آمار رجیستری گوشیها اعلام شد ۱ و نیم میلیون فعال و ۲۵۰ هزار مسدودی

آمار رجیستری گوشیها اعلام شد ۱ و نیم میلیون فعال و ۲۵۰ هزار مسدودی

گل چرم: با اجرای طرح رجیستری از آذر سال ۱۳۹۷، بیشتر از یك میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی تا آخر خرداد ماه به صورت قانونی در سامانه رجیستری فعال شده اند و نزدیك به ۲۵۰ هزار گوشی به دلایلی همچون قاچاق یا عدم فعال سازی، مسدود شده اند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه با هدف شناسنامه دار شدن یكی از پرمصرف ترین كالاهای وارداتی كشور و مبارزه سیستمی با قاچاق تلفن همراه، پیاده سازی و اجرا شد. این طرح كه در آن مبارزه با قاچاق تلفن همراه در سطوح مصرف انجام می گیرد، به گونه ای است كه صرفه اقتصادی قاچاق از بین می رود.

این طرح در كشورهای زیادی مانند چین، امارات، لبنان، اوكراین و سایر كشورها اجرا شده است. در رجیستری با استفاده از امكانات زیرساختی مخابرات، همه گوشیهای فعال اسكن می شوند و با استفاده از كدی به نام IMEI می توان آنها را شناخت. این كد مانند شماره شناسنامه برای تلفن های همراه می باشد و توسط شركت سازنده و به شكل منحصر به فرد صادر می گردد. در برخی از كشورها از این كد برای شناسنه گوشی در طرح رجیستری استفاده می نمایند.

در سال ۸۵ كه برای نخستین بار این طرح رجیستری در ایران اجرا شد، از این كد استفاده شد اما به خاطر قابلیت كپی كردن این كد آن طرح به صورت كلی شكست خورد. در بخش عرضه، جعل شماره ها (كدها) آغاز شد. به گونه ای كه در سال ۸۶ برای بعضی از شماره ها بیشتر از ۱۰ هزار شماره جعل صورت گرفت.

پس از شكست خوردن آن طرح، مسئولان وزارت ارتباطات و ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا به فكر پیدا كردن یك شناسه منحصر به فرد با تركیب چند شناسه با هم افتادند. نهایتا تصمیم گرفتند از تركیب شماره تلفن كه یك تركیب منحصر به فرد برای هر شخص است با IMEI استفاده كنند.

تركیب دارندگان گوشیها و لیست های موسوم به سفید، سیاه و خاكستری

«سامانه همتا» دارای فهرستی است كه دارندگان گوشیهای تلفن همراه را از ۱۴ آذرماه سال قبل در سه گروه سیاه، سفید و خاكستری دسته بندی می كند. فهرست سفید، دارندگان گوشیهای قانونی فعال را كه در این سامانه رجیستر شده اند، نشان داده است. در وضعیت خاكستری گوشیهایی قرار می گیرند كه هنوز وضعیت رجیستری آنها نهایی و تعیین تكلیف نشده است.

گردشگرانی كه برای مدت كوتاهی در ایران اقامت دارند و كمتر از یك ماه از ایران خارج می شوند، نیازی به طی مراحل رجیستری ندارند و گوشی آنها در ایران به مدت تنها ۳۰ روز فعال می ماند. مسافرانی كه همراه خود گوشی تلفن وارد ایران می كنند، نیاز به دسته بندی مجزا و شرح مفصل دارند.

گروه سیاه شامل گوشیهای بلاك شده است كه به دلایل زیادی همچون قاچاق یا عدم فعال سازی در این لیست قرار دارند. بر مبنای داده های جدول تا آخر خرداد ۹۷، حدود ۱۱ درصد از گوشیها در لیست سیاه قرار گرفته و مسدود شده اند. این گوشیها با هیچ سیم كارتی در ایران قادر به فعال شدن نیستند.

بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گوشیهای برند سامسونگ بعنوان پرمصرف ترین برند حاضر در بازار ایران، آخرین برندی است كه به این طرح پیوسته است و با رجیستر شدن آن تمام گوشیهای موجود در بازار مشمول طرح رجیستری شده اند.

بر اساس این فهرست، تا آخر خرداد ۹۷، از میان حدود دو میلیون و ۲۲۵ هزار گوشی تلفن همراه رجیستر شده اند كه بیش ترین آمار به برندهای هوآوی، نوكیا، اپل و سامسونگ تعلق داشته است. البته باید در نظر داشت كه با پیوستن سامسونگ از ابتدای اردیبهشت ۹۷ به این طرح و رجیستر شدن ۳۲۴ هزار در طول دو ماه نمی توان انتظار داشت كه این آمار به مرور شامل تغییرات اساسی شده باشد. تا خرداد ۹۷، هم چنین بیش ترین تعداد گوشیهای قاچاق یا گوشیهایی كه پس از مدت یك ماهه مقرر نسبت به رجیستری اقدام نكرده اند، به ترتیب به سه برند اپل، نوكیا و هوآوی متعلق می باشد.

در فهرست خاكستری هم كه عموما شامل گوشیهای درحال رجیستر شدن در زمان یك ماهه مقرر است، بیش ترین تعداد گوشی به برند سامسونگ متعلق می باشد كه به تاریخ تهیه این آمار و پیوستن تازه این برند به طرح رجیستری مربوط است.

وضعیت برندهای مشمول تا آخر خرداد ۹۷
تاریخ اجرای رجیستری شناسه سفید شناسه خاكستری شناسه سیاه درصد قاچاق مجموع اپل ۱۴ آذر ۹۶ ۳۶۴۱۲۱ ۴۵۲۰ ۶۴۵۵۶ ۲۳ ۴۳۳۱۹۷ موتورولا ۸ دی ۹۶ ۳۸۶۴۳ ۴۲۸۷ ۷۴۷۴ ۲۶ ۵۰۴۰۴ گوگل ۸ دی ۹۶ ۲۰۰ ۱۳۴ ۶۸ ۴۷ ۴۰۲ بلك بری ۸ دی ۹۶ ۱۲۳۵۴ ۲۲۴ ۱۴۴۰ ۱۸ ۱۴۰۱۸ ال جی ۲۸ بهمن ۹۶ ۱۰۳۸۵۶ ۱۶۹۳۶ ۱۸۲۰۰ ۲۳ ۱۳۸۹۹۲ نوكیا ۱۹ اسفند ۹۶ ۳۱۶۰۸۲ ۱۵۴۳۹۱ ۷۳۰۱۲ ۲۳ ۵۴۳۴۸۵ هوآوی ۱۹ اسفند ۹۶ ۴۷۵۵۲۵ ۹۴۶۳۹ ۶۸۴۰۰ ۱۹ ۶۳۸۵۶۴ سونی ۲۶ اسفند ۹۶ ۲۱۲۲ ۷۸۸۴ ۶۴۲۸ ۲۳ ۱۶۴۳۴ تكنو ۲۶ اسفند ۹۶ ۶۶۷۵۹ ۴۸۴ ۷۹ ۰.۲ ۶۷۳۲۲ شیائومی ۲۶ اسفند ۹۶ ۱۹۲۰۶ ۷۳۲۸ ۱۸۵۳ ۱۰ ۲۸۳۸۷ سامسونگ ۳۱ فروردین ۹۷ ۱۱۸۰۸۱ ۲۰۵۸۷۹ ۱۲۷ - ۳۲۴۰۸۷ مجموع ۱۵۱۶۹۴۹ ۳۵۷۲۰۶ ۲۴۱۶۳۷ ۲۲۵۵۲۹۲

1397/09/04
17:43:22
5.0 / 5
5305
تگهای خبر: بازار , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم