میزان افزایش مالیات ها در سال آینده

میزان افزایش مالیات ها در سال آینده

به گزارش گل چرم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ درآمدهای مالیاتی نسبت به امسال ۲۳ هزار میلیارد تومان بیشتر در نظر گرفته شده كه بیشترین میزان افزایش را مالیات بر ثروت با ۶۸ درصد به خود اختصاص داده و مالیات بر واردات هم ۳۹ درصد كاهش را تجربه خواهد نمود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، امسال حدود ۱۷۲ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی مصوب شده بود كه تا آخر هشت ماهه اول سال حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان آن محقق شد. اینك در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ دولت درآمدهای مالیاتی را حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیشبینی كرده است. به عبارت دیگر درآمد مالیاتی پیشبینی شده برای سال ۱۳۹۹ در مقایسه با رقم مصوب سال جاری ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

مالیات اشخاص حقوقی كمترین افزایش را دارد
در این راستا، میزان درآمد حاصل از مالیات اشخاص حقوقی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ معادل ۴۴ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است درحالی كه این میزان در قانون بودجه امسال ۴۱ هزار میلیارد تومان است؛ ازاین رو میزان مالیات اشخاص حقوقی حدود ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان و معادل ۷.۳ درصد افزایش داشته است.
همینطور میزان درآمد حاصل از مالیات بر درآمدها درحالی در قانون بودجه سال جاری ۲۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود كه در لایحه بودجه سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است. ازاین رو در این بخش هم با افزایش حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومانی و رشدی معادل ۳۳ درصدی مواجه بودیم.
بر طبق این گزارش، میزان مالیات بر ثروت هم در لایحه بودجه سال آینده ۶۹۰۰ میلیارد تومان پیشبینی شده است كه در مقایسه با قانون بودجه امسال كه ۴۱۰۰ میلیارد تومان بود، حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان معادل ۶۸ درصد افزایش یافته است.

مالیات بر واردات ۳۹ درصد كم شد
همینطور میزان مالیات بر واردات در قانون سال جاری ۳۳ هزار میلیارد تومان است درحالی كه این در لایحه بودجه سال آینده ۲۰ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است. بر این اساس میزان مالیات بر واردات با كاهش ۱۳ هزار میلیارد تومان یعنی بیشتر از ۳۹ درصد كاهش مواجه خواهد شد.
میزان مالیات بر كالا و خدمات هم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ معادل ۹۳ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است كه نسبت به سال جاری كه ۷۲ هزار میلیارد تومان است، افزایش ۲۱ هزار میلیارد تومانی معادل ۲۹ درصد دارد.
بر این اساس، مالیات بر ثروت بیشترین افزایش را در سال آینده خواهد داشت و بعد از آن مالیات بر درآمد، مالیات بر كالاها و خدمات قرار دارند. همینطور مالیات بر اشخاص حقوقی كمترین افزایش را داشته و مالیات بر واردات هم ۳۹ درصد كاهش را تجربه خواهد نمود.
در این حوزه حیدر مستخدمین حسینی- معاون وزیر اسبق اقتصاد - در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود كه در این لایحه بر مالیات از درآمد حاصل از گمرك تاكید زیادی شده است، اما باید توجه داشت كه واردات و در نتیجه مالیات از درآمد واردات كاهش پیدا كرده است و در حالی در بخش مالیات از درآمد حاصل از گمرك ۱۹۵ هزار میلیارد تومان دیده شده كه هم كشور با ركود مواجه می باشد و هم تورم ۴۰ تا ۴۵ درصدی داریم؛ ازاین رو بودجه ای كه برای این بخش دیده شده چگونه باید تحقق پیدا كند و بنگاه های اقتصادی چگونه باید بتوانند مالیات دهند؟

افزایش مالیات حقوق بگیران ۶۶ درصد، افزایش مالیات ثروتمندان ۱۶ درصد بود!
وی ضمن اعتقاد براینكه نظام مالیاتی كشور بسیار ضعیف و ناكارآمد است، اظهار نمود كه از سال ۹۲ تا ۹۶ مالیات حقوق بگیران ۶۶ درصد و مالیات كالا و خدمات بیشتر از ۸۰ درصد افزایش یافته است. در حالیكه میزان افزایش مالیات بر ثروت فقط ۱۶ درصد بوده و به پای تورم هم نمی رسد. در واقع ثروتمندان در شرایط تورمی حداقل مالیات را هم پرداخت نكردند اما حقوق بگیران مالیات بیشتری پرداخت كردند.
مستخدمین حسینی با اشاره به كسری ۱۰۶ هزار میلیارد تومانی بودجه، پیشنهاد كرد كه حذف معافیت مالیاتی فرصت خوبی برای جبران كسری است و با حذف معافیت مالیاتی، ظرفیت مالیاتی كشور مشخص می شود. در كنار آن دولت می تواند ردیف بودجه ای در نظر بگیرد كه كمك هایی كه می خواهد برای فعالیتهای اقتصادی یا برای افرادی از این ردیف تامین كند. اینگونه همه باید مالیات پرداخت كنند و فرهنگ مالیاتی افزایش پیدا می كند؛ تصویر روشنی از افراد و فعالیتهایی كه باید معاف باشند عرضه می شود و همه اطلاع خواهند داشت كه چه كسانی و به چه میزان از مالیات معاف هستند.
این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد كه با این اتفاق نیازی به درآمد حاصل از فروش نفت نداریم و می توان درآمد نفت را صرف پروژه های عمرانی كرد.1398/09/19
21:40:49
5.0 / 5
5260
تگهای خبر: تجربه , خدمات , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم