در پاسخ به مهر مطرح شد

طرح شیر مدارس فقط در ۸ استان اجرا می شود

طرح شیر مدارس فقط در ۸ استان اجرا می شود

گل چرم: دبیر انجمن صنایع لبنی با اشاره به صادرات ۷۷۰ میلیون دلاری فرآورده های لبنی اظهار داشت: طرح شیر مدارس فقط در هشت استان در حال اجرا می باشد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، رضا باكری امروز در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت اجرای طرح شیر مدارس در كشور اظهار داشت: این طرح حدود دو سال به سبب عدم تأمین اعتبارات لازم اجرایی نشد و امسال هم به همت قائم مقام وزیر صنعت و پیگیری هایی كه مسؤلان وزارت صمت انجام دادند، سرانجام بودجه آن در مجلس مصوب شد و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای شیر مدرسه در سال ۹۸ تخصیص یافت كه سازمان برنامه و بودجه ۵۰ درصد آنرا ابلاغ نمود.
وی افزود: به همین جهت اجرای طرح در هشت ۸ استان كم برخوردار تصویب گردید كه در برخی از این استان ها تا به امروز شیر دریافت شده و در بخشی دیگر هم به سبب تأخیر در تأمین اعتبار، هنوز طرح آغاز نشده است
باكری افزود: در این هشت استان ۲۱۸ میلیون پاكت شیر استریل طی سال تحصیلی جاری توزیع می شود و همان گونه كه عرض كردم بخشی از این كار انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه امیدواریم طرح به صورت كامل در هشت استان صورت گیرد، اظهار داشت: محدودیت های درآمدی دولت سبب شده كه اجرای طرح به هشت استان محدود شود وگرنه باید هر ۳۱ استان مشمول این طرح می شدند.
باكری درباره اینكه آیا سال آینده این طرح به سایر استان ها هم تعمیم داده خواهد شد، اظهار داشت: امیدوار هستیم میزان اعتبارات برای طرح افزایش یابد و در ۳۱ استان طرح اجرا شود.
به گفته وی، هم اكنون استان هایی همچون سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، خراسان جنوبی و … همچون استان هایی هستند كه طرح در آنجا اجرا می شود.
بی مهری به طرح شیر مدارس
در ادامه این نشست، حسین چمنی كارشناس صنعت لبنیات افزود: طرح شیر مدارس سالهاست مورد بی مهری مسؤلان مربوطه قرار گرفته و در ۱۰ الی ۱۲ سال قبل مصوبه مجلس در خصوص اینكه تمام دانش آموزان باید ۷۰ نوبت شیر ۲۰۰ لیتری دریافت نمایند، اجرا نشده است.
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره راهكارهای افزایش سرانه مصرف شیر در كشور اظهار داشت: راهكار اول این است كه باید نگرش ما و بخصوص مسؤلان تغییر كند. متأسفانه در كشور ما نگرش ها بیمار و درمان محور است، در حالیكه باید پیشگیری محور باشیم.
چمنی با اشاره به اینكه حدود ۲۰ سال دیگر ۲۶ میلیون سالمند در كشور خواهیم داشت، اظهار داشت: این سالمندان با عنایت به بیماری های مختلفی كه دارند تمام بودجه مملكت را به خود اختصاص می دهند، ازاین رو باید در جهت جلوگیری از این وضعیت حركت نماییم و هدف طرح شیر مدرسه هم پیشگیری است.
وی با اشاره به اینكه ۸۰ درصد كلسیم بدن از لبنیات تأمین می شود، اضافه كرد: ما باید مردم را آگاه نماییم كه خودزنی نكنند و وقتی كه لبنیات گران می شود، از خرید آن سر باز نزنند، چون كه هزینه های درمان بسیار بالاتر از هزینه ای است كه برای خرید لبنیات صرف می شود.
چمنی همینطور با اشاره به اینكه میزان تولید شیر كشور از ۸ میلیون تن بیشتر نیست، اظهار داشت: ۱۰ درصد این رقم صادر می شود، پنج درصد به مصرف گوساله ها می رسد و پنج درصد هم شامل ضایعات است، ازاین رو سرانه مصرف حدود ۸۰ كیلوگرم است كه با سرانه مطلوب جهانی كه ۲۷۰ كیلوگرم به بالا است، فاصله وحشتناكی داریم.
