مشتری پسته های بورسی زیاد شد

مشتری پسته های بورسی زیاد شد

به گزارش گل چرم سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیكی بورس كالای ایران از افزایش تعداد انبارها در حوزه معاملات گواهی سپرده كالایی پسته اطلاع داد.


اكبر میرزاپور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه پسته یكی از كالاهای صادراتی حوزه محصولات كشاورزی است كه ارزآوری خوبی هم در بر دارد، اظهار نمود: سابقه تولید پسته در ایران و مزیت هایی كه در این زمینه وجود دارد باعث شده است كه كشورمان تا مدت ها رتبه نخست تولید این محصول و در سال های اخیر رتبه دوم تولید را در اختیار داشته باشد. از آنجاكه پسته بعد از برداشت، فرآوری و خشك می شود، قابلیت ماندگاری در انبار را هم خواهد داشت. استاندارد ملی هم برای این محصول در انواع مختلف ان تدوین شده است. همین خصوصیت ها، این محصول را به یك گزینه مناسب جهت راه اندازی انواع مختلف ابزارهای مالی بر روی آن، تبدیل نموده است.
وی اضافه كرد: طی سال های اخیر بورس كالای ایران ابزارهای مالی را روی دارایی های پایه جدیدی راه اندازی كرده است. تجربه موفق محصول زعفران در حوزه معاملات گواهی سپرده كالایی، بورس كالا را ترغیب به راه اندازی قراردادهای مشتقه روی این محصول كرد و هر روزه شاهد حجم بالایی از معاملات در هر دو حوزه هستیم. همین مسیر برای محصول پسته نیز، در بورس كالا طی شده است.
وی درباره عرضه پسته در بورس كالا در چارچوب ابزارهای مالی نوین همچون گواهی سپرده كالایی و پذیرش انبارهای تحت كلید بورس، اظهار داشت: مذاكرات گوناگونی قبل از فصل برداشت پسته در كشور، با فعالان این حوزه، صادركنندگان، باغداران، انبارداران، معامله گران و... صورت گرفت و دوره های آموزشی و توجیهی گوناگونی در شهرستان های استان كرمان اجرا شد. ماحصل این مذاكرات، پذیرش دو انبار در بورس كالا برای انجام معاملات گواهی سپرده كالایی پسته بوده است. این دو انبار كه در شهرستان های زرند و سیرجان شروع به فعالیت كردند، هم اكنون در حال ارتقا و افزایش ظرفیت انبار برای پذیرش محصول هستند.
روند رو به رشد معاملات گواهی سپرده پسته
میرزاپور به روند رو به رشد معاملات گواهی سپرده پسته هم اشاره نمود و اظهار داشت: آمار معاملات گواهی سپرده كالایی پسته در بورس كالا از روز آغاز انجام معاملات به تاریخ ۹ مهر ماه، تابحال روند رو به رشدی داشته و به صورت تجمیعی طی این مدت بالغ بر ۱۹۲ تن محصول در این بازار مورد معامله قرار گرفته است؛ به نحوی كه در ایام ابتدایی آبان ماه ركورد بیشتر از ۳۸ تن معامله در روز هم ثبت شده است.
وی اشاره كرد: باتوجه به شرایط اقلیمی در كشور، پیشبینی شده است كه برداشت پسته امسال نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت و این یعنی بازار نسبت به سال قبل گسترده تر خواهد بود؛ برهمین اساس، این پتانسیل وجود دارد كه بتوان ظرفیت انبارهای مورد پذیرش در بورس كالا و تعداد آنها را توسعه داد.
انبارهای جدید پسته در صف انتظار پذیرش در بورس
وی از اعلام آمادگی انبارهای جدید جهت پذیرش در بورس كالا سخن گفت و اظهار نمود: در این عرصه انبارهای دیگری هم متقاضی پذیرش در بورس كالا هستند و فرآیندهای اجرایی جهت پذیرش را هم تا حدی طی كرده اند. در این راستا انبارهایی در شهرستان های كرمان، رفسنجان، زنگی آباد و فیض آباد مورد بازدید قرار گرفته و درحال پذیرش هستند.
سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیكی بورس كالای ایران اضافه كرد: هم اكنون معاملات گواهی سپرده كالایی روی پسته فندقی ۳۰-۳۲ به راه افتاده است و با عنایت به تنوع انواع پسته در كشور و وجود استانداردها و خصوصیت های متفاوت، امكان راه اندازی این معاملات برای سایر انواع پسته هم وجود دارد؛ اما با عنایت به حجم بازار این محصولات و هم شرایط صادراتی آنها، می بایست در این رابطه تصمیم گیری شود.
تسهیل دسترسی باغداران به انبارهای بورسی
میرزاپور با اشاره به اینكه راه اندازی معاملات برای سایر انواع و هم توسعه ظرفیت انبارها و افزایش تعداد آنها، مزایایی را برای فعالان این بازار خواهد داشت، اضافه كرد: همچون این مزایا این است كه با عنایت به پراكندگی جغرافیایی گسترده در سطح استان كرمان، دسترسی باغداران پسته به انبارها تسهیل شده و قادر خواهند بود با طی مسافت كمتری محصول خویش را به انبار بورسی تحویل دهند.
وی افزود: از طرفی با توسعه بازار، مشاركت جدی تر صادركنندگان و تجار این حوزه هم تسهیل خواهد شد، چونكه اغلب صادركنندگان برای فروش های صادراتی و تداوم روابط تجاری خود با سایر كشورها، احتیاج به تجمیع محصول از میان باغداران و فروش آن هستند؛ انبارهای مورد پذیرش بورس این شرایط را فراهم نموده و محصول باغداران در آنها تجمیع شده است و صادركنندگان قادر خواهند بود به میزان نیاز خود، مبادرت به خرید از این بازار كنند.1398/08/06
10:36:07
5.0 / 5
5438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم