در نامه به سازمان بازرسی؛

بنیاد ملی گندمكاران كاهش سطح زیركشت گندم را تائید كرد

بنیاد ملی گندمكاران كاهش سطح زیركشت گندم را تائید كرد

گل چرم: بنیاد ملی گندمكاران ایران در نامه ای جدید به سازمان بازرسی كل كشور، از كاهش ۱۵ درصدی سطح زیركشت گندم در كشور آگاهی داد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، بنیاد ملی گندمكاران ایران در نامه ای به رئیس سازمان بازرسی كل كشور، از كاهش ۱۰ الی ۱۵ درصدی سطح زیر كشت گندم آگاهی داده و خواهان تجدیدنظر در نرخ خرید تضمینی این محصول اساسی شده است.
در همین زمینه عطالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمكاران ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه این دومین نامه ای است كه طی ماههای اخیر به سازمان بازرسی كل كشور نوشته ایم، اظهار داشت: با روندی كه دولت در پیش گرفته سال آینده میزان خرید گندم از كشاورزان حداكثر ۵ میلیون تن خواهد بود.
وی در پاسخ به این پرسش كه قبلاً عنوان كرده بودید كشت گندم در استان های گرمسیری كاهش سطح زیركشت این محصول را در سالجاری جبران می كند، اضافه كرد: متأسفانه این اتفاق رخ نداد و حداقل ۱۰ درصد سطح زیركشت كاهش یافته است.
هاشمی با اشاره به كاهش خرید بذر اصلاح شده توسط كشاورزان، اظهار داشت: تولیدكنندگان، قدرت خرید بذر اصلاح شده را ندارند و مجبورند از بذور خودشان استفاده كنند كه این مساله، سبب كاهش راندمان تولید می شود.
به گزارش گل چرم به نقل از مهر، در ماه های گذشته نیز بنیاد ملی گندمكاران ایران در نامه هایی جداگانه به سازمان بازرسی كل كشور و سازمان دیوان عدالت اداری از تخلفات دولت در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی شكایت كرده بودند.
در قسمتی از نامه اخیر بنیاد به سازمان بازرسی كل كشور آمده است:
۱- گزارش های میدانی و دریافتی از سراسر كشور حاكی از آنست كه سطح زیر كشت گندم به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد كاهش یافته است و قیمت ۲۲۰۰۰ ریالی اعلامی از طرف دولت صرفه اقتصادی برای كشاورزان نداشته و رغبت چندانی برای كاشت گندم وجود ندارد.
۲- كاهش شدید بذر مصرفی اصلاح شده از ۴۵۰۰۰۰ تن سال قبل به ۲۸۰۰۰۰ تن در سال سال جاری نشانگر كاهش سطح زیر كشت و استفاده كشاورزان از بذور خود مصرفی و فاقد كیفیت لازم برای حفظ راندمان تولید در واحد سطح است.
لذا برای جلوگیری از تكرار سناریوی واردات گندم و خروج كشور از وضعیت خودكفایی در گندم سوژه بازبینی در قیمت خرید تضمینی محصولات كشاورزی خصوصاً گندم به جد در دستور كار قرار گیرد تا در این وضعیت دشوار تحریم های ظالمانه استكبار جهانی حربه تهدیدامنیت غذایی از دست دشمن گرفته شود.منبع:

1398/10/15
19:04:27
5.0 / 5
5262
تگهای خبر: تولید , خرید , كشاورزی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان گل چرم
گل چرم