صادرات ۷۷۰ میلیون دلاری لبنیات در سال
در ادامه این نشست، باكری با اشاره به اینكه سالانه حدود هفت میلیون تُن شیر توسط واحدهای لبنی تحویل گرفته می شود، اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد این میزان (۴۵۰ هزار تن در سال) صادر می شود و ارزش آن به صورت میانگین از ۷۰۰ تا ۷۷۰ میلیون دلار در سال است.
به گفته باكری، این زنجیره از نهاده های دامی، دامداری ها و صنعت گرفته تا بخش توزیع برای بیشتر از ۲ میلیون نفر اشتغال بوجود آورده است.
وی افزود: پیش از هدفمندی یارانه ها، هزار و ۳۳۸ واحد لبنی در كشور فعال بود اما هم اكنون تعداد واحدهای فعال به ۴۰۰ عدد رسیده، البته احتمال دارد كه تعدادی هم به صورت نیمه فعال درآمده باشند.
در ادامه محمد فربد عضو هیأت مدیره انجمن لبنی كشور توضیح داد: واحدهای لبنی كه طی سال های اخیر تعطیل شدند عمدتاً واحدهای تك محصولی بودند و برای تك محصولی ها همین الان هم امكان فعالیت مقدور نیست. به همین جهت این واحدها یا تجمیع شدند یا از بخش تولید خارج شدند.
حدود ۱۵ میلیون تن ظرفیت تولید صنایع لبنی كشور است
چمنی در ادامه این بحث، با اشاره به اینكه بخش صنایع لبنی در حوزه صادرات سرآمد صنایع غذایی در چند سال گذشته بوده است، اظهار داشت: این نشان داده است صنعت ما به بلوغ رسیده ضمن اینكه صنعت شیر جزو معدود صنایعی است كه خصوصی سازی شده در حالیكه بیشترین دخالت های دولت هم در این بخش است.
به گفته این كارشناس صنعت لبنی، ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن ظرفیت تولید لبنیات در صنعت بوجود آمده است.
وی با اشاره به افزایش مداوم قیمت لبنیات در سال های اخیر اظهار داشت: حدود ۹۲ درصد هزینه های تولید خارج از اختیار تولیدكننده است. ضمن اینكه ۷۰ درصد هزینه تولید ما مربوط به قیمت شیر خام است. آیا تولیدكننده مسئول پاسخگویی به بحث قدرت خرید مردم است؟ این امكان پذیر نیست یك كالا را گران تولید نماییم و آنرا ارزان بفروشیم.
قیمت شیر خام بین ۲۶۰۰ تا ۲، ۷۰۰ تومان است
چمنی افزود: بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خام ۲، ۳۹۰ تومان تصویب شده و به ازای هر دهم درصد چربی ۳۶ تومان به این رقم اضافه می شود.
وی اضافه كرد: هم اكنون قیمت شیر خام بسته به نوع و كیفیت آن بین ۲۶۰۰ تا ۲، ۷۰۰ تومان است و با همین ارقام از دامداران خریداری می شود.
در ادامه این نشست میراسلام تیموری رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی در پاسخ به پرسشی در خصوص روند پرداخت پول دامداران توضیح داد: ما در این حوزه مشكلی نداریم و به صورت متعارف پرداخت مطالبات دامداران یك ماه طول می كشد اما بعضی از شركت ها به صورت پیش پرداخت كامل شیر را از دامداران خریداری می كنند و بعضی از شركت ها هم بیشتر از یك ماه طول می كشد طلبشان را به تولیدكنندگان بپردازند و این یك امر توافقی بین دامدار و شركت های لبنی است.
دامداری ها و شركت های لبنی با بیشترین بهره برداری فعالیت می كنند
تیموری با اشاره به اینكه دامداری ها و شركت های لبنی با بیشترین بهره وری خود كار می كنند، اظهار داشت: هم اكنون قیمت شیر خام حدود ۲، ۶۰۰ تومان است اگر ارز دولتی را از نهاده های مصرفی این كالا حذف نماییم قیمت آن بر مبنای پیشبینی ها به ۳۴۰۰ تا ۳، ۵۰۰ تومان می رسد كه كمتر از ۳۰ سنت است. این در شرایطی است كه در اروپا قیمت شیر خام بین ۳۵ تا ۴۵ سنت است كه همین نشان داده است ما بهره وری بالایی در تولید داریم.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینكه ایران در تولید شیر خام خودكفا شده است اظهار داشت: هم اكنون ما قابلیت رقابت با كشورهای بزرگ دنیا ازجمله هلند و آمریكا را در زمینه دامداری داریم.
وی با اشاره به اینكه قیمت یك كیلوگرم شیر پاستوریزه در اروپا ۵ برابر قیمتی است كه شیر خام از دامدار خریداری می شود، اظهار داشت: این قیمت در ایران حداكثر دو برابر است اما ما با بحث قدرت خرید مردم مواجه هستیم كه در این مسئله هم تولیدكنندگان دخالتی ندارند و متغیرهای دیگر آنرا تعیین می كنند.
تیموری با اشاره به اینكه قیمت لبنیات با قیمت های پیش از سال ۹۰ مقایسه می شود، اظهار داشت: این در شرایطی است كه در آن سال ها به لبنیات یارانه اختصاص پیدا می كرد و از سال ۹۰ این یارانه قطع شده است ازاین رو مقایسه قیمت ها با آن دوران اقدام منطقی نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واردات كره اظهار داشت: ایران به لحاظ نوع مصرف و نوع شیر تولیدی با كسری چربی مواجه می باشد، در كشور ما مصرف خامه های صبحانه و خامه های قنادی بسیار بالاست و همین دو مبحث سبب شده با كسری چربی مواجه باشیم.
تیموری با اشاره به واردات متوسط ۴۰ هزار تن كره در ۱۰ سال گذشته اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به این شرایط مبادرت به واردات گاوهای جدیدی كرده كه شیر تولیدی آنها چربی بیشتری دارد و می تواند كسری چربی كشور را برطرف كنند.
رئیس هیأت مدیره انجمن لبنی كشور با اشاره به صادرات فرآورده های لبنی اظهار داشت: از دولت می خواهیم برای واردات و صادرات اقلام در رابطه با صنعت لبنی یك ارز و یك تعرفه مرجع تعیین كند تا ما در حوزه صادرات گرفتار مشكل نشویم.
به گفته تیموری، هم اكنون افغانستان، روسیه و عراق بزرگترین مقاصد صادراتی فرآورده های لبنی كشور ما هستند همینطور كشورهای حاشیه خلیج فارس همچون قطر، امارات و كویت و هم كشور ژاپن، جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم از دیگر مشتریان لبنیات ایران هستند.
وی با اشاره به اینكه عراق واردات برخی كالاها را ممنوع كرده یا برای آنها تعرفه بوجود آورده است، اظهار داشت: واردات محصولاتی مانند ماست و دوغ ممنوع شده اما به سبب كمبودی كه در بازارهای كشور وجود دارد اجازه واردات سایر اقلام را صادر می كند.
تیموری همینطور با اشاره به اینكه قیمت ۱۴ قلم فرآورده لبنی كه ۷۵ درصد سبد مصرفی مردم را تشكیل می دهد با مجوز دولت افزوده می شود، اظهار داشت: راجع به مابقی محصولات هم آیین نامه داریم و بر مبنای آیین نامه افزایش قیمت رخ می دهد.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینكه آیا تا آخر سال احتمال افزایش قیمت لبنیات وجود دارد، اظهار داشت: بنده لسان الغیب نیستم و امكان دارد این اتفاق رخ بدهد.
تیموری توضیح داد: با عنایت به اینكه قیمت شیر خام از جانب دولت ۲، ۳۹۰ تومان تعیین شده اما ما آنرا حدود ۲، ۶۰۰ تومان می خریم اساسا پیگیر این مسئله هستیم اما از مقررات و ضوابط دولت هم پیروی می نماییم و تابع آن هستیم.
در ادامه این نشست، محمد فربد عضو هیأت مدیره انجمن لبنی كشور توضیح داد: اگر دولت تصمیم جدیدی اتخاذ نكند و تغییری در بازار متغییرهای مؤثر بر قیمت لبنیات ایجاد نشود افزایش قیمتی در این حوزه رخ نمی دهد.


1398/10/05
15:14:37
5.0 / 5
5055
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گل چرم