قائم مقام وزیر صمت در پاسخ به گل چرم:

وجود ۱۲ واردكننده چادر مشكی یعنی انحصار نداریم

وجود ۱۲ واردكننده چادر مشكی یعنی انحصار نداریم

به گزارش گل چرم قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اظهار نمود: حضور 12 واردكننده چادر مشكی نشان میدهد كه در این بخش انحصار وجود ندارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی در مراسم "هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری در بخش صنعت، معدن و تجارت" در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران در خصوص اینكه "وزارت صمت برای مقابله با مافیای واردات چادر مشكی چه برنامه ای دارد"، اظهار نمود: تعبیر مافیا را قبول ندارم اما باید بگویم وزارت صمت به دقت مراقبت می كند كه واردات بیش از حد و غیرضروری صورت نگیرد.
وی با اشاره به ممنوعیت واردات ۱۶۰۰ قلم ردیف تعرفه كالا كه تولید داخل آن وجود دارد یا كالای غیر ضروری می باشد، اشاره كرد: عمده كالاهای وارداتی هم اكنون از تولید مواد اولیه كارخانجات داخلی پشتیبانی می كند. همین طور در زمینه برخی كالاهای ضروری و استراتژیك كسری هایی وجود دارد كه قسمتی از واردات به آنها مربوط می شود.
به گفته این مقام مسئول تعادل قیمت ها نشان دهنده جلوگیری از واردات غیرضروری است و اگر در حوزه ای واردات بیش از اندازه صورت گیرد، قیمت ها متعادل نخواهد بود.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه برای داخلی سازی تولید چادر مشكی باید موقعیت ایجاد شود، اشاره كرد: با عنایت به ممنوعیتی كه در امتداد مراقبت از منابع ارزی ایجاد شده، فرصت خوبی برای تولید داخلی چادر مشكی فراهم گشته است.
مدرس خیابانی همین طور با اشاره به طرح های دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صمت و انتقال تكنولوژی های جدید تولید چادر مشكی از طرف واحدهای صنعتی، اظهار داشت: هم اكنون شكاف عمیق بین میزان تقاضای چادر مشكی در داخل كشور و توان تولید این محصول وجود دارد؛ بدین سبب باید از راه افزایش ظرفیت كارخانه های تولیدی و ایجاد واحدهای جدید، پاسخگوی نیاز داخلی كشور باشیم.
وی با اشاره به اینكه باید بجای واردات از كشورهای غیرمسلمان به صادركننده چادر مشكی تبدیل شویم، اصرار كرد كه هم اكنون موقعیت خوبی برای ارتقاء تولید و صادرات چادرمشكی وجود دارد.
این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینكه "آیا مافیایی در زمینه واردات چادر مشكی وجود دارد یا خیر"، اظهار داشت: وقتی ۱۲ واردكننده در زمینه واردات چادر مشكی وجود دارد، یعنی انحصاری وجود ندارد و این ۱۲ شركت می توانند با هم رقابت كنند و انحصار را بشكنند.
وی اضافه كرد: تعدد بیش از اندازه در واردات - صادرات اتفاق خوبی نیست و باید مرزی بین تكثر و یكپارچگی قائل باشیم.
منبع:

1398/09/25
20:12:50
5.0 / 5
5132
تگهای خبر: تولید , صادرات , فناوری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گل چرم