع شود كه تولید كنندگان داخلی نیاز داخل را بطور كامل تأمین كنند و كیفیت آنرا نیز تضمین نمایند، افزود: ایران در زمینه تولیدات آبزی پروری رتبه ۱۹ جهان، قزل آلا رتبه یك، میگو رتبه ای بین ۱۲ و ۱۳ و ماهیان خاوریاری با رتبه سه قرار دارد كه این آمار بر طبق اعلام فائو است. بدین سبب ما الان جایگاه خوبی داریم.
معاون سازمان شیلات ایران درباره اینكه آیا از اعتباراتی كه به بخش تحقیقات شیلات تخصیص داده شده، راضی هستید؟ اظهار داشت: شروع خوبی بوده است.
علت اختلاف آمار گمرك با سازمان دامپزشكی
عیسی گلشاهی، مدیركل دفتر بهبود كیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات نیز در این جلسه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره تناقض آماری گمرك و سازمان دامپزشكی درباره میزان واردات تخم چشم زده در سال قبل اظهار داشت: بر طبق آخرین اعلام سازمان دامپزشكی ۲۵۸ میلیون عدد تخم چشم زده به ارزش ۵.۷ میلیون دلار وارد كشور شده است. گمرك هیچگاه میزان واردات را به صورت تعداد اعلام نمی كند گمرك وزن اعلام می كند و وزن را به راحتی نمی توان به عدد تبدیل كرد چونكه محموله هایی كه وارد گمرك می شود حاوی مواد نگهدارنده هستند.
وی افزود: بدین سبب وزنی كه از طرف گمرك اعلام شده وزن ناخالص ورود كالا بوده و ما باید این عدد را بررسی نماییم تا به وزن خالص دست یابیم كه فكر می كنم در نهایت به یك تلورانس معمول و منطقی با رقم اعلام شده از طرف سازمان دامپزشكی دست یابیم.
به گفته گلشاهی بر طبق آمار گمرك در سال ۹۶ حدود ۱۹ تن تخم چشم زده و در ۹۷ حدود ۲۹ از این كالا وارد كشور شده است.


منبع:

1398/06/13
20:20:29
5.0 / 5
6037
تگهای خبر: بازار , تولید , كالا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم