این فلز باارزش خیال ارزانی ندارد!

این فلز باارزش خیال ارزانی ندارد!

گل چرم: قیمت پالادیم به سبب كمبود شدید عرضه نسبت به تقاضا كه ناشی از مصرف بالا در صنعت خودروسازی است، در سال میلادی آینده همچنان در اوج ركورد بالای اخیر خود خواهد ماند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، پالادیم در طول سال ۲۰۱۹ رشد شایان توجهی داشته است با این وجود بیشتر مفسرین قیمت این فلز باارزش را پایین ركورد بالای اخیرش پیش بینی كرده اند. بعضی از مفسرین انتظار دارند پالادیم در سال نو باردیگر ركوردشكنی كند اما سایرین نسبت به تصحیح قیمت و كاهش آن در این بازار بلندپرواز آگهی داده اند.

روهیت ساوانت، مدیر تحقیقات "گروه سی پی ام" در این زمینه به كیتكونیوز اظهار داشت: ما بر این باوریم كه عوامل عرضه و تقاضا حمایت كننده خواهد بود و سرمایه گذاران را علاقمند نگه می دارد و بدین سبب قیمتها بالا می مانند.

انتظار می رود پلاتین هم در سال ۲۰۲۰ افزایش قیمت داشته باشد اما این فلز برخلاف پالادیم كمبود شدید عرضه ندارد و هر گونه افزایشی ملایم خواهد بود و در نتیجه پلاتین اختلاف قیمت شایان توجهی با پالادیم خواهد داشت.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه ۱۹۶۶ دلار و ۲۵ سنت معامله شد كه ۵۶ درصد رشد از شروع سال ۲۰۱۹ تابحال را نشان میدهد. پلاتین ۹۳۹ دلار و ۶۰ سنت بود كه ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته است.

مصرف اصلی این فلزات در مبدلهای كاتالیزوری است. پالادیم در موتورهای بنزینی بازار چین و آمریكا كه نخستین و دومین بازارهای بزرگ جهان هستند محبوب است و پلاتین در خودرو های دیزلی كه در اروپا محبوب هستند به كار می رود.

به گفته ناظران، تا دو سال پیش پلاتین فلز گرانتری بود اما حالا تحت تاثیر این انتظار كه خودروسازان در مبدلهای كاتالیزوری پالادیم را جایگزین پلاتین خواهند كرد، پالادیم گرانتر شده اما تابحال چنین تغییری روی نداده است.

به گفته سوكی كوپر، مفسرین فلزات باارزش در بانك استاندارد چارترد، فروش خودرو در سال ۲۰۱۹ كاهش داشته كه به معنای تقاضای كمتر برای پالادیم است اما این اتفاق با افزایش خرید پالادیم در شماری از كشورها همچون چین و هند جبران شده است. به خصوص چین مقررات محیط زیستی سخت گیرانه ای را در پیش گرفته و انتظار می رود مصرف پالادیم در خودرو ها امسال ۵۰ درصد و سال میلادی آینده ۱۰ درصد افزایش پیدا كند.

در حقیقت شركت "تی دی سكیوریتیز" انتظار دارد تقاضای جهانی برای پالادیم در سال ۲۰۲۰ بیشتر از چهار درصد رشد كند در صورتیكه میزان عرضه تنها ۰.۶ درصد رشد خواهدنمود. علاوه بر افزایش بكارگیری پالادیم در خودرو، پیش بینی می شود فروش خودرو باردیگر رونق پیدا كند.

این شركت كمبود عرضه پالادیم به میزان ۳۰۰ هزار اونس در سال ۲۰۱۹ و ۷۶۰ هزار اونس در سال ۲۰۲۰ را پیش بینی كرده است. استاندارد چارترد كمبود عرضه پالادیم به میزان ۶۰۱ هزار اونس در سال میلادی جاری و ۷۶۷ هزار اونس در سال آینده را پیش بینی كرده است.

"تی دی سكیوریتیز" قیمت هر اونس پالادیم در سال ۲۰۲۰ را ۱۸۸۸ دلار پیش بینی كرده كه بالاتر از ۱۵۲۰ دلار برای سال ۲۰۱۹ است. با مشاركت اندك سفته بازان، قیمت پالادیم احوالی آخر سال به سمت ۲۰۰۰ دلار پیش خواهد رفت كه سفته بازان را به سرمایه گذاری در این فلز تشویق می كند.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، سایرین معتقدند قیمت پالادیم از نظر تاریخی بسیار بالاست و از سطح فعلی اندكی عقب نشینی خواهد داشت. بانك ABN AMRO قیمت هر اونس پالادیم تا آخر سال ۲۰۲۰ را ۱۴۵۰ دلار و كومرس بانك ۱۵۰۰ دلار پیش بینی می كند.

گروه سی پی ام میانگین قیمت هر اونس پلاتین در سال ۲۰۲۰ را ۹۱۵ دلار و كومرس بانك ۹۰۰ دلار پیش بینی كرده است.

منبع:

1398/09/24
11:41:09
5.0 / 5
5318
تگهای خبر: استاندارد , بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم