قائم مقام وزیر صمت خبر داد:

كاهش قیمت گوجه فرنگی در بازار

كاهش قیمت گوجه فرنگی در بازار

به گزارش گل چرم ایسنا/كرمان قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به این كه قیمت گوجه فرنگی نیز در حال برگشت است و كاهش پیدا خواهد كرد، اظهار داشت: كار جلسه تنظیم بازار فقط كاهش قیمت كالاها نیست و در بعضی مواقع ما حتی افزایش قیمت داریم تا تولیدكننده ضرر نكند.


"حسین مدرس خیابانی" ظهر امروز ۲۱ اذرماه در جلسه تنظیم بازار استان كرمان هدف تنظیم بازار را پشتیبانی از تولیدكننده و مصرف كننده دانست و اظهار داشت: تامین، توزیع و كنترل بازار سه حلقه جلسات تنظیم بازار است و هر كدام از این سه حلقه خوب اجرا نشود، بازار گرفتار مشكل می شود، ضمن آنكه با بگیر و ببند هیچ بازاری تنظیم نمی گردد.
وی اظهار نمود: تنطیم بازار صرفا محدود به كشور ایران نیست و در همه كشورهای دنیا حوزه مداخله گری و تنظیم گری دولت در اقتصاد دنیا وجود دارد و افرادی كه می گویند تنظیم بازار را به بازار بسپاریم و... مطالبی است كه غربی ها در كتاب های خود تنها نوشته اند برای اینكه خودشان این مسائل را رعایت نمی كنند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان كرد: در بازار به هم ریخته رقابت به وجود نمی آید و آنچه كه بعضی از فعالان اقتصادی به آن در حوزه دخالت دولت اعتراض دارند، دخالت های غیر ضروری دولت می باشد.
وی از اقدامات صنعت، معدن و تجارت درباب تنظیم بازار سخن به میان آورد و بیان كرد: قسمتی از اقدامات ما پیش از افزایش نرخ بازار بود و كوشیدیم فراوانی كالا در بازار باشد كه بخش عمده ای از انبارها و بنادر ما در جنوب سرشار از كالاهای اساسی و استراتژیك است.
مدرس خیابانی با بیان این مطلب كه زمانی كه بازار تنظیم می شود كه دو شاخص بازار یعنی قیمت و موجودی كالا باید در صد مطلوبی قرار بگیرند، عنوان كرد: سوژه تنظیم بازار حفظ معیشت اقشار متوسط و كم درآمد جامعه است. گفتنی است كه زمانی بازار حالش خوب است كه تامین، توزیع و كنترل، كاركرد مناسبی داشته باشند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان این مطلب كه دولت به اعتبار فراوانی كالای استراتژیك در كشور افزایش قیمت بنزین را انجام داد، عنوان كرد: مردم اطمینان داشته باشند كه كالا در بازار وجود دارد و هیچ كمبودی نداریم و واردات كالاهای اساسی نیز انجام شده است.
وی اضافه كرد: فراوانی كالاها از چند جهت برای ما اهمیت دارد یكی اینكه مردم اطمینان پیدا می كنند كالاهای كه الان در بازار موجود است، ۱۰ روز دیگر هم وجود دارد و این موجب می شود خانه های مردم انبار كالاها نشود.
مدرس خیابانی اظهار نمود: پس از افزایش قیمت بنزین جلسات تنظیم بازار در كشور انجام شد و تاكید ما بود كه آثار روانی بر این افزایش قیمت كنترل شود و اصل هماهنگی بین دستگاه ها را ایجاد كردیم و اتحادیه ها، تعاونی ها و اتاق های اصناف به میدان آمدند.
وی با اشاره به اینكه تخفیفات فروشگاه های زنجیره ای ادامه دار شده و همه همكاریهای لازم را در این راستا كردند اضافه كرد: نظارت بر بازار شدید و كنترل شده است بطوریكه ۴ هزار و ۳۰۰ بازار در سطح كشور با سایر دستگاه های نظارتی پای كار آمدند.
قائم مقام وزیر صمت عنوان كرد: ۷ هزار و ۵۰۰ اتحادیه داریم كه آنها نیز بازرسان خودرا به بازار آوردند و همكاری كردند و این افراد از جنس جریمه كردن نیستن بلكه برای مصالحه در بازار حضور دارند و در سه هفته گذشته پس از اصلاح قیمت بنزین ۳۰۰ هزار مورد بازرسی در سراسر كشور انجام شده است كه ۲۴ هزار پرونده تعزیراتی در سطح كشور از این بازرسی ها تشكیل شده است.
وی با تاكید برآنكه باید با مسایل منطقی برخورد نماییم، بیان كرد: نگاه افراط و تفریطی نباید داشته باشیم و امكان ندارد بنزین افزایش پیدا كند اما قیمت سایر كالاها افزایش پیدا نكند، بدین سبب حمل كالاهایی كه بوسیله خودرو های بنزین سوز انجام می شود اساسا بر نرخ تمام شده كالا اثر می گذارد و اساسا به زور نمی توان قیمت كالا را ثابت نگه داشت اما باید مدنظر داشت كه تنظیم بازار تاكید دارد پس از اجرای سهمیه بندی بنزین تنها برخی كالاها افزایش قیمت واقعی دارند و آن افزایش نیز برمبنای اسناد و مداركی كه سازمان حمایت ارائه می كند، است.
مدرس خیابانی درباب نرخ كرایه ها اظهار نمود: نرخ حمل و نقل مسافر تنها وابسته به افزایش قیمت بنزین نیست و اول امسال نیز شاهد افزایش كرایه ها بودیم در حالی كه بنزین هم گران نشده بود؛ همین طور افزایش آهن و برخی دیگر از كالاها نیز ربطی به گرانی بنزین ندارد برای اینكه سوخت ماشین های كه این كالاها را حمل می كنند گازوئیلی است.
وی با اشاره به اینكه قیمت گوجه فرنگی نیز در حال برگشت است و كاهش پیدا خواهدنمود بیان كرد: كار جلسه تنظیم بازار فقط كاهش قیمت كالاها نیست و در بعضی مواقع ما حتی افزایش قیمت داریم تا تولیدكننده ضرر نكند.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار نمود: اگر ما سركوب قیمت انجام دهیم، دیگر تولید شكل نمی گیرد و ما نمی توانیم آنرا به زور نگه داریم همین طور یك دیدگاه دیگر افراطی این است كه هر زمان كه قیمت بنزین افزوده می شود باید قیمت كالاها دو برابر شود و این حرف كاملا اشتباه است، مگر اثرات افزایش بنزین به چه میزان است؟
وی بیان كرد: مطالعاتی كه بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه، موسسه مطالعات بازرگانی و معاونت برنامه ریزی وزارت صمت بر روی كالاها انجام داده است اثر واقعی افزایش بنزین به ازای ۱۰۰ درصد، افزایش را تنها ۴ درصد محاسبه كرده است.
منبع:

1398/09/21
20:10:05
5.0 / 5
5110
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم