معاون وزیر جهادكشاورزی:

سالانه 56 میلیارد دلار برای مقابله با فرسایش خاك هزینه می شود

سالانه 56 میلیارد دلار برای مقابله با فرسایش خاك هزینه می شود

به گزارش گل چرم معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه 56 میلیارد دلار برای فرسایش خاك هزینه می نماییم، اظهار داشت: 5 برابر مواد غذایی و محصولات اساسی در سال آینده صرف فرسایش خاك می شود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، كاظم خاوازی در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاك با اشاره به اینكه برمبنای برآوردهایی كه انجام شده برای هر تن فرسایش خاك ۲۸.۱۶ دلار هزینه در نظر گرفته می شود، اظهار داشت: با عنایت به اینكه سالانه حدود دو میلیارد تن فرسایش خاك در كشور داریم بدین سبب به صورت پنهان ۵۶ میلیارد دلار هزینه صرف می نماییم.
وی افزود: به عبارت دیگر ۵ برابر واردات مواد غذایی و محصولات اساسی در سال آینده برای فرسایش خاك هزینه می نماییم.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی با اشاره به اینكه فرسایش خاك در كشور ۱۰ تن در هر هكتار است، اظهار داشت: این مساله خیلی جدی است و ما باید به آن توجه اساسی داشته باشیم.
خاوازی با اشاره به اینكه قدرت تحمل فرسایش پذیری خاك را از دو منظر می توان مورد توجه قرار داد، اظهار داشت: نگاه اول در دنیا نگاه خاك سازی است كه عدد آن رقمی بین دو دهم تا ۲.۲ تن در هكتار است و با عنایت به اینكه ایران در منطقه خشك و نیمه خشك قرار دارد ما باید دو دهم تن در هكتار را برای این مساله در كشور در نظر داشته باشیم. بدین سبب خاك سازی در كشور فرآیندی طولانی است و ما در این عرصه از مرز خطر نیز مقداری بالاتر رفتیم كه باید فكری به حال آن نماییم.
وی افزود: نگاه دیگر افت عملكرد است كه رقم آن عددی بین یك تا ۱۱ تن در هكتار در نظر گرفته می شود كه در این عرصه نیز ما در مرز آگهی هستیم و همه این موارد نشان میدهد باید رویكرد جدی تری در این عرصه اتخاذ نماییم.
منبع:

1398/09/13
15:44:16
5.0 / 5
4977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گل چرم
گل چرم