معاون وزیر جهاد كشاورزی:

می خواستند آب خزر را به دریاچه ارومیه منتقل كنند

می خواستند آب خزر را به دریاچه ارومیه منتقل كنند

گل چرم: معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: در سال های 90 و 91 می خواستند كه آب خزر را به دریاچه ارومیه منتقل كنند. همزمان نشست هایی با انجمن علوم آبیاری آمریكا انجام شد كه در این جلسه ها گفتند كه 20 سال است متوجه شده ایم كه انتقال آب بین حوزه ای بزرگترین اشتباه ما بود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، عباس كشاورز در نشست تخصصی نقد و بررسی عملكرد ستاد احیای دریاچه ارومیه كه در دانشگاه ارومیه برگزار شده است، اظهار نمود: در سال های ۹۰ و ۹۱ قصد داشتند كه ۱۰ میلیارد متر مكعب آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتقل كنند، بنا بر این نشستی با انجمن علوم آبیاری آمریكا انجام شد.
وی با اشاره به اینكه آمریكا در زمینه انتقال آب بین حوضه ای تجربه های بسیاری دارد، اشاره كرد: در یكی از نشست ها با انجمن علوم آبیاری آمریكا به ابعاد سوژه انتقال آب بین حوضه ای پرداخته شد كه رئیس این انجمن اظهار داشت كه ۲۰ سال است كه فهمیده ایم كه این كار بزرگترین اشتباه ما بوده است. بعد از نشست ها و بررسی های فراوان با انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه مخالفت كردیم البته نه به این علت كه دنبال احیا دریاچه ارومیه نبودیم، بلكه به خاطر اینكه متوجه ابعاد سوژه شدیم.
به گفته معاون وزیر جهاد كشاورزی، انتقال آب بین حوضه ای به جز مصرف شرب باید ممنوع شود، البته درباره مصرف شرب هم انتقال آب نخستین چاره نیست.
كشاورز در ادامه این نشست اظهار داشت: پیشنهاد اول من برای احیای دریاچه ارومیه این بود كه طی دو یا سه سال زراعت در حوضه دریاچه ارومیه را متوقف نماییم. تولید كشاورزی ارومیه بیشتر از ۸۰۰، ۹۰۰ میلیون دلار نیست اما نجات جمعیت، پایداری سرزمین و ارزش های سیاسی به لحاظ اینكه ارومیه شهری مرزی است، قابل مقایسه با این هزینه نیست اما پیشنهاد من پذیرفته نشد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه دست اندازی بر طبیعت اگر از حد تحمل آن بیرون رود بسیار پر هزینه خواهد بود، اشاره كرد: یكی از راهكارهای بسیار مهم برای احیای دریاچه ارومیه كاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش كشاورزی است.
وی با اشاره به اینكه محصولات كشتی تمام دشت های حوضه دریاچه ارومیه بررسی شده است، اشاره كرد: كشت یونجه بعد از گندم سطح بالایی را در حوضه دریاچه ارومیه به خود مختص كرده است. هم اكنون ۸۰ درصد آب حوضه دریاچه ارومیه صرف كشت یونجه، سیب، گندم و چغندرقند می شود كه باید بتوانیم این مساله را كنترل نماییم.
كشاورز افزود: وضعیت بارندگی در حوضه دریاچه ارومیه به نسبت مناسب می باشد ولی سرانه زمین برای افراد خیلی كم است. همین طور موضوعاتی همچون شغل جایگزین، درآمد و معیشت خصوصاً در آذربایجان غربی كه صنعت رشد چندانی نداشته، بسیار مهم می باشد.
وی با اشاره به اینكه برنامه های مختلفی برای كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی خصوصاً در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد، اظهار داشت: این برنامه ها با حفظ سطح موجود زیر كشت و متكی به بهره وری اقدامات، تكنولوژی، جایگزینی محصول و... است.
به گفته كشاورز، درحال حاضر در وزارت جهاد كشاورزی دو برنامه پنج ساله برای كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی در حال نهایی شدن است. این برنامه ها می تواند علاوه بر تقویت اشتغال، امنیت غذایی را نیر تامین كند. همین طور طی این برنامه ها مقرر است كه ۱۰۲ هكتار از اراضی تحت آبیاری میكرو قرار بگیرند كه صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.
منبع:

1398/07/23
15:27:11
5.0 / 5
5225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم